Dolar : Alış : 8.3400 / Satış : 8.3550
Euro : Alış : 10.0109 / Satış : 10.0290

HAVA DURUMU
hava durumu

konya24°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Açılım Sürecinin Gizemi Artık Tamamen Çözüldü

17 Nisan 2013 - 325 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»Açılım Sürecinin Gizemi Artık Tamamen Çözüldü
Açılım Sürecinin Gizemi Artık Tamamen Çözüldü

BASINA VE KAMUOYUNA

 

Sözde çözüm sürecine katkı verecek akil insanlar Türkiye’yi dolaşmaya başladılar, geçtiğimiz hafta sonu da ilimizde ilk toplantılarını yaptılar. Yalnız sadece yandaş sivil toplum kuruluşları ile yaptılar. Barış adına attıkları ilk adımda  çuvalladılar.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti, Türk Bayrağı, Üniter Devlet yapısı parçalanıyor.

 

Açılım sürecinin gizemi artık tamamen çözüldü.

 

Yaşananlar bağımsız yargıyı, medyayı ve üniversiteleri kısacası ülkeyi kuşatan küresel tezgahı bugün daha anlamlı hale getiriyor.

 

Bizce bu sürecin en can alıcı ve cevap beklenen sorusu; bu süreç kimin inisiyatifinde gelişiyor?

 

Değerli Arkadaşlar

 

Akillerin tamamı AKP iradisiyle belirlenmiştir.

Akiller, doğrudan gittikleri her yerde, AKP ve Erdoğan övücülüğü yapıyorlar.

AKP’nin akilleri aynı zamanda iktidarı var eden koalisyonu da gözler önüne sermektedir. Bizler bu koalisyonun daha çok emek cephesindeki bileşenlerini merak ediyorduk ki bunu da akiller sayesinde öğrenmiş olduk.

Bu iktidar yanaşması sendikalardan biri KESK diğeri Hak-İş, Türk-İş ve nihayet iktidar yanaşmalığını göğe çıkarmış Memur-Sen’dir. Oysa ülkemizde emekçiler tarihlerinin en karanlık günlerini yaşıyor.

Kamu çalışanları yoksulluk sınırının çok altında ücret alıyor. Bütün bu gelişmelerin her biri ortak bir mücadele alanı yaratması gerekirken sözde bu emek örgütleri, Kurtuluş Savaşı yıllarında İngiliz parasıyla grev yaparak Atatürk’e karşı emperyalist işgalcilerin yanında yer alan dönemin işbirlikçi sendikaları gibi davranmaktadırlar. 

Akil sendikacıların safı bellidir.

Ortada genel bir barış söylemi var ama ne barışı kiminle, nasıl, hangi şartlarda yapılan bir müzakere vardır? Bunların hepsi neredeyse bütün kamuoyu tarafından bilinmemektedir.

Türkiye’de “barış”ın yolu, emperyalizme karşı birlikte mücadeleden, bağımsızlıktan, uluslaşmaktan, laiklikten ve demokrasiden geçmektedir. 

Bunun kanıtı İran’ın, Rusya’nın, Suriye’nin Türkiye’ye ilişkin değerlendirmeleridir. Bu ülkelerin tümü Türkiye’yi Batı’nın ve ABD’nin dediklerini yerine getiren ve “kukla”sı olmakla itham etmektedirler.

Türkiye’de yürüyen bu süreç sayesinde, Suriye Kürtleri tarafsız konumlarını değiştirmekte ve Esad’a karşı savaşan güçlerin yanında yer almaya başlamışlardır. İşler böyle giderse, bölgenin diğer parçalarında yaşayan bütün Kürt nüfus BOP öngörülen federe bir devlet yapısını oluşturacaktır. Bu durum ülkemiz başta olmak üzere bütün bölge ülkelerinin parçalanması anlamına gelir. 

Açılım sayesinde hem Suriye Kürtleri ABD’nin bölgedeki projelerinde emperyalizmin beklentilerine cevap verir ve onların milis gücü konuma geçmişlerdir. Hem de AKP kendi anayasasına onay veren bölgedeki Kürt nüfusa kavuşacaktır.

Değerli arkadaşlar

Dün onar onar, yüzer yüzer KCK diye tutukluyorlardı. Bugün aynı mahkemeler aynı hızla serbest bırakıyor.

Soruyoruz: Bu nasıl bir adalettir?

Bu nasıl bir “hukuk” sistemidir ki; siyasete göre tavır alıyor, ya tutukluyor ya da tahliye ediyor? Şayet bu insanlar suçsuzsa, tutuksuz yargılanabiliyorsa, hayatlarından çalınan ayların yılların hesabını kim verecek? Tersi ise tam bir rezilliktir.

Bu yargı bu hukuk neden sürmekte olan Silivri davalarına hiç uğramaz?

Değerli basın çalışanları

Bizce, “barış” denilen süreç, bölgede ve bölgenin ülkeleri arasında yeni kutuplaşma ve savaşlara zemin hazırlayacaktır.

Bunlar bizim öngörülerimizdir.

Barış öncelikle antiemperyalist bir duruş gerektirir.

Barış öncelikle etnik ve dini referansların arkaya çekilmesini, emekçi kimliğinin öne çıkarılmasını gerektirir.

Tarihi bir dönem yaşıyoruz. Bundan sonra her şey çok daha zor, çok daha acı verici olacak. Ancak her şeye rağmen laik, demokratik, üniter, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti hayalimizi rafa kaldırmaya kimsenin gücü yetmeyecek. Sendikamız olarak, bu zor mücadelede üzerine düşen görevi gözünü kırpmadan yerine getirecektir.  

 

Eğitim İş Konya Şubesi

IMGP0606 IMGP0609

konyanın sesi1 konyanınsesi2

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar