Dolar : Alış : 8.2867 / Satış : 8.3016
Euro : Alış : 10.0727 / Satış : 10.0909

HAVA DURUMU
hava durumu

konya28°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BÜTÇEDE EKMEĞE ZEYTİNE KDV VAR,PIRLANTAYA KDV YOK

20 Aralık 2012 - 329 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»BÜTÇEDE EKMEĞE ZEYTİNE KDV VAR,PIRLANTAYA KDV YOK
BÜTÇEDE EKMEĞE ZEYTİNE KDV VAR,PIRLANTAYA KDV YOK

Birleşik Kamu-İş İl Temsilcisi Eğitim İş Konya Şube Başkanı Şükrü Balun’ un, 2013 yılı bütçesini değerlendirdiği basın açıklaması metnidir.

BASINA VE KAMUOYUNA

 

RANTÇIYA, SERMAYEYE AKTARILACAK KAYNAK İÇİN PEYNİRDEN, ZEYTİNDEN, EKMEKTEN, ÇOCUĞUMUZA ALDIĞIMIZ DEFTERDEN KDV ALINIRKEN PIRLANTADAN KDV ALINMAYACAKTIR

 

2013 bütçesinde pay faizciye, rantçıya, küresel sermayeye verilmiştir. Bunların finansmanı yoksul halkın ödediği dolaylı vergilerle sağlanacaktır.

2013 bütçesinde işsizliğe yoksulluğa çare, emekçiye ücret artışı, asgari ücretin vergi dışı bırakılması, üreticinin ürününe zam yoktur.

2013 bütçesinde savaşa, biber gazına, küresel sermayeye ödenecek faize pay ayrılmıştır.

Bütçe açıkları elektriğe, suya, doğal gaza, ulaştırma hizmetlerine yapılacak zamlarla kapatılacaktır…

Rantçıya, sermayeye aktarılacak kaynak için peynirden, zeytinden, ekmekten, çocuğumuza aldığımız defterden KDV alınırken pırlantadan KDV alınmayacaktır.

Koca koca holdingler istisna ve indirimlerle %20 oranında bile kurumlar vergisi ödemezken, emekçiler %20 ile %27 arasında bir oranda gelir vergisi ödemektedirler. bu soygun düzeni 2013’te de devam edecektir.

Soygun düzenine ses çıkaramasın diye, yoksullaştırılan halkın sorunlarının çözümü yerine, yine sadece kömür, makarna dağıtılmaya devam edilecektir.

 

Birleşik Kamu-İş İl Temsilcisi Şükrü BalunHükümetin 2013 bütçesi, halkın, emekçinin bütçesi değildir,  kabul edilemez.

Kasım ayının başından beri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 2013 bütçesi görüşülüyor. Nedir Bütçe? Ülkemize, halkımıza etkisi nedir. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak başta kamu çalışanları olmak üzere, refah içinde, mutlu, huzurlu bir ülkede yaşama hayali dahi kuramayan tüm halk kesimlerini uyarmak istiyoruz.

Hükümet yetkilileri 10 yıllık iktidarları süresince kendi rakamlarıyla %14-15’ler düzeyinde olan işsizlik oranlarını %9-10’lara indirmekle övünüyorlar. İşsizlikteki bu azalmanın birçok Avrupa ülkesinden daha hızlı olduğunu belirtiyorlar. Bu durum kesinlikle doğru değildir. Ev kadınlarını işiz olarak kabul etmeyen istatistiklere dayandırıyorlar. AKP iktidarı 10 yıldır işbaşındadır. Bu 10 yıl içinde iş gücünde olan bir çok yurttaşımız artık iş aramaktan vazgeçmiş, eğitiminin, mesleğinin gereği bir iş bulma umudunu yitiren bir çok gencimiz çok düşük ücretlerle, kayıt dışı ekonomide çalışmak zorunda kalmış yada başka mesleklere yönelmiştir. Bunun kanıtı olarak Hükümetin öğretmen olma hayaliyle Eğitim Fakültesi bitirdikten sonra polis olan gençlerimizin sayısını açıklaması yeterlidir.

2013 Bütçesinde büyüme oranı %4 öngörülmektedir. 2011 yılında büyüme %8 iken 2012 yılında %3, 2013 yılında da %4 olacaksa işsizlik sorunu nasıl çözülecektir. Sayın Başbakan her vesileyle gençlerin evlenmesi gerektiği, evlilerin üç çocuk yapması gerektiğini söylüyor. İşsiz insanlar nasıl evlenip çocuk yapacaklar, bizde kendisine bunu soruyoruz.

AKP 10 yıllık iktidar döneminde ekonominin sürekli büyüdüğünü söylemektedir. Eğer bu doğruysa emekçilerin ücretlerine neden sadece enflasyon oranında zam yapıyorsunuz. Büyümeden pay almak çalışanların ve emeklilerin hakkı değil midir?

İMF’ye borç vermekle övünen hükümet kamu çalışanına, emekliye, asgari ücretlilere gelince bütçe dengelerini bozacağını söyleyerek yüzü kızarmaz bir tavır içine girebilmektedir.

Memuru, İşçiyi, küçük esnafı, köylüyü velhasıl halkı düşünmeyen bir avuç rantiye ve küresel sermayenin yerli işbirlikçileri için Bütçe yapan hükümet, bu bütçenin finansmanına gelince bu kesimleri unutmamıştır. Bütçede dolaylı vergilerin oranı o kadar yüksektir ki, gerçek anlamda bir ücretli aldığı maaşın en az %70-80’ini sosyal güvenlik kesintileri, gelir vergisi, damga vergisi yanı sıra KDV, ÖTV, gibi vergiler ve sayısını kimsenin bilmediği fonlara geri ödemektedir.

Bu gün holdingler birçok indirim, istisna ve aflarla kanunda öngörülen %20 oranındaki vergilerini bile ödemezken, ücretliler %20 ila %27 oranında her ay devlete gelir vergisi ödemektedirler.

Bu bütçe halkın değil ama halkın sırtından yapılan bir bütçedir.

Halkımız ve bütün kamu çalışanları da bilsin ki Hükümet bu sene olduğu gibi gelecek sene de yüksek oranda bütçe açığı vereceğini bilmektedir. Bu bütçe açıklarını da elektriğe, suya, doğal gaza, petrol ürünlerine, ulaşım hizmetlerine yapacağı zamlarla karşılayacak kamu çalışanlarını sefalet ücretine mahkûm edecektir.

Yoksullukla, yolsuzlukla mücadele etmesi gereken bir iktidarın, bunu ancak işsizliği önlemek, kayıt dışılığı ortadan kaldırmak sosyal adaleti sağlamakla mümkün olacağını bilmesine rağmen halkını yoksul bırakarak ve sonrada yoksullara ne kadar yardım yaptığıyla övünerek yapamayacağını halkımızın görmesini, işçi sınıfı örgütlerinin AKP politikalarına karşı mücadeleye katılmasını bekliyoruz.

TBMM’de bulunan siyasi parti temsilcilerini, halkını seven tüm Milletvekillerini bu bütçeyi reddetmeye çağırıyoruz.

 

 

 

 

Şükrü BALUN

 

Birleşik Kamu-İş İl Temsilcisi

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar