Dolar : Alış : 8.2730 / Satış : 8.2879
Euro : Alış : 9.9879 / Satış : 10.0059

HAVA DURUMU
hava durumu

konya27°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

24 EYLÜL’DE İŞ BIRAKIYORUZ

23 Eylül 2014 - 512 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»24 EYLÜL’DE İŞ BIRAKIYORUZ
24 EYLÜL’DE İŞ BIRAKIYORUZ

24 eylül grevi

BASINA VE KAMUOYUNA

 

24 EYLÜL’DE İŞ BIRAKIYORUZ

 

Değerli arkadaşlar

 

Biz bugün sizlerin aracılıyla kamuoyuna yarın yapacağımız iş bırakma eylemini ve nedenlerini duyuracağımız bir basın toplantısı yapacaktık ama yine gündem sorumsuz bir şekilde hükümet tarafından değişmeye zorlanmaktadır.

 

2014-2015 Eğitim-Öğretim yılı, eğitim sistemimizin temel sorunlarına yönelik hiçbir veri araştırması ve pilot uygulama yapılmadan, tamamen ideolojik bakış açısıyla gerçekleştirilen değişikliklerin gölgesinde başladı. 

 

Yaşanan onca olumsuzluğa rağmen, eğitim biliminin en temel ilkelerine aykırı düzenlemelerde ısrarını sürdüren Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimi niteliksizliğe, düzensizliğe ve kaosa sürükleyerek çocuklarımızın geleceği ile oynamaya devam etmektedir. 

 

Hem Hükümet hem de MEB tarafından çıkarılan yasa ve yönetmelikler, bırakın sorunları çözmeyi eğitimde yaşanan sorunlara yenilerinin eklenmesine neden olmuştur. MEB tarafından son dönemde yapılan bazı değişiklikler ve uygulamalarla yüz binlerce öğrenci ve veli mağdur edilmiştir.

Üçüncü dünya ülkelerinde bile görülmeyen yönetici atama yönetmeliği ile tüm kurumların yöneticileri AKP iktidarının büro çalışanları haline getirilmiştir.

 

MEB Kanunu ve çıkarılan yönetmelikle, ölçütü belli olmayan liyakata dayanmayan ve değerlendirme sonucu açıklanmayan bir tarzda yapılarak, iktidarın temsilcileri ve dayanağı olan sendikanın dışındaki herhangi bir görüşten yönetici ataması yapılmamıştır.

 

Eğitim sistemi içersinden görevinden alınmayan bir tek sınıf başkanları kaldı. Buradan bakanlığımızı uyarıyoruz. Sınıf başkanlarını da AKP il ve ilçe teşkilatlarının atayacağı bir düzenleme bizleri şaşırtmayacaktır.

 

TEOG yerleştirmeleri sürecinde göz göre göre yapılan yanlışlar sonucunda çok sayıda öğrenci belki de hiç gitmek istemeyeceği bir lise türüne yerleştirilmiştir durumdadır.

 

40 bin öğrenci zorunlu olarak imam hatiplere, 94 bin öğrenci meslek liselerine, binlerce öğrenci evlerinden çok uzaktaki okullara kaydedilmiştir.

 

Bakanlık her ne kadar bu öğrenciler için nakil hakkı tanımış olsa da nakiller tıkanmış, okulların açılmasına sayılı günler kala yüz binlerce öğrencinin hangi liseye gideceği hala belli olmamıştır.

 

Milli Eğitim Bakanlığı bu sene özel okullara öğrenci başına 3500 liraya varan teşvikler çıkardı.

İşin garip tarafı bu desteği alanların neredeyse %80’i geçen yılda çocuğunu özel okula gönderen velilerdir. Velilerimiz zorla hileye yönlendirilmiştir. Şöyle ki, veliler özel okulda okuyan çocuğunu devlet okuluna nakletmiş, ardından teşviki alınca tekrar çocuğunu daha önce kayıtlı olduğu özel okula naklettirmiştir. 

 

Kaynak yok yalanlarıyla halkımızı oyalayan hükümet milletin paralarını özel okullara peşkeş çekmekte hiçbir beis görmemiştir.

 

 

Değerli arkadaşlar

 

Eğitim, insan yetiştirme ve ülkenin geleceğini şekillendirme işidir. Eğitim temel bir insan hakkıdır. 12 yıllık AKP iktidarı bilimsel ve parasız eğitimi tasfiye etmekte, adım adım gerici ve ticarileştirilmiş bir eğitim sistemini yaratma çabası içindedir.

 

 Eğitim-İş olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da eğitimin ve eğitim çalışanlarının sorunlarının takipçisi olacağımızı, haksızlığa uğrayan tüm eğitim çalışanlarının yanında olacağımızın bir kez daha altını çizmek istiyoruz.

 

Eğitim-iş;  İktidarın eğitimi öğretimi düşünmeyen tek derdinin   yönetim kadrosu ve öğretmenlerinin benim düşüncemde olsun diyen kadrolaşmasına ve eğitimin yozlaşması dayatmalarına karşı  tüm üyeleriyle birlikte yarın üretimden gelen gücünü kullanarak iş bırakma eylemi yapacaktır.

 

Eğitimde yaşanan yıkım ve tasfiye sürecine, performans sistemiyle iş güvencemizin tartışılmasına, laik bilimsel parasız eğitimin yok edilmesine karşı yarın iş bırakarak alanlara çıkacağız. 

 

Velilerimize ve kamuoyuna duyurulur.

 

 

                                                                                                      Şükrü BALUN

                                                                                           Eğitim-İş Konya Şube Başkanı

 

Basında Grev Çağrımız

MERHABA_20140924_11 YENI_HABER_20140924_8

ANADOLU_MANSET_20140924_2

ANADOLUDA_BUGUN_20140924_5 KONYANIN_SESI_20140924_1 KONYANIN_SESI_20140924_5

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar