Dolar : Alış : 8.3062 / Satış : 8.3211
Euro : Alış : 9.9979 / Satış : 10.0159

HAVA DURUMU
hava durumu

konya24°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ANDIMIZI KALDIRAN DÜZENLEMEYİ YARGIYA TAŞIDIK

13 Kasım 2013 - 297 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»ANDIMIZI KALDIRAN DÜZENLEMEYİ YARGIYA TAŞIDIK
ANDIMIZI KALDIRAN DÜZENLEMEYİ YARGIYA TAŞIDIK

08.10.2013 tarih ve 28789 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 1. maddesi ile Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 12. maddesinde yer alan “Öğrenci Andı” kaldırılmıştır.

Anayasanın öngördüğü yurttaş olma bilinci ve vatandaşlık temelinde bütünleştirici vurgular içeren bu ulusal kardeşlik ritüelinin kaldırılması, AKP’nin ulus devleti tahrip etme girişimlerinden bir tanesidir. Bakanlığın öğrenci andında geçen Türk vurgusunun bir ırkı ifade ettiği kabulüyle okullarda ulusal and okunması uygulamasını kaldırması milyonlarca yurttaşı derinden incitmiştir. Oysa Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin mayasını, özünü oluşturan Türklük vurgusu bir “ırkı” ifade etmemektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün dünyanın faşist ırk milliyetçiliğine teslim olduğu dönemde ırkçılığı mutlak bir kararlılıkla reddettiği tarihi belge ve hukuki metinlerle sabitken, aynı dönemde uygulamaya sokulan ulusal kardeşlik ritüelinin ırkçı vurgular içerdiği iddiasına itibar edilmesi mümkün değildir.

Ortak kültür birliğine dayalı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucu iradesi ve özüyle çelişen bu çarpıkbakış açısını  şiddetle kınıyoruz. Andımız uygulamasının başladığı Cumhuriyet’in ilk yıllarında Türk ırkçılığına bakış açısını gözler önüne sermek adına kısa bir alıntı yapmayı uygun buluyoruz:

“Afet İnan’ın Medeni Bilgiler isimli kitabında Atatürk millet tanımını vermiş ve bu tanımın içine ırk ve etnik köken, din gibi hususları katmamıştır.

Avrupa menşeili ‘üstün ırk, aşağı ırk’ nazariyeleri 19. yüzyıl Avrupasında yaygındı. Atatürkçü görüşe göre Türk milleti 1924 Anayasası’nda tanımlıdır. Bu tanımda ırk ve din reddedilir. Bu tanımda ‘Türkiye ahalisine, din ve ırk farkı gözetilmeksizin vatandaşlık itibariyle Türk denilir’ denmektedir.”

Sendikamız kamu vicdanını kanatan düzenlemenin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay’a dava açmıştır.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar