Dolar : Alış : 8.3062 / Satış : 8.3211
Euro : Alış : 9.9979 / Satış : 10.0159

HAVA DURUMU
hava durumu

konya24°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BALUN:Öğrenim Özrü Engellenemez

24 Temmuz 2013 - 385 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»BALUN:Öğrenim Özrü Engellenemez
BALUN:Öğrenim Özrü Engellenemez

Eğitim İş Konya Şube Başkanı Şükrü BALUN yaptığı basın açıklaması ile öğretmenlerin öğrenim özrü tayinlerine bu seneki özür grubu atamalarında yer verilmemiş olmasının büyük yanlışlık olduğunu belirtti.

Balun açıklaması şu şekilde devam etti.

Milli Eğitim Bakanlığı ısrarla hukuk dışı bir şekilde eğitim özrünü yer değişikliği sebebi saymamakta direnmektedir.

2012 yılında sendikamız konuyu hukukun önüne taşımış ve haklı davamızda da danıştayın 2. Dairesi (E:2012/8650 karar) haklılığımız onamış ve yürütmeyi durdurma kararının ardından yönetmeliğin öğrenim özrünü kısıtlayan maddelerini de iptal etmiştir.  

Bu karardan sonra öğrenim özrü yapılmayan öğretmenlerimizin idare mahkemelerine açmış olduğu davalar da sonuçlandı ve bakanlık, kişisel olarak dava açan bu öğretmen arkadaşlarımızın atamalarını da yapmak zorunda kalmıştır. Bizim için durum bakanlığın alışık olduğumuz hukuk dışı işlemlerine karşı bir kazanımımızdır.

Bu kararın ardından davanın tarafı olarak bakanlığa yanlıştan dönmesi için bir yazı yazdık. Yönetmeliği danıştay kararına uyarak değiştirmesi gerektiğini bildirdik. Bakanlıkta cevabi yazılarında özür durumu atamalarında durumu değerlendireceklerini yargı kararına uygun düzenleme yapacaklarını bildirmişti.

Ancak üzülerek gördük ki, Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı Yusuf TEKİN twitter hesabından bu senede öğrenim özrüne yer  vermeyeceklerini bildirmiştir. Buradan bakanlığa soruyoruz. Anayasamızın 2. Maddesinde tanımı yapılan Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti değil midir? Bu nasıl bir garabettir?

Yüksek lisans ve doktora eğitim kariyer ilkesini yaşa geçiren akademik basamaklardır. Danıştay kamu görevlilerinin yüksek lisans ve doktora yapma girişimlerinin “suistimal girişimi”  olarak değerlendirilmesinin sakat bir anlayış olduğunu ortaya koymuştur.

Bir yandan öğretmenlerimizin kendilerini geliştirmeleri  için yüksek lisans ve doktora yapmaları gerektiğini söylerken öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin 35 ve 38. Maddeleri ile Danıştay kararına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarının kendi özel twitter hesabından böyle bir açıklama yapması anlaşılır değildir.

Özür durumu atamalarının yaklaştığı şu dönemde ilgili danıştay kararı doğrultusunda  öğrenim özrüne atama kılavuzunda yer verilmesi, aksi takdirde sendikamız anayasa ve yasalardan doğan hakkını kullanarak gerekli girişimlerde bulunacaktır. Buradan saygılarımızla kamuoyuna bildiririz.

Basın açıklaması basında aşağıdaki şekilde yer almıştır.

YENI_MERAM_20130719_7 YENI_MERAM_20130719_1 RASYONEL_HABER_20130719_2 RASYONEL_HABER_20130719_1 KONYA_TAKIP_20130719_4 KONYA_POSTASI_20130719_14 ANADOLU_TELGRAF_20130719_2

ANADOLUTELGRAF KONYANINSESİ (2) KONYANINSESİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :