Dolar : Alış : 8.3062 / Satış : 8.3211
Euro : Alış : 9.9979 / Satış : 10.0159

HAVA DURUMU
hava durumu

konya24°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

AKP SANAT VE SANATÇIDAN KORKUYOR

17 Nisan 2013 - 298 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»AKP SANAT VE SANATÇIDAN KORKUYOR
AKP SANAT VE SANATÇIDAN KORKUYOR

 Dünyaca ünlü sanatçımız piyanist ve besteci Fazıl Say hakkında, sosyal medyada Ömer Hayyam’ın bir dörtlüğünü paylaştığı için verilen 10 ay hapis cezası, Türkiye’de demokrasi yokluğu ve ifade özgürlüğünün gelmiş olduğu içler acısı durumu ortaya sermektedir. 
        Kendinden olmayanlara yönelik baskı, tutuklama ve gözaltılarla topluma korku salmak isteyen AKP iktidarının, sanata ve aydınlara yönelik gerici tutumu devam etmektedir. Sanatın ve sanatçının özgürlüğünü tehdit olarak gören AKP, 11 yıllık iktidarı boyunca, sanatı ve sanatçıyı sürekli aşağılamış, okullardan sanat eğitimini kapı dışarı etmiştir. Okullarımızda resim, müzik gibi sanat derslerinin, haftalık ders saatleri içindeki oranının yüzde 15’ten yüzde 5’e düşürülmesi de AKP’nin sanata bakışını ortaya koyar niteliktedir. Gelinen noktada, bir belediye başkanı “sanatın içine tükürürken”, Başbakan heykellere “ucube” diyerek sanatçıları alenen aşağılamaktadır.  
        Sanat ve kültür toplumların aydınlanması, ileriye gitmesi için olmazsa olmazdır. Türkiye’yi dünyada başarıyla temsil eden Say’ın fikirleri ve inançları nedeniyle ceza almasını utançla karşılıyoruz. 21. yüzyılın yetiştirdiği dünyanın ve ülkemizin önemli bir sanatçısına, üstelik Dünya Sanat Günü’nde verilen bu ceza tarihimize kara bir leke olarak geçecektir. 
        Cezanın ertelenmesindeki amaç, Say’ın özgürce fikirlerini ifade etmesini engellemeye yöneliktir. Merak ettiğimiz bir nokta da AKP’nin sanatçı Akil Adamlarının, kendileri gibi sanatçı olan Fazıl Say’a verilen ceza karşısında nasıl tepki vereceğidir. 
        Eğitim-İş olarak, hukuksuzluğun biteceği özgür, demokratik bir Türkiye özlemiyle, Fazıl Say’ın yanında olduğumuzu belirtiyoruz. 

                                                       EĞİTİM İŞ KONYA ŞUBESİ  YÖNETİM KURULU

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar