Dolar : Alış : 18.6071 / Satış : 18.6406
Euro : Alış : 19.3670 / Satış : 19.4019

HAVA DURUMU
hava durumu

konya

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 47 Kategoride 1389 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

4+4+4 DAYATMASINA HAYIR BASIN AÇIKLAMASI

17 Mart 2012 - 471 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»4+4+4 DAYATMASINA HAYIR BASIN AÇIKLAMASI
4+4+4 DAYATMASINA HAYIR BASIN AÇIKLAMASI

Eğitim en temel bir insan hakkıdır.Ülkelerin gelişmesi, çağdaşlaşması, refaha ulaşmasının temelinde eğitim vardır.Dolayısıyla çağdaş ülkelerde eğitime büyük önem verilir, ülkelerin ulusal bir eğitim programı olur ve bu eğitim sistemi iktidardan iktidara değişmez.Ancak ülkemizde eğitimn adeta iktidarlarca yaz boz tahtası haline getirilmiştir.
Bugün AKP iktidarı ile birlikte adım adım temel bir insan hakkı olan eğitim özelleştirilmeye ve gericileştirilmeye başlamıştır. Okullarımıza ayrılan kaynaklar her geçen azalmaktılarak kuşa çevrilirken, özel okul ve özel üniversitelere oluk oluk para aktarılmaktadır.

Eğitimin sorunlarını çözmersi gereken siyasal iktidar cumhuriyeti ve demokrasiyi çözmeye, 90 yıllık cumhuriyet değerleriyle hesaplaşmaya çalışmaktadır. Bunun son örneği 4+4+4 diye anılan eğitim sistemidir. Siyasal iktidar kamuoyunda hiç tartışılmadan, ilgili kurum ve kuruluşlardan hiçbir görüş almadan ülkemizin geleceğini kökten değiştirerek dipsiz ve karanlık bir kuyuya götürecek yeni eğitim sistemini yangından mal kaçırırçasına yasalaştırmaya çalışmaktadır.
Bu 4+4+4 eğitim sistemi ile:
Hali hazırda 5 yıl olan ilköğretim 1. Kademe 4 yıla indirilerek öğrencilerimizin 10-11 yaşlarında mesleğe yönlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gelişmiş hiçbir ülkede bu yaşata mesleki yönlendirme yapılmamaktadır. ABD’den Finlandiya’ya kadar birçok ülkede mesleki yönlendirme 16 yaşından itibaren başlamaktadır. Hatta bu ülkeler mesleki yönlendirmeyi, yüksek öğrenime doğru kaydırmaya çalışırken, 4+4+4 modeli ile tam tersi yapılarak bu yaş düşürülmektedir.
Temel eğitim 4+4+4 olarak bölünerek kesintili hale getirilmektedir. İkinci 4 de çok farklı programlarda okullar açılacak ve bu okullara öğrenci alımları sınavla yapılacaktır. Böylece çocuklarımız 4. Sınıfta sınava girecek, bu sınavlara hazırlanmak için de 7-8 yaşlarında dershanelere gitmek zorunda kalacaklardır. Seçmeli dersler artırılarak sertifikalı ders alma başlayacaktır. Çocuklarımız tıpkı ehliyet almaka için sürücü kurslarına para ödeyen vatandaşlarımız gibi özel eğitim kurumlarına para ödeyerek sertifika almak zorunda kalacaklardır. Böylece anne babaların çocukları için eğitime harcadıkları para daha da artacaktır.
Kesintili eğitim ile çocuk işçiliği ve çocuk istismarı yaygınlaşacaktır. 8 yıllık kesintisiz eğitim ile %98’lere ulaşan kızlarımızın okullaşma oranı düşecek, çocuk gelinler görmeye başlayacağız.
Yüzbinlerce gencimiz üniversiteye girebilmek için dershanelere para akıtırken liseyi yurt dışında bitirenlerin üniversiteye girişleri bakanlar kuruluna dolayısıyla başbakanın iki dudağı arasına bırakılmıştır.
4+4+4 eğitim sistemi, ile cumhuriyetimizin temel taşlarından öğretim birliği parçalanmaya çalışılmaktadır.
Eğitim gibi yetmiş milyon vatandaşımızı doğrudan ilgilerndiren bu yasa teklifinin TBMM’ne geldiği gün bu ülkenin sorumlu öğretmenleri olarak iş bırakacağız.
Çocuklarımızn geleceğinin karartırılmasına karşı iş bırakacağız!!
Çocuklarımızn küçük yaşta çıraklaştırılarak istismar edilmesine karşı iş bırakacağız!!
Oyun oynaması gerekn erken yaşlarda evlendirilmesi karşı iş bırakacağız!!
Eğitimin her kademesinin paralı hale getirlmesi karşı iş bırakacağız!!
Küçücük çocuklarımızın dershane kapılarında süründürülmelerine karşı iş bırakacağız!!
‘’Çocuğumun, torunumun, ülkemin geleceği karartırılmasınb’’ diyorsan öğretmenine sahip çık!!
Öğretmenine destek ver

Şükrü BALUN
Eğitim İş Konya Şube Başkanı

BASINDA ÇIKAN HABERLERİMİZ

Merhaba Gazetesi

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :