Dolar : Alış : 8.3062 / Satış : 8.3211
Euro : Alış : 9.9979 / Satış : 10.0159

HAVA DURUMU
hava durumu

konya27°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

EĞİTİM-İŞ’İN ÖNDERLİĞİNDE NÖBET EYLEMİ DEVAM EDİYOR

16 Şubat 2015 - 332 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»EĞİTİM-İŞ’İN ÖNDERLİĞİNDE NÖBET EYLEMİ DEVAM EDİYOR
EĞİTİM-İŞ’İN ÖNDERLİĞİNDE NÖBET EYLEMİ DEVAM EDİYOR

Yüreğimizde unutulmaz yara açan, geleceğe umutla bakan masum gözleriyle hafızamıza yerleşen Özgecan’ımızı vahşice katleden canileri lanetle kınıyoruz.

Tarsus’ta yaşanan vahşetle; ailesinin, arkadaşlarının, öğretmenlerinin elinden hunharca alınan Özgecan’ınımızın katili ve bu canavarlığı yaratanlar, toplumu ve eğitim sistemimizi her geçen gün gericileştiren siyasi politikalardır. Yaşam alanlarımızın tüm dinamiklerini hurafeler üzerine kuran, eğitimi gerici anlayışa teslim eden bu politikalardan derhal geri dönülmelidir.      

Eğitim-İş olarak; Özgecan Aslan’a tecavüz edip, yakan genç yaşta aramızdan alan katillerin Türk Ceza Kanunu’nun en ağır hükmü ile cezalandırılmasını istiyoruz. Bir daha Özgecan’larımızın elimizden alınmaması için Adalet Bakanlığı’nı, İç İşleri Bakanlığı’nı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nı, TBMM Genel Sekreterliği’ni, TBMM’de görevli tüm milletvekillerini acilen sorumluluk almaya davet ediyoruz.

Yüreğimizde unutulmaz yara açan, geleceğe umutla bakan masum gözleriyle hafızamıza yerleşen Özgecan’ımızı vahşice katleden canileri yaratan ve çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin diyerek dalga geçen anlayışla, bu katliamları önlemeyen sistemle, kadın cinayetlerine karşı kör olan adalet sistemi ile mücadelemiz devam edecektir.  

Ailesine, yakınlarına ve arkadaşlarına başsağlığı diliyor Özgecan için ADALET istiyoruz.

 

EĞİTİM-İŞ’İN ÖNDERLİĞİNDE NÖBET EYLEMİ DEVAM EDİYOR

Eğitim-İş; üyelerinin ve eğitim çalışanlarının mevcut hak ve çıkarlarını korumak ve yeni haklar kazanmak bilinciyle, okullarda öğretmenler tarafından yerine getirilen Nöbet Görevini 2012 yılının Şubat ayında gündeme taşımış olup bu kapsamda o tarihten bu güne kadar bir dizi eylem gerçekleştirmiştir.

Nöbete ilişkin hak arama mücadelemiz her geçen gün yükselerek devam etmektedir. Son olarak Ocak ayı ile birlikte yıl sonuna kadar iş yerlerimiz olan okullarda nöbet tutmama kararı almış bulunuyoruz.

Bu haklı ve bir o kadar da onurlu mücadelemize karşı özellikle ilimizde Milli Eğitim Yöneticileri tarafından haksız, hukuksuz bir müdahaleyle yüz yüzeyiz.

Biz Eğitim-İş olarak eğitim çalışanlarının hak ettiği insanca yaşam standartlarına kavuşabilmeleri için ekonomik ve özlük  haklarla ilgili mücadelemizi sonuna kadar sürdürmekte kararlıyız.

Hukuksuz bir şekilde sendikal haklarımızı kullanmamızı engelleyen burada başta il Milli Eğitim Müdürümüzü ve kendisine bağlı sıralı amirlerini bir kez daha uyarıyoruz. Üyelerimiz baskıyla, tehditle ya da hukuken bir değeri olmayan tutanaklarla sindirmeye çalışan tüm idareciler hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Sendikal haklarımız engellenemez.

Ücret Yoksa Nöbet Yok eylemimize katılımı engellemek adına öğretmenleri tek tek müdür odasına çağırarak baskı yapan yöneticiler için TCK 118. maddesine göre sendikal eylemleri engellemekten dolayı suç duyurusunda bulunuyoruz. Bunun gerekli işlemleri bugün Konya Adliyelerinde başlatıyoruz.

Buradan yöneticilerini eğitim çalışanlarının üzerine baskı için tehdit için yönlendiren milli eğitim müdürüne sesleniyoruz. Sakın unutmayın sizlerde öğretmensiniz ve mücadelemiz biz istemesek de sonuçlarıyla sizleri de ilgilendiriyor.  Emekçilerin haklarını koruyup yükseltmek için verdikleri mücadeleyi tehditle şantajla, baskıyla yıldırmaya kalkmayın.

Nöbet hizmetinin ücretlendirilmesi ve nöbette geçen sürelerin norma eklenmesi talebi ile yapılan nöbet eylemleri Eğitim-İş’in önderliğinde başlatılmış olsa bile artık bu talepler tüm öğretmenlerin talebi haline gelmiştir. Bu baskılar, sindirmeye çalışmalar, korku hamleleri bizleri haklı talebimizden vazgeçiremez.

Bu denli engelleme girişimlerine rağmen eyleme katılmaktan geri durmayan, hakları için mücadele eden okullarımızdaki üyelerimiz başta olmak üzere yurdun dört bir yanında eylemlerimize omuz veren üyelerimizi ve üyemiz olmayan öğretmenleri bu onurlu duruşlarından dolayı kutlarız.

Bizler nöbet hizmetine karşı olmadığımız gibi aksine nöbetin gerekli ve vazgeçilmez olduğunun bilincindeyiz. Talebimiz yasal dayanağı bulunmayan, sorumluluğu çok fazla olan, zaman zaman öğretmenlere karşı bir silah olarak kullanılan nöbet hizmetlerinin Anayasamızın 18. Maddesine aykırı bir angarya düzenlemesi olmaktan çıkarılarak ücretlendirilmesi ve ek ders görevinden sayılarak norm kadroyla ilişkilendirilmesidir.

 “Nöbet tutmama” eylemine daha güçlü ve etkili bir katılımı sağlama, eğitim emekçilerinin haklı taleplerinde birlikte hareket edilebileceğini göstermek bakımından çok önemlidir. Eylemde ortaklığın sağlanmasını çok önemsiyor ve katkı veren tüm örgütlere teşekkür ediyoruz.

Bu bağlamda Eğitim-İş, “Hak verilmez, alınır” ilkesini kendisine şiar edinerek öncü ve önder olmaya devam edecektir. Bu haklı, meşru ve demokratik eylemimize sendikalı-sendikasız tüm öğretmenlerimizi destek vermeye çağırıyoruz.

                                                                                                                                                                                                       

Şükrü BALUN

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı

 

Basında Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Nöbet Eylemimize yaptığı baskıları protesto ettiğimiz basın açıklamamız

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar