Dolar : Alış : 8.2730 / Satış : 8.2879
Euro : Alış : 9.9879 / Satış : 10.0059

HAVA DURUMU
hava durumu

konya22°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

3600 EK GÖSTERGE İÇİN MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRIDA BULUNDUK

16 Aralık 2015 - 335 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»3600 EK GÖSTERGE İÇİN MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRIDA BULUNDUK
3600 EK GÖSTERGE İÇİN MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRIDA BULUNDUK

Eğitim-İş olarak, Ek Gösterge Cetvelinin “Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı” bölümünün gözden geçirilerek yeniden düzenlenmesi ve eğitim çalışanlarının ek göstergesinin yükseltilmesi talebiyle TBMM Başkanlığı’na gönderilmek üzere başlattığımız imza kampanyasının ardından bugün de tüm illerimizde Meclis’te grubu bulunan tüm partilerin milletvekillerine faks çekerek sözkonusu talebimizin TBMM Genel Kurulu gündemine getirilmesi için çağrıda bulunduk.

Bilindiği üzere AKP iktidarı her fırsatta 657 sayılı devlet memurları kanununda köklü bir değişikliğe gideceğini farklı ortamlarda dile getirmekte, memurun iş güvencesinin kaldırılması için çalışmaların başladığını ifade etmektedir. Siyasal iktidarın aslında esas amacı; emrinde çalışanların hukuka değil kendisine bağlı olmasıdır. Bunu sağlamanın birinci koşulu devlet memurlarının iş güvencesini ortadan kaldırmaktır. Seçimlerden öncesi taşeron, geçici kısmı çalışana kadro verileceği ile oy toplayan AKP seçimlerin sonucunda tam tersi bir uygulamayla devlet memuru güvencesini kaldırmaya çalışması politik tutarsızlığın göstergesidir.

İktidarın emekçileri yok sayan bu tutumuna kesintisiz destek veren yandaş sendikaların olması ise başka bir acı gerçekliktir. Öyle ki, AKP iktidarının devlet memurluğu güvencesi kaldırılma girişimlerine desteğinin tam olduğunu söyleyebilmiştir. Oysa sendikaların var oluş nedeni “çalışanların ortak çıkarlarını ve haklarını korumak, geliştirmek için kurulan örgütlerdir.” 

Eğitim-İş, sadece memurların iş güvencesini değil, ülkedeki bütün çalışanların güvenceli, kadrolu ve insanca yaşayabilecekleri bir ücret seviyesinde çalışmalarını savunmaktadır. Emekçilerin ortak mücadele anlayışına inandığımız için, emeğe yapılan her saldırının karşısında durmayı bir görev saydık. Bu görev bilinciyle Eğitim-İş olarak 3600 ek gösterge için başlattığımız imza kampanyasının basında ve kamuoyunda yer almasının hemen ardından yine bir yandaş sendika iktidarla işbirliği yaparcasına “devlet kaynakları bu talebi karşılayamaz” açıklamasını yapabilmiştir.

Eğitim çalışanlarının ekonomik durumlarındaki yetersizliğin kısmen de olsa ortadan kaldırılması için devlet memurlarının hizmet sınıfları, görev türleri ve aylık aldıkları dereceler itibariyle belirlenmiş olan ek gösterge rakamlarının yeniden düzenlenmesine gereksinim vardır. On binlerce eğitim emekçisi emekli maaşının düşük olması nedeniyle zorunlu giderlerini bile karşılayamama kaygısı ile emekli olamamaktadır. Bu gerçeğin yanında ek göstergelerin talebimiz doğrultusunda yükseltilmesi halinde 400 bine yakın öğretmenin atanabilmesinin de önünün açılması demektir.

Hepimizin ortak kazanımı olacak ek göstergenin 3600’e çıkarılması talebimiz için tüm sendikaları, milletvekillerini, partileri, tüm eğitim çalışanlarını ve halkımızı bu mücadelemize destek olmaya çağırıyoruz.

Eğitim İş Konya Şubesi Yönetim Kurulu

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar