Dolar : Alış : 8.2730 / Satış : 8.2879
Euro : Alış : 9.9879 / Satış : 10.0059

HAVA DURUMU
hava durumu

konya19°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BECERİKSİZLİK BAKANLIĞI YENİ MAĞDURİYETLER YARATIYOR

15 Ocak 2014 - 358 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»BECERİKSİZLİK BAKANLIĞI YENİ MAĞDURİYETLER YARATIYOR
BECERİKSİZLİK BAKANLIĞI YENİ MAĞDURİYETLER YARATIYOR

BECERİKSİZLİK BAKANLIĞI YENİ MAĞDURİYETLER YARATIYOR


Ankara 18. İdare Mahkemesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın SBS’de Almanca ve İngilizce testlerinin cevap anahtarlarını karıştırması üzerine 718 öğrencinin puanının yanlış hesaplanması nedeniyle sınav sonuçlarını iptal kararı vermiştir. Yeni karara göre, 1.2 milyon adayın puanı yeniden hesaplanacak.

 

Milli Eğitim Bakanlığı tüm sınavlarda olduğu gibi bu sınavda da her şeyi yine eline yüzüne bulaştırmış; Bakanlığın bu beceriksizliği, yargı kararıyla da bir kez daha tescil edilmiştir.

 

“Sınavları kaldıracağım” derken SBS’yi yılda 12 sınava çıkararak öğrencilerimize yarış atı muamelesini reva gören Bakanlık, öğrencilerin geleceğini belirleyen en önemli sınavları dahi yanlışsız yapamamaktadır.

 

Ne yazık ki AKP iktidarı döneminde yapılan bütün sınavlara şaibe karıştırılmıştır. İşte son yıllarda yaşanan skandallardan bazıları;

 

 • 2010 yılında yapılan KPSS’de 500 kişi tüm soruları bilerek tam puan aldı.Soruların yada cevap anahtarlarının çalındığı iddiaları gündeme geldi.YÖK sınavın kısmen iptaline karar verdi.Eğitim Bilimleri sınavı tekrar yapıldı.ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan görevinden istifa etmek zorunda kaldı.
 • 2011 Nisan ayında yapılan YGS’de şifreleme yoluyla kopya çekildiği öne sürüldü.Büyük yürüyüşler düzenlendi.MEB inkar etti.
 • Yine aynı yıl yapılan ALES’te İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki sınav hatalı kitapçıklar nedeniyle zamanında başlayamadı.
 • 2011 LYS’de Ebru Pınar adlı öğrenci internetten sınav sonucuna baktığında “LYS’e giremez” sonucuyla karşılaştı.İkinci gün girdiğinde ise karşısına “LYS’ye girebilir” sonucunu aldı.Bursa’da sınava giren Ece Akyüz’ün sonuç formunda aldığı puan 133 olarak görünüyordu ve LSY’ye giremez notu vardı.Hastanede lösemi tedavisi gören genç kız sonucu öğrenince sinir krizi geçirdi.Bir gün sonra ÖSYM ile görüşüldü ve tekrar alınan sonuç formunda 427 puan aldığı ortaya çıktı.
 • 2011 Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda ÖSYM, bazı adayların sınav sonucunu ve başarı sıralamasını farklı yanıtlar vermelerine rağmen aynı hesapladı.
 • 2011 yılında yapılan polislik sınavında uygulanan “yerel kontenjan” nedeniyle bir ilde 40 net yapan sınavı kazandı,başka bir ilden 70 net yapan başarısız sayıldı.
 • 2012 Mayıs’ında yapılan avukatlıktan yargıçlığa geçiş sınavında AKP Merzifon belediye meclis üyesi karı koca birinci ve ikinci olarak kazandı.
 • 2012 KPSS’de sınav devam ederken sorular internette yayınlandı.
 • 2013’te Komiser yardımcılığı sınavında soruların önceden bazı kişilere verildiği, sınav salonlarına soru kitapçıkları kutularının açılmış olarak getirildiği öne sürüldü.
 • 2013 yılında ilk defa uygulanan 8. Sınıflar ortak yazılı sınavlarında sorular sızdırıldı,kitapçıklar sınava kısa bir süre kala değiştirildi,sınav sırasında sorular sızdırıldı.
 • ÖSYM tarafından 2003’ten bu yana üniversiteye giriş sınavlarında toplam 119 bin 684 aday çeşitli gerekçelerle itiraz etti.itirazların yaklaşık yüzde 77’sinin ÖSYM Başkanı Prof.Dr. Ali Demir döneminde yapılması dikkat çekti.

Bu sınav skandallarından en büyük zararı, devlete güvenerek büyük umutlarla sınava giren çocuklarımız görmektedir.

 

Bunun temel sorumlusu iş başına getirilen liyakatsiz ve yeteneksiz yöneticiler ve onları işbaşına getiren AKP iktidarıdır. Eğitim politikaları konusunda iktidarın ve eğitimden sorumlu kurumların, görevlerini yerine getiremedikleri ortadır.

 

Bugün sınava dayalı değil, bilimsel düşünmeye ve üretmeye dayalı bir eğitim sisteminin gerekliliği kaçınılmaz hale gelmiş, sınav skandallarıyla oluşan güvensizlik ortamı öğrenciler, veliler ve kamuoyunda şüphe yaratmıştır.

 

Yargı kararı sonucu oluşacak kaosun öğrencilerimizi mağdur etmesi engellenmeli, yanlış hesaplama sonucu mağdur olan öğrencilerimizin de mağduriyeti giderilmelidir.

 

Eğitim-İş olarak her sınav sonucuyla birlikte eğitim sistemine ilişkin oluşan kuşkuların ve belirsizliklerin ortadan kaldırılması için başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere tüm ilgili kurumları, gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz.

Şükrü BALUN

Eğitim İş Konya Şube Başkanı

YENI_MERAM_20140120_1 YENI_MERAM_20140120_7

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :