Dolar : Alış : 8.6243 / Satış : 8.6398
Euro : Alış : 10.3072 / Satış : 10.3258

HAVA DURUMU
hava durumu

konya27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1303 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BİLİM DIŞI DAYATMACI EĞİTİME HAYIR

15 Eylül 2013 - 335 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»BİLİM DIŞI DAYATMACI EĞİTİME HAYIR
BİLİM DIŞI DAYATMACI EĞİTİME HAYIR

BİLİM DIŞI DAYATMACI EĞİTİME HAYIR

2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SORUNLARLA BAŞLIYOR

 

2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı, eğitim sistemimizin temel sorunlarına yönelik hiçbir veri araştırması ve pilot uygulama yapılmadan, tamamen ideolojik bakış açısıyla gerçekleştirilen değişikliklerin gölgesinde, 16 Eylül Pazartesi günü başlayacak.

Okullar Eğitim ve Öğretime Hazır Değildir             

Okulların açılacağı tarihin belli olmasına ve 2 ay tatile rağmen hala okullarımızda tamirat, boya ve badana işleri devam etmektedir. Mevcut okulların fiziki altyapıları 4+4+4 için hala son derece yetersizdir. 8-9 yaşındaki çocukların fiziki durumuna uygun olarak yapılan ilkokulların 5 ve 6 yaş grubu çocuklara uygun olmadığının bilinmesine rağmen, bunun için gerekli önlemler alınmamıştır. Okullarda 5 ve 6 yaş çocukların boylarına uygun sıra, sandalye, tuvalet ve lavabo bulunmamaktadır. Okulların giriş çıkışları, merdiven basamaklarının yüksekliği, özellikle 66-71 ay aralığındaki çocuklara göre değildir.

Öte yandan okullarımızda yeterince memur ve yardımcı personel bulunmamaktadır. Bakanlığın verilerine göre, 2013-2014 eğitim öğretim yılında okullarımızda yaklaşık 70 bin hizmetli ve memur ihtiyacı bulunmaktadır.

Okul Öncesi ve İlkokul 4+4+4 Eğitim Sisteminin Kurbanı

Zorunlu ilköğretime başlama yaşındaki belirsizlik ve okulöncesi eğitimin zorunlu eğitimin dışına çıkarılması, 2013-2014 eğitim öğretim yılının başlangıcında da eğitimin temel sorunlarından biri olarak karşımıza çıkmıştır. 2012 yılında ilkokula başlama yaşında yaşanan kaos, etkilerini bu eğitim yılına da yansıtmıştır. Okulların dönüştürülmesine paralel olarak azalan ilkokul sayısı ve bu yıl okula başlayacak öğrenci sayısındaki artış göz önüne alındığında sınıf mevcutları yine Bakanlığın öngördüğü sayının çok üstüne çıkacaktır.

Artan öğrenci sayıları göz önünde bulundurulduğunda, okul öncesi, ilk ve ortaokullarda 31.415 dersliğe gereksinim bulunmaktadır. Ancak derslik açığı sorununu hala gideremeyen Bakanlık, kalabalık sınıflarda çocuklarımızı sağlıksız eğitime mahkum etmeye devam edecektir.

Ortaöğretimde Hedef: İmam Hatip Liselerinin Boş Kontenjanlarını Doldurmak

Hiçbir bilimsel araştırma ve planlama yapılmadan genel liselerin kapatılarak Anadolu ve Meslek liselerine dönüştürülmesi, yeni sorunları beraberinde getirdi. Bu yıl SBS puanına göre herhangi bir okula yerleşemeyen yaklaşık 600 bin öğrenci, yarattığı olumsuzlukları fırsata dönüştürmek isteyen Bakanlık tarafından zorunlu olarak imam hatip ve meslek liseleri ile açık liseye yönlendirildi.

 

 

Sınav Odaklı Sistem

Son olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, SBS’nin tümden kaldırılacağını açıklamış; ancak bir sınav kaldırılırken yerine 12 sınav birden getirilmiştir. Sonucu yine bu sınavlar belirleyecek. Bu sınavların nasıl yapılacağı, bölgeler arasındaki, hatta aynı ildeki okullar arasındaki dengesizliğin nasıl giderilip fırsat eşitliğinin sağlanacağı, sınavların sağlıklı olarak nasıl yapılacağı henüz netleşmemiştir.

Merkezi sınav yapılacak olan temel dersler arasına Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin de alınması, öğrencilere din eğitiminin dayatılmaya devam edeceğinin göstergesidir. Böylesi dayatmacı bir yaklaşım laik ve bilimsel eğitime aykırıdır.

Öğrencilerin Okula Başlama Maliyeti

AKP hükümetinin uyguladığı ekonomik politikalar nedeniyle ağır hayat şartlarında ezilen insanlarımız, okulların açılması ile birlikte daha da zor koşullara doğru itilmektedir.

2013-2014 eğitim-öğretim yılında ilkokul, ortaokul ve liseye başlayan bir öğrencinin okula başlangıç masrafları sendikamız araştırma merkezi tarafından hesaplanmıştır.

Bu hesaplamalara göre;

İlkokul birinci sınıfa başlayan bir öğrencinin okula başlangıç masrafı 1054 TL

Ortaokula başlayan bir öğrencinin okula başlangıç masrafı 1279 TL

Liseye başlayan bir öğrencinin okula başlangıç masrafı 1551 TL’dir

AKP iktidarı ile, gün geçtikçe, ekonomik gelir düzeyi düşük ailelerin çocuklarının, iyi eğitim alabilmek için gerekli olan bütçeye sahip olmadıkları, bunun yanı sıra zengin aile çocuklarının iyi düzeyde eğitim almalarını sağlayacak bir bütçeye sahip oldukları görülmektedir. AKP iktidarının politikaları sonucunda fakir ailelerin çocuklarının okuma şansının kalmadığı görülmektedir. Bu uygulama eğitimde fırsat ve imkan eşitliği ilkesine aykırıdır.

Tablo 1) İlkokul birinci sınıfa başlayan öğrencinin maliyeti

Harcama Kalemleri

Harcama Tutarı (TL)

Servis gideri (aylık)

159

Okul kıyafeti

135

Spor Kıyafeti

59

Kışlık kıyafet

Mont: 79, Bere: 11, Kaşkol: 16

Kırtasiye Gideri

123

Çanta

39

Suluk

10

Beslenme Çantası

29

Beslenme Gideri (aylık)

60

Ayakkabı

2 Çift, 39+59

Hikaye Kitapları

36

Zorunlu Bağış

200

TOPLAM

1054

 

Tablo 2) Ortaokula başlayan öğrencinin maliyeti

Harcama Kalemleri

Harcama Tutarı (TL)

Servis gideri

159 (aylık)

Okul kıyafeti

155

Spor Kıyafeti

69

Kışlık kıyafet

Mont: 79, Bere: 11, Kaşkol: 16

Kırtasiye Gideri

143

Çanta

39

Fotokopi – Sınav (aylık)

10

Kantin Gideri (aylık)

80

Ayakkabı

2 Çift, 59+69

Hikaye Kitapları

40

Zorunlu Bağış

200

Etüd ve Dershane Gideri (aylık)

150

TOPLAM

1279

 

Tablo 3) Liseye başlayan öğrencinin maliyeti

Harcama Kalemleri

Harcama Tutarı (TL)

Servis gideri (aylık)

159

Okul kıyafeti

185

Spor Kıyafeti

89

Kışlık kıyafet

Mont: 89, Bere: 11, Kaşkol: 16

Kırtasiye Gideri

175

Çanta

49

Fotokopi – Sınav (aylık)

10

Kantin – Yemek Gideri (aylık)

110

Ayakkabı

2 Çift, 59+69

Ek Kitaplar

80

Etüd ve Dershane Gideri (aylık)

250

Zorunlu Bağış

200

TOPLAM

1551

 

 

 

 

 

Öğretmenlerimiz Mutsuz

Eğitimin birikmiş sorunlarını sırtında taşıyan öğretmenlerimiz yeni eğitim öğretim yılına da mutsuz girmektedir. Öğretmen ve derslik açığının 2013-2014 eğitim yılında da giderilememesi nedeniyle kalabalık sınıflarda ders vermek zorunda bırakılan öğretmenlerimizin, mesleklerini verimli ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştiremeyeceği ortadır.

3 bin 600 öğretmenimizin eşinden ayrı olarak görev yapacak olmaları öğrencileri de olumsuz yönden etkileyecektir. Sistemden kaynaklanan nedenlerden dolayı branşında norm fazlası durumunda açıkta kalan öğretmenlerimizden binlercesi yeni branşlarında verimli olamamaktadır. Bakanın söz vermesine rağmen alan değişikliğine yönelik hala bir açıklama bulunmamaktadır.

Bakanlığın zaman zaman yaptığı resmi açıklamalarda öğretmen açığının 121 bin olduğu belirtilmesine rağmen 40 bin öğretmen alımı yapılması öğretmenlerimizin yine esnek ve kuralsız çalışmaya mahkum edileceğini göstermektedir. Ücretli öğretmenlik bu yıl da geçer akçe olacaktır.

Sözde sivil itaatsizlik adı altında okullarımızda öğretmene yakışmayan ve öğretmenler arasında gerginliğe yol açan kara çarşaflı, sadece gözleri görülebilen, çember sakallı, kravatsız okula gelen öğretmenlere göz yumulmakta hatta desteklenmektedir.

 

SONUÇ

Eğitim, insan yetiştirme ve ülkenin geleceğini şekillendirme işidir. Eğitim temel bir insan hakkıdır. 11 yıllık AKP iktidarı bilimsel ve parasız eğitimi tasfiye etmekte, adım adım gerici ve ticarileştirilmiş bir eğitim sistemini yaratma çabası içindedir. Bu yüzden eğitim AKP’ye bırakılmayacak kadar önemlidir.

Eğitim-İş olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da eğitimin ve eğitim çalışanlarının sorunlarının takipçisi olacağımızı, haksızlığa uğrayan tüm eğitim çalışanlarının yanında olacağımızın bir kez daha altını çizmek istiyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm eğitim çalışanlarının ve öğrencilerimizin yeni eğitim-öğretim yılını kutluyor; yeni eğitim-öğretim yılının ülkemize ve ulusumuza güzellikler getirmesini diliyoruz.

                                 

Şükrü BALUN
Şube Başkanı

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar