Dolar : Alış : 8.2730 / Satış : 8.2879
Euro : Alış : 9.9879 / Satış : 10.0059

HAVA DURUMU
hava durumu

konya28°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Genel Başkanımız Şubemizde Genel Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirdi

21 Nisan 2013 - 317 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»Genel Başkanımız Şubemizde Genel Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirdi
Genel Başkanımız Şubemizde Genel Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirdi

Genel Başkanımız Veli DEMİR Eğitim İş Konya Şubesinin düzenlediği Köy Enstitülerinin kuruluşunun 73. Yıl dönümü programının ardından Şube yöneticileri ve İlçe Temsilcilik yönetim kurulu üyeleri ile genel bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan DEMİR,Eğitim İş Konya Şubesinin yeni sendika binasının ve lokalinin hayırlı olmasını diledi.Yapılan Köy Enstitüleri programının çok başarılı gerçekleştiğini belirten DEMİR,”Köy Enstitülerinin bizim köklerimiz ve felsefemizdir ve bu kurumların eğitim öğretim modelleri günümüzde halen önemini korumaktadır.”dedi.

Ülke gündemine dair değerlendirmelerde bulunan Genel Başkan şu şekilde konuşmasına devam etti;”Ülkemiz Cumhuriyet tarihinin en zor günlerini yaşamaktadır.Bu dönemde Eğitim İş’e çok ihtiyaç vardır.Ulus devlet yapısının tehlikede olduğu bu dönemde biz bu tehlikeyi kamuoyuna iyi anlatmalıyız.Bu dönemde Eğitim İş tarihine yakışır bir mücadele verecektir.”

Akil adamlar hakkında değerlendirmelerde bulunan DEMİR;”Bu akil insanların içinde bulunan sendika başkanlarının kendi örgütlerinden gelen tepkilere  kulak vermeleri ve bu komisyondan derhal çekilerek,asli görevleri olan sendikacılığı yapmaları ve işçi ve memurların emek mücadelesini vermeleri gerekmektedir.Sadece 2013 Mart ayında  70 işçi iş kazalarında hayatını kaybetmişti.Geçtiğimiz yıl bu sayı 1000 kişidir.Bunun adı iş kazası değil cinayettir.Sendika başkanları hükümete akil adam olacaklarına bu iş kazalarını nasıl önleyebiliriz sorusunu sormalıdırlar.Bu sendikalarda bulunan üyelerin duydukları rahatsızlıktan dolayı Eğitim İş’e katıldığını görmekteyiz.Toplu sözleşme yapma hakkı olan sendikalı işçi sayısı 75 milyonluk nüfusa rağmen 500 bine düşerken 1 milyonun üzerinde taşeron işçi ortaçağ koşullarında köle gibi çalıştırılıyor. Kamu çalışanları yoksulluk sınırının çok altında ücret alıyor. Bütün bu gelişmelerin her biri ortak bir mücadele alanı yaratması gerekirken sözde bu emek örgütleri, Kurtuluş Savaşı yıllarında İngiliz parasıyla grev yaparak Atatürk’e karşı emperyalist işgalcilerin yanında yer alan dönemin işbirlikçi sendikaları gibi davranmaktadırlar.

Eğitim İş’in örgütlenmesi ve daha da büyümesi için yapılması gerekenleri sıralayan DEMİR,1. Anayasadır.Bugün dayatılan Anayasa eğer bu hali ile çıkarsa halk olarak çok ciddi sıkıntılar içerisine gireceğiz.Bunu tüm Milli Eğitim camiasına,gittiğimiz okullardaki çalışanlara ve halka anlatmalıyız.Yeni anayasa bölünme anayasası olacaktır. Çıkarılmak istenen anayasa etnik temelli ve sosyal devleti tasviye etmeye yönelik bir anayasadır.”

2. konu ise 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılmak istenen değişikliktir.Eğer bu yasanın yerine performansa dayalı ücretlendirmenin olduğu bir sistem getirilirse Valilerin,Kaymakamların puan vereceği ve siyasi iktidara yakın memurların çok açıkça kayrılacağı bir durum ortaya çıkacaktır.İş güvencemiz tamamiyle elimizden alınacaktır.Bu çok ciddi bir tehlikedir.”Tekel işçileri özelleştirmeden önce bin ikiyüz TL alan bir işçinin maaşı, 4-C kadrosunda 630 TL’ye düşmektedir. Ayrıca Tekel işçilerinin özelleştirmeden sonra  bir işçi en çok 10 ay çalışabilmektedir. Ancak TEKEL işçilerinin direnişiyle bu süre artık 11 aya çıkartıldı. Ancak bu, en yüksek süre. Gerçekte ise bir yıl içinde çalışılan ay sayısı 4’e kadar düşürülebilmektedir.Bu tehlike tüm kamu çalışlanalarının önündedir.

Kılık kıyafet uygulaması hakkında değerlendirmede bulunan DEMİR,bugün dini inançların uygulanmasının garantisi Laiklik ilkesidir.Bugün Fransa’da 7 milyona yakın  müslüman rahatça yaşayabiliyorsa bunun nedeni laiklik ilkesini uygulamalarıdır.Bizim ülkemizde de dini inançların uygulanmasındaki garanti Laiklik ilkesidir.Kılık kıyafet serbestliğinin devamında karma eğitimden vazgeçilmesi istenecek,hatta ilerde öğretmen odaları kadın-erkek şeklinde ayrılacaktır.

Veli DEMİR Eğitim sistemimiz hakkında şu değerlendirmeleri yaptı;Bilimsel,laik demokratik ve ulusal  eğitimimize 4+4+4’den sonra vurulmuş en büyük darbe geçtiğimiz hafta kaldırılan TCK’nın “Kanuna Aykırı Eğitim Kurumu” başlıklı 263. maddesidir.Bu değişiklikle 2004 ve 2005 yıllarında yapılan değişikliklerle kaçak eğitim kurumu açanlara verilen cezalar hafifletilirken,geçtiğimiz hafta yapılan değişiklikle bu cezalar tamamen kaldırılmıştır.Bundan sonra tarikat ve cemaatlerle yasa dışı örgütler istediği okulları ve medreseleri rahatlıkla açabilecektir.Bu Tevhid-i Tedrisatın sonudur.

Genel Başkan Eğitim İş’in üye sayıları ve illerin tevkifat sayıları hakkında bilgiler verdi.15 Mayıs’ta yetkili sendika belirlemek için imzalar atılacağı,bu tarihe kadar üye sayılarının arttırmak için çalışmalara hız verilmesi gerektiğini vurguladı.Üye kaçaklarının önlenmesi için son olarak Şube ve İlçe Temsilcilik başkan ve Yönetim kurulu üyelerinin değerlendirmelerde bulundular.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar