Dolar : Alış : 15.9249 / Satış : 15.9536
Euro : Alış : 16.8483 / Satış : 16.8786

HAVA DURUMU
hava durumu

konya23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 47 Kategoride 1371 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

5. Olağan Genel Kurulumuzu Gerçekleştirdik

17 Mayıs 2017 - 974 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»5. Olağan Genel Kurulumuzu Gerçekleştirdik
5. Olağan Genel Kurulumuzu Gerçekleştirdik

Merkez Öğretmenevinde yapılan Eğitim İş Konya Şubesi 5. Olağan Genel Kuruluna Birleşik Kamu-İş MYK üyesi Ali Taştan,  Eğitim-İş Genel Sekreteri Şükrü Balun, eski Genel Başkan Veli Demir, eski Genel Sekreter Mehmet Altıntop,Eğitim İş Ereğli İlçe Temsilcilik Başkanı Ramazan Aydın ve Yönetim Kurulu üyeleri,Seydişehir İlçe Temsilcilik Başkanı Mehmet Nail Erol ve Yönetim Kurulu üyeleri,Akşehir İlçe Temsilcilik Başkanı Ahmet Özkan ve Yönetim Kurulu üyeleri,Ilgın İlçe Temsilcilik Başkanı Nadide Olcay Bücük ve Yönetim Kurulu Üyeleri,delegeler ve sendika üyesi öğretmenler katıldılar.

Genel Kurula konuk olarak Cumhuriyet Halk Partisi Konya Milletvekili Dr. Hüsnü Bozkurt,Cumhuriyet Halk Partisi Meram İlçe Başkanı Azmi Akgül,Türkiye Komünist Parti Konya İl Başkanı,Vatan Partisi Konya İl Başkanı Kazım Koçer,Cumhuriyet Kadınları Derneği Konya İl Başkanı,Nakliyat İş Sendikası Konya Şube Başkanı,Atatürkçü Düşünce Derneği Konya Şube Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri,demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri katıldılar.

Kongrenin açılışı konuşmasını yapan Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Mehmet Emin Karakurt, “Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar üzerimizdeki yönetsel görevi yönetim kurulundaki arkadaşlarımla yerine getirdik. Atılan her adımda, söylenen her sözde, gidilen her yerde sizleri temsil ettik. Tüm çabamızla çalıştık. Sendikamızın ilimizde kurumsallaşmasına katkı sağlayan şube yönetim kurulumuzun değerli üyelerine, ilçe yöneticilerimize, iş yeri temsilcilerimize ve komisyonlarda görev alarak emek veren arkadaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Eğitim-İş sendikasının üyesi olmaktan ve sizlerle birlikte emek mücadelesi vermekten her zaman gurur duydum. Sizlerle birlikte çalıştığım sürede bana güç ve umut veren Eğitim-İş camiasına teşekkür ediyorum. Yeni yönetim kurulu görevini üstelenecek olan arkadaşlarımı da başarılar diliyorum” dedi.

Genel Kurulumuza katılan CHP Konya Milletvekili Dr. Hüsnü Bozkurt,Nakliyat İş İl Temsilcisi,Vatan Partisi İl Başkanı konuk olarak konuşmalarını yaptılar.

 

 

Eğitim Küme Düşmüştür

Eski Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir’de konuşmasında Eğitimin küme düştüğüne dikkat çekerek, “16 Nisan referandumundan sonra yeni anayasa hukuksuz bir şekilde kabul edildi. Muhalefet, demokratik kitle örgütleri gerekenleri yaptı. Hala kafamız karışık. T.C. laik ve demokratik bir devlet olmaktan uzaklaşmıştır. Yönetimde bir adillik var mı? Şu anda herkese gerekli olan yargı yük hükmündedir. Yönetim adil değilse hepimiz cesur olmak zorundayız. Mustafa Kemal’e yapılan saldırıları kınıyoruz. O, 80 milyon halkımızın ve mazlum milletlerin kalbindedir. Bundan sonra Mustafa Kemalin askerleri olmaya ve düşüncelerini taşımaya devam edeceğiz.  Kıdem tazminatı yok edilirken hiçbir ses yok. Kamu çalışanlarını temsil eden sendikalar sınıfta kalmıştır. Her şeye rağmen umutsuz olmayacağız. Eğitim sistemi küme düşmüştür. Eğitim sistemi bilimsel, laik, kamusal ve parasız olmaktan çıkartılmıştır. Okullar İmam Hatip okullarına dönüştürülmüştür. Gelinen noktada eğitimde kalkınmış ülkeler içinde son sıralarda yer alıyoruz. Peki, ne yapacağız? Direneceğiz ve mücadelemize demokratik ve hukuk zemininde devam edeceğiz.”

Eğitimin Özelleştirilmesinin Karşısındayız

Eğitim-İş Genel Sekreteri Şükrü Balun’da konuşmasında eğitimin özelleştirilmesinin karşısında olduklarını vurgulayarak, “Referandumda Evetle yani devletle, Hayırcılar mücadele etti. Sendika olarak referandum sonrası yapılan yanlışlara engel olmaya çalıştık. Biz çalışanlar ve emekçiler için çok bir şey değişmedi. Öncesinde de sonrasında da OHAL’le ve KHK’lerle ülkemiz yönetiliyor. Basın hür değildir. Yargıda güvencesizdir. Sendikamız baskı altına alınıyor. Varlık fonuyla kamu iktisadi kurumlarımız Arap ülkelerinden alınan paralar karşılığında teminat verildiğini görüyoruz. Kamu çalışanları olarak bireysel emeklilik sistemiyle karşı karşıyayız. Bunun karşısındayız. Eğitim çalışanlarının bu sisteme dahil edilmemesi için mücadelemiz sürecektir. Dünyanın hiçbir yerinde SGK ödenekleriyle hastane hizmetleri döndürülemez. Her türden sigortanın ve sağlığında özelleştirilmesine birlikte karşı duracağız. Eğitimde de işler hiç yolunda gitmiyor. Planlı ve programlı bir şekilde eğitim yükü tamamen vatandaşın sırtına yükleniyor. Özel okullar çoğaltılıyor. Bugün toplum nitelikli eğitimden uzaklaştırılarak özeleştirmeye yönlendiriliyor. Bunun karşısında olmaya devam edeceğiz. Sendika olarak her zaman emek ve hak mücadelesi verdik. Bundan sonra da bu mücadelemiz sürecektir” diye konuştu.

 

Konuşmalarının ardından yapılan seçimler sonucu Eğitim-İş Konya Şube yönetim kuruluna  Duygu Sakarya Özgür Genç, Metin Nizamoğlu, Volkan Çetinkaya, Mehmet Ali Çelik, Özgür Ulaş Yiğit, Emre Şahin seçildi.

Genel Merkez Üst Kurul delegeliğine de Veli Demir, Mehmet Altıntop, Özgür Genç, Ertan Özkaynak, Ramazan Aydın ve Hayati Eskici seçildi.

Yaşasın Eğitim İş
Yaşasın Birleşik Kamu İş
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz

 

 

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar