Dolar : Alış : 15.9249 / Satış : 15.9536
Euro : Alış : 16.8483 / Satış : 16.8786

HAVA DURUMU
hava durumu

konya26°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 47 Kategoride 1371 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİMİZDE SALONLARA SIĞMADIK

09 Mart 2017 - 972 kez okunmuş
Ana Sayfa » Foto Galeri»8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİMİZDE SALONLARA SIĞMADIK
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİMİZDE SALONLARA SIĞMADIK

Şubemiz tarafından hazırlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odası toplantı salonunda gerçekleştirildi. Etkinliğe üç dönem İstanbul Baro Başkanı olan Doç.Dr. Ümit KOCASAKAL konuşmacı olarak katıldı.Ümit Kocasakal konuşmasında “Yol Ayrımındaki Türkiye, Neye Evet, Neye Hayır ” başlığı ile referandum sürecini değerlendirdi. Cumhuriyet Halk Partisi Konya  Milletvekili Sn. Dr.Hüsnü BOZKURT programımıza katılarak, referandum süreci ve kadınlarımızın sorunları üzerinde değerlendirmelerde bulundu.

Program akışında Günün Anlam ve önemini içeren konuşmayı  Şube Sekreterimiz Ümit GÜLNEZNEOL  yaptı.

Şube Sekreterimiz konuşmasının başlangıcında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü etkinliğine giderken trafik kazasında yaşamını yitiren Türk Metal Sendikası üyesi emekçi kadınlara başsağlığı dileklerini ileterek başladı.Şube Sekreterimiz Ümit GÜLNEZNEOL, programımıza katılan siyasi parti,demokratik kitle örgütleri başkan ve yönetim kurulu üyelerine,Sendikamız üyesi eğitimcilere,vatandaşlara hoşgeldiniz diyerek konuşmasına başladı.Şube Sekreterimiz Ümit GÜLNEZNEOL, konuşma metni;

Duy beni,

yazılmış ve yazılacak olan bütün hikayelerin kadın kahramanları.
kadınlar ve kızlar,
dişil ve doğurgan,
duygusal ve duyarlı olan,
dünyanın çevresinde  döndüğü asıl güneş,
çağların gerçek sahibi, gerçek yazıcısı tarihin
ama güçsüz
çünkü daima ödeyen ve ödenen bedel

 

Kadın sabreder, kıyamaz- bağışlar ve sever, yok etmez-var eder.

Yaşamdan yanadır, çünkü doğurandır.Hayat,onda bedene büründüğündendir ki, yaşama  dair  tüm güzellikler kadında toplanmıştır. 

Kadın,baştan sona nitelik ve inceliktir.

 

Tarihler  boyunca  toplumlarda  kadınlar hep önemli roller üstlenmiştir. Devletlere yön vererek,insan yetiştirerek,üreterek ve dünyayı güzelleştirerek kadınlar, yüzyıllardır tarihin akışını değiştiriyorlar.

 

Kadın; ülkesi için silah kuşanıp yanmayı göze alan Jan Dark,klanları  birleştirip  vatanındaki  yıkıma  karşı durarak  direnişin  sembolü olan Boudicca,                       

bilim için sağlığını ortaya atan Maria Cruie ,kadınların insan olarak sayılmadığı hükmünün kanunda değiştirilmesini sağlayan yargıç Emily Murphy,

13 yaşında yazdığı günlüklerle Nazi zulmünü tüm dünyaya duyuran Anne Frank, ‘Uluslarası İnsan Hakları Bildirgesini Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna sunarak kabul edilmesini sağlayan Eleanor Roosevelt,insanların yaklaşmaktan bile korktuğu cüzzam hastalarına ilmi ile dokunarak çare olan Türkan Saylan’dır.

Ama bizim için en önemli kadınlar; Kurtuluş Savaşı  mücadelemizde kağnılarla cephane taşıyan Şerife bacılardır, silah kuşanıp düşmana karşı direnen Erzurumlu Kara Fatmalar – Nezahat Onbaşılar -Tayyar Rahmiyelerdir, bir konuşması ile binlerce kişiye devrimci ruhu aşılayan Halide Edip Adıvarlardır.                                            

Başarıları ve ilkleri ile 91 yıllık cumhuriyet  tarihimize  adlarını yazdıran Refet Angınlar,Sabiha Gökçenler,Yıldız Moranlar,Keriman Halisler, Afife Jaleler,Leyla Gencerler,Nesrin Olgunlar,Muazzez İlmiye Çığlar, Remziye Hisarlar,Türkan Saylanlar ve daha birçokları.

Kadınlar ,yaşama karşı  gösterdikleri  isyan ve inatla topluma;kararlılığı ve hayata bağlanmayı armağan ediyorlar. 

Fakat  ne acıdır ki  bunca  güzellikleri  var eden kadınlar,dünyada hak ettikleri değere sahip olamamışlardır. İnsanlık,kadınların sorunlarını çözmede sınıfta kalmıştır.

Ama biz; barış,demokrasi,eşitlik ve özgürlük gibi insani değerlerin yok sayıldığı bir dünyada her türlü engellemelere rağmen şiddetsiz ve sömürüsüz bir yaşam için mücadeleyi sürdüreceğiz. İnanıyoruz  ki, kadın özgürleşmeden toplum özgürleşemez.

Bir Kızılderili atasözünün dediği gibi ‘’ Kadınların ezelden beri bildiği kainatın değerlerini erkekler de anlamaya başladıkları zaman,dünya daha iyi bir yer olacaktır.

Ülkemizde de kadınların maruz kaldığı onca haksızlık,şiddet ,cinayet ve emek mücadelesi ötelenmesine rağmen gücünü Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ten alan biz kadınlar;
eğitim ve emek hakkımızdan,

 eşit haklara sahip olma mücadelemizden,saygı ve değer gördüğümüz bir hayata sahip olmaktan,

kahkahalarımızdan  ve en önemlisi cumhuriyetten asla vazgeçmeyeceğiz.

 

Eğitim iş olarak; yeryüzüne,sayısız güzelliği kadınların getireceğine inanarak, bütün kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyoruz.

Beni dinlediğiniz için sizlere teşekkür ediyorum.

Programa Sendikamız tarafından hazırlanan sinevizyon gösterimi ile devam edildi.

Sineviyon gösterimi ardından Dr. Hüsnü Bozkurt ve Doç.Dr. Ümit Kocasakal konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Program Sendikamız  Türk Halk müziği korosu konseri  ile son buldu.

Programımıza destek veren,emek harcayan,katılan tüm Eğitim İş dostlarına saygı ve sevgilerimizi iletiyoruz.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz