Dolar : Alış : 8.3062 / Satış : 8.3211
Euro : Alış : 9.9979 / Satış : 10.0159

HAVA DURUMU
hava durumu

konya24°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

EMEK VE LAİK EĞİTİM MÜCADELEMİZ ENGELLENEMEZ

21 Kasım 2015 - 324 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»EMEK VE LAİK EĞİTİM MÜCADELEMİZ ENGELLENEMEZ
EMEK VE LAİK EĞİTİM MÜCADELEMİZ ENGELLENEMEZ

2014 yılı 17 Aralık’ta, Muğla Yatağan’dan başlattığımız “Laik Eğitim ve Emeğe Saygı” yürüyüşü, 20 Aralık 2014’te Türkiye’nin dört bir yanından gelen Eğitim-İş üyelerinin Ankara Tandoğan meydanında toplanması ve Kızılay Güvenpark’ta kitlesel bir basın açıklaması yapılarak son bulacaktı.

Eğitim-İş bu eylemi, kuruluş felsefemizin en önemli dayanağını oluşturan laik eğitime, Cumhuriyetimizin değerlerine, Atatürk’e yönelik gerici saldırıları protesto etmek; iş cinayetleri, özelleştirme, taşeronlaştırma ve esnek çalışmaya karşı çıkmak, eğitim emekçilerinin demokratik, akademik, sosyal, ekonomik özlük hak ve taleplerini vurgulamak amacıyla düzenlemişti.

Ülkemizde karma eğitimin ortadan kaldırılmaya çalışılması, okullarımızın imam hatipleştirilmek istenmesi, pedagojinin temel ilkelerine aykırı bir şekilde ilkokul 1.sınıftan itibaren din eğitiminin öncelikli ders, Arapça’nın ilkokul 2.sınıftan itibaren 1. ve 2. kademede ayrıcalıklı seçmeli ders haline getirilmesi dayatmalarına karşı Eğitim-İş’in sessiz kalmayacağını ve mücadeleyi sürdüreceğini bilen AKP iktidarı, bunu engellemek için Anayasal bir hak olan ve tamamen barışçıl amaçlı düzenlenen gösterimize müdahale etmiştir. Dönemin başta İçişleri Bakanı olmak üzere Ankara Valisi ve Emniyet Müdürünün emir ve talimatıyla Tandoğan Meydanı’nda toplanan ellerinde taşıdıkları döviz ve Türk bayraklarından başka bir şey bulunmayan emekçilere polis tarafından, tomalarla, tazyikli sularla ve gaz bombalarıyla saldırılmış; çocuklarını emanet ettikleri öğretmenlerimiz yerlerde sürüklenmiş, ters kelepçeler takılarak 90 arkadaşımız haksız ve hukuksuz bir şekilde göz altına alınmıştır.

Olaylar tüm basının ve kamuoyunun gözü önünde cerayan etmiştir. Tamamen barışçıl amaçlarla düzenlenen, idari makamların ve kolluğun önceden bilgilendirildiği bu toplantı ve gösteriye yönelik saldırı birçok demokratik kitle örgütünce de kınanmıştır. Ülke tarihinin en büyük yolsuzluğunu unutmadığımızı ve unutturmayacağımızı göstermek için 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun yıl dönümünde gerçekleştirdiğimiz eylemde iktidarın yasakçı tavır alması, eylemi orantısız güç kullanarak dağıtması bir nevi suçluluk halinin belirtisi olmuştur. Nitekim bu hassasiyetler nedeniyle ülkede adeta hırsıza hırsız denmesi yasaklanmıştır. Bu olay, tıpkı Yıldız Sarayı’nda oturan ll. Abdülhamit’in burnunun büyüklüğü alay konusu olduğu için “burun” ve oturduğu sarayın adı olması nedeniyle “yıldız” sözcüğünü yasaklamasını çağrıştırmaktadır.

Olayların yaşanmasından yaklaşık 11 ay sonra aralarında Genel Başkanımız Veli Demir, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Doğan Koç ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Büro-İş Yönetim Kurulu Üyelerinin de bulunduğu 90 arkadaşımız hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca iddianame düzenlenerek kamu davası açılmıştır.

Yaşananlar bu ülkede hırsızların, zalimlerin değil; zulme ortak olmayanların, demokrasi talep edenlerin ve ifade özgürlüğü gibi en temel hakkını kullananların cezalandırılmak istendiğini göstermektedir. Siyasi iktidarın, hukuksuzluklara, adaletsizliklere, hak gasplarına karşı çıkanlara yönelik uyguladığı şiddet, politikasının kendi gibi düşünmeyenlere yaşam hakkı tanımaz bir duruma geldiğinin açık göstergesidir.

Sendikalar, demokratik kitle örgütleri, yasaların kendilerine tanıdığı temel haklar gereği ülkemizi, mesleğimizi ilgilendiren konularda düşüncelerini açıklar, karşı olduğu konularda da demokratik tepkilerini gösterirler. Sendikal eylemlere katılmaları gerekçe gösterilerek, haklarında dava açılan arkadaşlarımızın aslında ne amaçla cezalandırılmak istendikleri herkes tarafından bilinmektedir.

Ancak unutulmamalıdır ki, gün demokrasi, hukuk ve özgürlük mücadelesi yürütenlerin günüdür. Bizler eğitim emekçileri olarak her şeye rağmen eskisinden daha kararlı bir şekilde ülkemizin tam bağımsızlığını, eğitim emekçilerinin ekonomik ve demokratik taleplerini,  laik eğitimi,  Cumhuriyetin değerlerini, Atatürk ilke ve devrimlerini savunmaktan asla vazgeçmeyeceğimizi, demokratik ve meşru zeminde sendikal mücadelemizi daha da etkin bir şekilde sürdüreceğimizi vurguluyoruz.

Eğitim-İş baskılara, tehditlere boyun eğecek, teslim alınabilecek bir örgüt değildir. Eğitim-İş hiçbir vesayeti kabul etmez. Eğitim-İş, Bolu Beyi’ne karşı Köroğlu, Hızır Paşa’ya karşı Pir Sultan Abdal, emperyalizme karşı Mustafa Kemal’dir.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar