Dolar : Alış : 18.7948 / Satış : 18.8287
Euro : Alış : 20.5163 / Satış : 20.5532

HAVA DURUMU
hava durumu

konya

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 47 Kategoride 1397 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SONA ERERKEN…

13 Haziran 2019 - 279 kez okunmuş
Ana Sayfa » Uncategorized»2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SONA ERERKEN…
2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SONA ERERKEN…

2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SONA ERERKEN…

2018-2019 eğitim öğretim yılında, eğitim sisteminin, eğitim ve bilim emekçilerinin yıllardır birikerek artan sorunlarının daha da ağırlaşmasının yanı sıra, her gün değişen eğitim porogramları ile öğrenci ve velilerin tedirginlikleri ile sonlanmaktadır. 

Biliminin en temel ilkelerine aykırı düzenlemelerde ısrarını sürdüren Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim çalışanlarını itibarsızlaştırarak, eğitimi niteliksizliğe, düzensizliğe ve kaosa sürükleyerek, belirsizliklerle dolu sınav sistemi ile çocuklarımızın geleceği ile oynamaya devam etmektedir.

TEOG sisteminin kaldırılışının ikinci yılında, Liseye giriş ve Üniversite sınavlarıyla ilgili onlarca değişiklikler ve belirsizlikler, liselerde temel ders olan matematik dersinin etkisizleştirilmesi, öğrencileri eleme adına zorlaştıran anlayış, ders kitapları ya da müfredatla sık sık oynamalar eğitim sistemimizi alt üst etmektedir. 

Ortaokul sonrası çıkmaza giren öğrenciler, lise mezunu olan öğrencilerin üniversite kapılarında bekletilmesi, üniversitelerde bir çok bölümün kapatılma hazırlıkları, öğretmen yetiştiren kurumların itibarsızlaştırılması, farklı bölüm mezunlarının da öğretmen olarak atanabilmeleri için yapılan hazırlıklar ve bunlardan doğan belirsizlikler öğrencileri, velileri ve öğretmenleri olumsuz etkilemiş, toplumu kaygıya sevk etmektedir.

Okulların kapanmasına henüz birkaç gün kalmışken, iktidar eliyle sık sık yapılan değişiklikler çocukların bugününü ve geleceğini belirsizliğe sürüklemektedir. Bu sistem hükümetin hayali olan özel okuldan başka bir şeye hizmet etmemektedir. Çocuklarımızın çalınan geleceklerinin de akan gözyaşlarının da biten hayatlarının da hesabı er ya da geç sorulacaktır.    

            Daha önceki yıllarda MEB’in, “En büyük ve en kapsamlı eğitim hareketi” dediği FATİH Projesi’nde başarısızlık tescillenmiş, iletişim operatörlerinden alınan 1 milyon 438 bin tablet çürümeye terk edilmiş ve projenin kamuya yükü 2 milyar lira olduğu iddia edilmiştir. Bir yandan temel bir insan hakkı ve bir kamu hizmeti olan eğitim piyasaya açılırken, öte yandan da ulusal belleği silinmiş, sorgulamayan, itaatkar, kendi adına karar verenlerin kararlarına biat eden bir nesil yetiştirilmeye çalışılmaktadır.

Çocuklarımızın öğrenmeye değil, sınavlara koşullandırıldığı, öğretmenlerin düşük ücretle, esnek ve güvencesiz çalışmaya zorlandığı, siyasal kadrolaşmanın sınır tanımadığı, okullardan bilim ve sanatın kapı dışarı edildiği, matematiğin tartışmaya açıldığı, dini referans alan uygulamaların arttığı bir eğitim sistemiyle sağlıklı bireylerin yetiştirilmesi mümkün değildir.

Eğitim-İş Konya Şubesi olarak, çocuk ve gençlerimizin, geleceğimizin siyasi iktidarın yarattığı enkazın altında yok olmaması için acil adımlar atılması zorunluluğunu bir kez daha belirtiyor, parasız, bilimsel, demokratik ve laik eğitimin tüm yurttaşlar için ayrım gözetmeksizin hayata geçirilmesini istiyoruz.

Bu düşünceler altında tüm öğretmenlerimize ve öğrencilerimize iyi tatiller, sağlıklı günler diliyoruz. Ayrıca Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS)’na girecek tüm gençlerimize başarılar dileriz.                                                                                                                                                            

                                                                                                                                                                   EĞİTİM-İŞ KONYA ŞUBE YÖNETİM KURULU

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :