Dolar : Alış : 8.3062 / Satış : 8.3211
Euro : Alış : 9.9979 / Satış : 10.0159

HAVA DURUMU
hava durumu

konya24°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN!

22 Kasım 2016 - 452 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN!
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN!

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Sendika binamızda bu sene emekli olan üyelerimize plaket verdik ve günlerini kutladık.Etkinliğimize önceki dönem Sendikamız Genel Başkanı  olan Veli Demir,Genel Sekreter Mehmet Altıntop katıldılar.Şube Başkanımız Mehmet Emin Karakurt’un programda yaptığı konuşma metni

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN!

 

Bugün Kurtuluş Savaşımızın önderi ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Millet Mektepleri Başöğretmeni olmasının 88. yıldönümü. Bugün  Başöğretmenimiz Atatürk’ü saygıyla anıyor, tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyoruz.

Atatürk, ulusal bütünlüğümüzün kurulmasında ve geliştirilmesinde, Türkiye’nin çağdaşlaşmasında merkezi görevi eğitime ve öğretmenlere vermiştir. O’nun; “Ulusları kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğitimciden yoksun bir ulus, henüz ulus adına alma yeteneğini kazanmamıştır. Ona basbayağı bir topluluk denir, ulus denemez. Bir topluluğun ulus olabilmesi için kesinlikle eğiticilere, öğretmenlere gereksinimi vardır.” sözleri bunun en güzel örneğidir.

Bugün, eline geçen her fırsatta eğitimi özelleştirmeye, bilimsel-laik eğitimi özünden kopartıp  öğretim birliğini kaldırmaya çalışan bir anlayış iş başındadır. Cumhuriyet ve laiklik ilkeleriyle kavgalı olan bu anlayış, eğitimi kamu hizmeti olmaktan çıkartıp, öğretmenlerin ve tüm eğitim çalışanlarının iş güvencesi yok edilmeye çalışılmaktadır. Yeni işe alımlarda sözleşmelilik ve mülakat uygulamasıyla kadrolaşma çalışmaları da  hızlanmıştır.

Öğretmenlerimizin yaşam koşulları, yapılan bu düzenlemelerle, diğer kamu çalışanlarının gerisinde kalmıştır. Eğitim çalışanları olarak; öğretmenlerimizin mesleki onurunun zedelenmesini ve kararnamelerle özlük haklarının yok sayılmasını kabul etmemiz mümkün değildir.

Öğretmenler Günü dolayısıyla, siyasal iktidar sahipleri, hamaset kokan, duygu sömürüsü yapan, sözüm ona öğretmenliği ve eğitimi yücelten pek çok söz söyleyeceklerdir. Bizler, eğitim çalışanları olarak, artık bu boş sözlerin yıllardır tekrarlanıp söylendiğini bilmekteyiz!

            Öncelikle eğitim çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarındaki iyileştirmelerin yanı sıra, çocuklarımızın daha iyi eğitim alabilecekleri bir ortamın oluşturulmasını istiyoruz! Ne yazık ki bugün öğretmenlerimizin önemli bir kısmı, yaşadıkları ekonomik koşullara ayak uydurabilmek için ek iş yapmak zorundadır.

Bütçeden Milli Eğitim Bakanlığı’na daha fazla pay, ne eğitimdeki alt yapı sorunu çözecek ne de eğitim çalışanlarının beklentilerini karşılayacak orandadır.

Eğitim-İş olarak;

Eğitimin ulusal, bilimsel, laik ve kamusal esaslara dayandırılmasını, her aşamasında parasız olmasını,

Öğretmenlerin sosyo-ekonomik statülerini yükseltecek önlemler alınmasını,

Eğitim çalışanları arasında ayrımcılık yaratacak uygulamalara son verilmesini,

Ülkemizin koşulları göz önünde bulundurularak, yeni bir öğretmen yetiştirme sistemi geliştirilmesini,

Sözleşmeli öğretmen alımına ve mülakat uygulamalarına son verilmesini,

Eğitimde etnik kimlik ve mezhep-tarikat gibi kimlikleri öne çıkartacak ithal müfredat programları yerine, ulusal, laik, bilimsel ve halktan yana programlar uygulanmasını,  

Bu öğretmenler gününde Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ve Cumhuriyet kazanımlarını savunan Atatürk ilke ve devrimlerini rehber edinen bütün öğretmenleri saygı ve minnetle anıyor, tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum.

 

 

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , , ,

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar