Dolar : Alış : 13.6801 / Satış : 13.7048
Euro : Alış : 15.4548 / Satış : 15.4826

HAVA DURUMU
hava durumu

konya16°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1328 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

FAKİR BAYKURT`U SAYGIYLA ANIYORUZ

11 Ekim 2019 - 197 kez okunmuş
Ana Sayfa » Uncategorized»FAKİR BAYKURT`U SAYGIYLA ANIYORUZ
FAKİR BAYKURT`U SAYGIYLA ANIYORUZ

FAKİR BAYKURT`U SAYGIYLA ANIYORUZ

21 yıl önce bugün Türkiye en aydınlık yüzlerinden birini kaybetti. Bu topraklarda öğretmen örgütçülüğünün efsanevi lideri, Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) Genel Başkanı, Cumhuriyet devrimlerinin yılmaz savunucusu, köy edebiyatının temsilcisi Fakir Baykurt’u kaybetmenin acısı, aradan geçen 21 yıla rağmen hala taze.

Birçok esere imza atan, onlarca köye ışık, on binlerce eğitimciye hala umut olan Baykurt’un çizgisini belki de en iyi anlatmanın yolu, onun 1968 yılında düzenlediği Devrimci Eğitim Şurası’nın hemen ardından Anıtkabir’in defterine yazdığı şu notu idrak etmekten geçiyor:

“Türkiye’nin öğretmenleri bugün Devrimci Eğitim Şurası’nı topladılar. Ülkemizin pek çok işi gibi hala eğitim de çıkmaz içindedir. Senin gösterdiğin mutlu amaçlardan çok uzaklarda bocalıyoruz. Borçlu, yoksul ve geri kalmış olarak yabancılardan fayda umuyoruz. Biz öğretmenler buna asla razı değiliz. Bugün çocuk ana babaları Şura’mıza yolladıkları bir telde,  ‘Fakirlere uygun yol bulun’ diye konuşuyorlar. Bu yol senin devrimci yolundur, senin ışıklı yolundayız. Devrimci çıkar yollar bulup, görevimizi yapacağız. Sana saygılar…”

Türkiye için parlak bir geleceğe giden yolun en başta eğitimden geçtiğini, eğitimin ulaşmadığı kırsal bölgelerin bilimle nasıl yeşerebileceğini ve öğretmenlik mesleğinin içinde nasıl bir devrimcilik olduğunu yaşamıyla ispat eden Fakir Baykurt, geriye övünülecek bir tarih ve sahip çıkılacak bir mücadele bırakmıştır.

Eğitim sendikacılığı açısından Baykurt’un “Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir” sözü, hala kilit noktadadır.

Eğitim-İş olarak; TÖS’ün tarihsel mirasına sahip çıkmaya ve Fakir Baykurt’un öğretilerinin aktarıcı olmaya devam edeceğimizin altını çiziyoruz.

Kurucu felsefemizi oluşturan ve mirasını devraldığımız TÖS’ün efsane önderi, devrimci eğitimci Fakir Baykurt’u ölümünün 20.yılında saygıyla anıyoruz.

Fakir Baykurt’un anısı yüreğimizde, azmi mücadelemizde yaşayacaktır!

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar