Dolar : Alış : 8.2730 / Satış : 8.2879
Euro : Alış : 9.9879 / Satış : 10.0059

HAVA DURUMU
hava durumu

konya27°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

GARABET YÖNETMELİĞİNİ YARGIYA TAŞIDIK

01 Mart 2013 - 374 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»GARABET YÖNETMELİĞİNİ YARGIYA TAŞIDIK
GARABET YÖNETMELİĞİNİ YARGIYA TAŞIDIK

 Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir gece yarısı operasyonuyla çıkardığı garabet örneği ‘Yönetici Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay nezdinde dava açtık.
        Eğitim-İş’in uzun soluklu mücadelesi sonucu, eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu döneminde sendikaların da katkı sunduğu 13.08.2009 tarihli yönetmelik eğitim çalışanları ve onların temsilcisi sendikalardan intikam alırcasına yürürlükten kaldırıldı. Tamamıyla ‘Ben istediğim kişiyi yönetici olarak atarım’ mantığıyla hazırlanan yeni yönetmeliğin hukuka aykırı, kariyer ve liyakatı gözetmeyen, torpile ve adam kayırmacılığa açık hükümlerini yönetmeliğin yayımlandığı gün bir basın açıklaması yaparak kamuoyu ile paylaşmıştık.
        Bu bağlamda garabet yönetmeliğinin sözlü sınav yapılmasını ve sınav usulünü düzenleyen, Atatürk İlke ve Devrimleri’ni dışlayan, müdür başyardımcılığı normlarının görevlendirme yolu ile doldurulmasını öngören, yöneticilere iller arası sürgünü düzenleyen, 2011 ve öncesi alınan teşekkür, taktir ve aylıkla ödüllerin değerlendirme dışı tutulmasını, atanmak için hiçbir kriteri olmayan kurucu müdürlere 10 puan verilmesini, müdürlük hizmetinde geçen sürelerin puanlama dışı tutulmasını öngören hükümlerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle kamuoyunun beklediği davayı 01.03.2013 tarihi itibarı ile açtık.
        Bu vesile ile yeni Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya çağrıda bulunuyoruz; gerçekten ‘Milli’ eğitimin ve eğitim çalışanlarının bakanı olmak istiyorsanız, komisyon başkanlığınız döneminde 21 maddeyi 25 dakikada geçirme anlayışınızı terk edip, okumadan imzaladığınız bu yönetmeliği tekrar değerlendirip yeni bir kaos dönemi yaşatmamak için geri çekiniz. Aksi taktirde Eğitim-İş dün olduğu gibi bugün de ders almayanlara ders vermeye devam edecektir. Çünkü eğitim çalışanlarının gözü kulağı ve sesi olan Eğitim-İş, hak, hukuk, vicdan, adalet yoksunlarına demokratik ve meşru zeminlerde gerekli dersi verecek kararlılığa ve güce sahiptir. 

                                                MERKEZ YÖNETİM KURULU                                        

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar