Dolar : Alış : 18.6140 / Satış : 18.6475
Euro : Alış : 19.3116 / Satış : 19.3464

HAVA DURUMU
hava durumu

konya

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 47 Kategoride 1389 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Etkinliğimizde Üyelerimizi Bir Araya Getirdik

11 Mart 2018 - 1.303 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Etkinliğimizde Üyelerimizi Bir Araya Getirdik
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Etkinliğimizde Üyelerimizi Bir Araya Getirdik

Eğitim-İş Konya Şubesi olarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Öncü düğün salonunda gerçekleştirilen kahvaltıya Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Genç, yönetim kurulu ve sendikaya üye öğretmenler, Bileşik Kamu-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ali Taştan, Eğitim-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kara, Önceki dönem Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, Selçuklu İlçe Yöneticisi Şerife Rahşan Turcan siyasi parti ve sendika temsilcileri katıldı.

Programın açılışında konuşan Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Genç, emekçi kadınlar günü kutlamalarının gölgede kaldığını belirterek, “Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü bir kez daha ayrımcılık ve şiddete karşı eşitlik mücadelesindeki kadınların seslerini duyurma çabalarının gölgesinde kalmaktadır.  Ülkemizde, kadına yönelik şiddet, kadın emeği sömürüsü, kadın bedeni sömürüsü, kadın yoksulluğu, kadın işsizliği, çocuk gelinler ve okula gönderilmeyen kız çocukları, tacizciyi, tecavüzcüyü, saldırganı koruyup kollayan hukuk sistemi, genel anlamda da iktidarın kadını yok sayan gerici politikaları kadının özgürleşmesi önünde en büyük engeller olarak durmaktadır.  Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri her geçen gün artarak yükselmektedir. Türkiye’de 18 yaş altındaki evlilik oranı (TÜİK 2016) yüzde 17,9, Bu oran 2006 yılında yüzde 20 iken 2011 yılında yüzde 18 olarak gerçekleşmiş. Erken yaşta evlilik oranlarında Dünya’dan diğer örnekler arasında UNICEF’e göre Pakistan’ın ve Fas’ın önünde, Filistin ile ise aynı durumdayız. Atatürk’ün 83 yıl önce seçme ve seçilme hakkına kavuşturduğu kadınlar,  TBMM’de yüzde 14 oranında temsil edilebiliyor. Yerel yönetimlerdeki temsil oranı ise yok denecek kadar az. Üyelerinin yüzde 57’sini kadınların oluşturduğu Eğitim-İş olarak, yeryüzüne barışı, çağdaşlığı, inceliği ve sayısız güzelliği kadınların getireceğine inanarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyoruz” dedi.

 

Birleşik Kamu-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ali Taştan’da, “Kadınlarımız tarihte çok önemli işler yapmıştır. Türk bilimine ve sanatına öncülük etmiştir. Bugünün anısına başta Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım olmak üzere hepsini saygı ve minnetle anarken, tüm kadınlarımızın Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum.”

 

Eğitim-İş Genel Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kara’da, “ İçinde bulunduğumuz koşullarda baktığımızda kadın ve erkeğin hiç farkı yoktur. Olumsuzluklar hat safhada. Kadınlar erkekler göre dezavantajlıdır. Bulunduğumuz bu süreçten ancak kadını ile erkeği ile beraber mücadele ederek çıkacağız. Buna inanın. Eğitim işi büyüteceğiz.  Bu mücadelemize büyük katkı yapacaktır. Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günün kutluyorum” diye konuştu.

 

Önceki dönem Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir’de,“ 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü diğer günlerden ayırmak lazım. Çünkü bugün özel ve emekçi kadınların günündür. Ülkemiz zor bir süreç yaşıyor. Son 15 yıldır kadına değer vermeyen ve toplumsal yaşamdan kadını dışlayan bir siyasal iktidar var. Öldürülen kadın sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bunun önüne geçilmelidir” ifadesini kullandı.

 

Selçuklu Eğitim- İş Yöneticisi Derya Şimşek’te konuşmasında “ Kadın mücadelesi erkelerin desteği ile başarılır. Ülkemizde demokrasi, insan hakları ve barış kadın eliyle güçlenir. Tabi bunda erkeklerin desteği de çok önemlidir” şeklinde konuştu.

 

Basında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Etkinliğimiz

Haberi okumak için görseli tıklayınız

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz