Dolar : Alış : 8.0514 / Satış : 8.0659
Euro : Alış : 9.6802 / Satış : 9.6977

HAVA DURUMU
hava durumu

konya26°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1292 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Basında 12 Ocak Basın Açıklamamız-MESLEĞİMİZ ONURUMUZDUR

14 Ocak 2013 - 311 kez okunmuş
Ana Sayfa » Basın Açıklamaları»Basında 12 Ocak Basın Açıklamamız-MESLEĞİMİZ ONURUMUZDUR
Basında 12 Ocak Basın Açıklamamız-MESLEĞİMİZ ONURUMUZDUR

Eğitim-İş’ten, 19 Ocak’taki eyleme destek çağrısı

 

Eğitim-İş, meslek onuru için 19 Ocak’ta Tandoğan’da

 

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Şükrü Balun, yönetim kurulu üyeleri ve sendika üyelerinin yanı sıra CHP Konya İl Başkanı Mevlüt Karpuz, yönetim kurulu üyeleri ve   ADD Konya şubesinin yöneticilerinin destek verdiği basın açıklamasında, çalışanların ve öğretmenlerin itibarsızlaştırılmasının engellenmesi ve mesleki özlük haklarının geri kazanılması için mücadeleyi sürdüreceklerini, bu anlamda 19 Ocak’ta Ankara gerçekleştirecekleri eyleme herkesin destek vermesini istedi.

 

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Şükrü Balun, Camlı Köşk önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasında, öğretmenlik mesleğinin iyice itibarsızlaştırıldığını belirterek, “Toplumsal sorumluluk bilincini daima önde tutan eğitim çalışanlarının sorunları, siyasi iktidarların eğitimde uyguladığı yanlış politikalar sonucunda, kaygı verici boyutlara ulaşmıştır. Özellikle son on yılda eğitimde uygulanan politikalar ise mesleğimizi yıkım kararlarına dönüşmüştür. Mevcut siyasi iktidarın mesleğimize yönelik saldırılarının temelinde yatan nedenler, eğitim sistemimizi özelleştirerek küresel sermayenin egemenliğine sunmak; laik, demokratik, bilimsel ve kamusal yapısını yıkarak eğitimde ideolojik değişikliği gerçekleştirmektir” dedi.

Özlük Haklarımız Elimizden Alınıyor

Özlük haklarının bir bir ellerinden alındığını da ifade eden Şükrü Balun, bu konuda da şunları söyledi: “Sendikal mücadelemiz sonucunda elde ettiğimiz özlük haklarımız bir bir elimizden alınmaktadır. Özür durumu atamaları yılda bir kereye düşürülürken, sağlık nedeniyle aldığımız sevk ve raporlar sonucunda ücretlerimiz kesilmekte, mesleğimiz kariyer basamakları uygulamalarıyla paramparça edilmekte, iş barışı bozulmaktadır. Öğretmen yetiştirme konusunda bir politika geliştirmeyen hükümet, atama isteyen öğretmenlerimizi “yem bekleyen güvercinlere” benzetmektedir. Hazırlanan YÖK yasa taslağında bu soruna çözüm getirmeyen hükümet, üniversitelerimizi siyasi iktidarın egemenliği yanında, paranın egemenliğine de alarak özerk ve özgür yapılarını tamamen ortadan kaldırmaktadır. Üniversitelerimizde akademisyen ve öğrencilerimiz, muhalif bir tavır sergileyememekte, düşünceler baskı altında tutulmakta, en masum talepler bile şiddetle bastırılmaktadır. Tüm bu gelişmeler, siyasi iktidarın eğitimde gerçekleştirmek istediği dönüşümün aslında mesleğimizi elimizden almaya yönelik olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır. Bu süreçte siyasi iktidar, eğitim çalışanlarının mücadelesinde halktan alacağı desteği engellemek amacıyla mesleğimizi itibarsızlaştırma üzerine politika izlemektedir” diye konuştu.

‘Mesleğimiz Onurumuzdur’ Eylemine Destek

Ankara’da 19 Ocak’ta gerçekleştirecekleri ‘Mesleğimiz Onurumuzdur’ eylemine meslektaşlarından ve herkesten destek beklediklerini dile getiren Şükrü Balun, “Eğitim-İş olarak, “Mesleğimiz Onurumuzdur!” sloganıyla 19 Ocak 2013’te Ankara’da eğitim çalışanlarının haklarını savunmak için geniş katılımlı bir eylem gerçekleştireceğiz. Bu eylemde eğitim çalışanlarının genel sorunlarını ve AKP iktidarının eğitim çalışanlarına uyguladığı haksız yaptırımları bir kez daha yüksek sesle haykıracağız.  Şubat özür durumu atamaları için, Norm kadro sorunları, alan değişikliği, Atanmayan öğretmenler, Hizmetli ve memur sorunları için;  Alo 147 hattına, Maaş ve ek derslerdeki kayıplara, YÖK kanun taslağına, Özelleştirme ve yerelleştirme politikalarına, Öğretmene şiddete, Kariyer basamaklarına, Öğretmeni itibarsızlaştırmaya ve Eğitimde gerici yapılanmaya karşı 19 Ocak 2013 tarihinde Ankara’dayız. Haklarımızı ve haklılığımızı anlatmak için tüm eğitim emekçilerini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Basın Açıklamamız Yerel Basında Yer Aldı.


12 OCAK 2013 MESLEĞİMİZ ONURUMUZDUR BASIN… ile konyaegitimis

KONYA+YENİGÜN_20130114_6 (414 x 600) ANADOLU+MANŞET_20130114_4 (351 x 600) ANADOLU+TELGRAF_20130114_1 (431 x 600) ANADOLU+TELGRAF_20130114_4 (282 x 600) KONYA+POSTASI_20130114_4 (523 x 600)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :