Dolar : Alış : 8.3062 / Satış : 8.3211
Euro : Alış : 9.9979 / Satış : 10.0159

HAVA DURUMU
hava durumu

konya24°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

EĞİTİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA EN AZ BİR MAAŞ TUTARINDA ÖDENMELİDİR.

13 Eylül 2013 - 313 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»EĞİTİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA EN AZ BİR MAAŞ TUTARINDA ÖDENMELİDİR.
EĞİTİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA EN AZ BİR MAAŞ TUTARINDA ÖDENMELİDİR.

İş kolumuzda yetkili sendikanın ilkokul çocuğunun aklını bile aşmayacak bir matematik özründen dolayı bu yıl öğretmenler hükümetin verdiğinden daha az bir zamma razı oldular. Bu arada toplu sözleşme masasındaki başka bir çok talep de hükümet  yanlısı sendikanın hafızası nedeniyle unutuldu. Bunlardan biri de eğitim yılı başlarında öğretmenlere ödenen eğitim öğretim ödeneğidir.

Biz Eğitim-İş olarak ısrarla hükümetten ve bakanlıktan eğitime hazırlık ödeneğinin 1 maaş tutarında ve bütün eğitim çalışanlarına ayrım yapılmaksızın ödenmesini her defasında talep ettik.

Bugünde aynı talebimizi yineliyor ve eğitim çalışanlarını bölen bu anlayıştan vazgeçilerek bütün eğitim çalışanlarına hizmetlisinden, memuruna, memurundan 4/C’lisine, ve müdürüne, öğretmenine kadar bütün kademedeki eğitim çalışanlarına eğitime hazırlık ödeneğinin en az 1 maaş tutarında ödenmesini talep ediyoruz.    

 

1995’TEN Bu Yana Kesilen Fazla Mesai Ücretleri Derhal Ödenmelidir.

Adeta parya gibi çalıştırılan hizmetli memur ve 4/C’li arkadaşlarımızın, 5 Nisan 1995 Tasarruf Tedbirleri Kararıyla geçici olarak kaldırıldığı ifade edilen ve bugüne kadar ödenmeyen fazla mesai ücretlerinin tüm eğitim çalışanlarına ödenmesini talep ediyoruz. Her söz açıldığında ekonominin ne kadar hızlı büyüdüğü, milli gelirin arttığı, görülmemiş bir şekilde yatırımların yapıldığından bahseden hükümet 1995’te ekonomik kriz nedeniyle kaldırılan fazla mesai ücretlerini neden hala ödemez. Bu da diğerleri gibi bir muammadır.

 

Hizmetli ve Memur Arkadaşların Ulaşım Giderleri Karşılanmalıdır

Özellikle hizmetli ve memur arkadaşlarımız,  resmi olarak değişik nedenlerle daire dışına çıktıklarında mutlaka ulaşım ve diğer giderleri idareler tarafından ödenmelidir. Bu konuda kimi iyi niyetli idareci arkadaşlarımız yapılması gerekeni yaparlarken bir yasal düzenleme olmadığı için bu hususta da tam bir keyfiyet hakimdir.

Yine bu alanda başka bir sorun ise  hizmetli kadrosunda iken Valilik Olur’u ile memur olarak görev yapan personelin yan ödeme  tazminatlarının memur kadrosuna uygun olarak ödenmemesidir. Bu çarpıklıkta bir an önce düzeltilmeli ve yan ödeme tazminatları arkadaşlarımızın memur kadrosuna uygun olarak ödenmelidir.

 

4/C’li Personel Kölelikten Kurtarılmalı Bir An Önce Kadroya Geçirilmelidir

Diğer can yakan önemli bir sorun ise Bakanlığımızda 4/C statüsünde görev yapan ve açlık sınırında 990.00 Tl aylıkla ücretli köle gibi çalıştırılan personelin kurumda aynı işi yapan kadrolu personel ile arasındaki maaş farkıdır. Bir an önce aynı işi görenler arasındaki maaş farkları ortadan kaldırılmalıdır.

Bütün bu ve benzeri sorunların çözümü için öncelikli olarak Milli Eğitim Bakanlığınca tüm eğitim çalışanları için görev tanımlarının yapılmalıdır. Ancak bu yolla iş kolumuzdaki insanca olmayan çalışma koşullarından ve kargaşadan kurtulunabilir. Bunun için eğitim iş kolunda görev yapan tüm personel eğitim hizmetleri sınıfı adı altında bir araya toplanmalıdır.

Eğitim-İş olarak yukarda sıraladığımız sorunların takipçisi olacağımızı belirtiyor ve bir an gerek bakanlığı gerekse de valiliğimizi göreve davet ediyoruz.

                                                                                                            

 Şükrü BALUN

 Eğitim-İş Konya Şube Başkanı       

BASINDA BASIN AÇIKLAMAMIZ İÇİN TIKLAYINIZ                                                                   

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar