Dolar : Alış : 8.2867 / Satış : 8.3016
Euro : Alış : 10.0727 / Satış : 10.0909

HAVA DURUMU
hava durumu

konya31°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

EDEBİYATIN DEVRİMCİ USTALARINI SAYGIYLA ANIYORUZ

03 Haziran 2015 - 315 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»EDEBİYATIN DEVRİMCİ USTALARINI SAYGIYLA ANIYORUZ
EDEBİYATIN DEVRİMCİ USTALARINI SAYGIYLA ANIYORUZ

556eb6bc60aab

Devrimci ruhunu şiirlerine yansıtan, inandığı değerler uğruna yıllarca sürgün ve hapis hayatı yaşayan bir dünya şairi Nazım Hikmet; şiirleriyle Anadolu insanının acısını, hüznünü, coşkusunu arı Türkçesi ile anlatan, hayatı boyunca ezilenlerin yanında yer alan ve onlarla omuz omuza mücadele eden bir usta şair Ahmed Arif; aynı değerler uğruna mücadele etmiş yoksulun, işçinin, emekçinin haklarını hikayeleriyle dile getiren usta yazarımız Orhan Kemal’i ölüm yıl dönümlerinde saygıyla anıyoruz. Onlar sömürünün olmadığı, zorbalığın son bulduğu, kardeşliğin, özgürlüğün, eşitliğin ve emeğin iktidar olduğu bir dünya için hayatlarının sonuna kadar mücadele ettiler.

Nazım Hikmet, yaşamı boyunca sanatı ile toplumsal mücadeleyi birleştirmiş, memleket hasretini, memleket sevdasını yüreğinin derinliklerinde duyan devrimci bir ozandı. İdeolojik kimliğinin yanı sıra ülkenin yakın tarihini, aşklarını, özgürlüğü ve birey olmayı da anlattı şiirlerinde. Yaşamının 17 yılını hapislerde geçirdi. 1951 yılında muhalif duruşu nedeniyle vatandaşlıktan çıkarıldı. Hapislerde, çok sevdiği ülkesinden uzakta sürgünlerde, kavga ve hasretle geçen ömrü, 52 yıl önce 3 Haziran 1963’te son buldu.

O’nun izinden giden Ahmed Arif ise, Türkçe’yi en iyi kullanan şairlerden biriydi. Hayat felsefesi, her daim ezilen insanlardan yana olmak ve onların kardeşliğini ortaya koymaktı. Ve elbette bu görüşleri şiirlerine de yansıdı. Bir tek şiir kitabı vardı ama o kitap onu ölümsüz kılmaya yetti. Her daim en çok satılan kitapların içinde yer aldı.

Çalışan fakirlerin yazarı olarak nitelenen Orhan Kemal, emeği anlatmış, ama kendi emeğinin değeri bilinmemiş toplumcu bir yazar, hayatının son günlerine kadar çalışmış, üretmiş; roman, hikâye, senaryo ve oyun alanlarında onlarca esere imza atmış bir kalem emekçisiydi. Yazın hayatına şiirle başlayan Orhan Kemal’in düz yazıdaki başarısı hapishanede tanıştığı Nazım Hikmet tarafından keşfedilmiş ve düz yazıya yönlendirilmiştir. Orhan Kemal’in ruhu, bugün yalnızca onlarca roman ve yüzlerce öyküyle değil, yazarın yapıtlarında defalarca irdelediği haksızlık ve ayrımcılık gibi sorunlara karşı yürütülen canlı mücadeleyle de aramızda dolaşıyor.

Hasan Hüseyin Korkmazgil’in deyimiyle, onlar, “bir kırmızı gül dalı şimdi uzakta”. Rahat uyuyun büyük ustalar. Sizlerin aydınlığını karartamayacaklar; ışığınız ışığımız olacaktır.

Eğitim İş Konya Şubesi

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar