Dolar : Alış : 18.6071 / Satış : 18.6406
Euro : Alış : 19.3670 / Satış : 19.4019

HAVA DURUMU
hava durumu

konya

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 47 Kategoride 1389 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HAKLARINI ALMAK İÇİN DİRENEN MADEN İŞÇİLERİNİN YANINDAYIZ!

26 Kasım 2020 - 158 kez okunmuş
Ana Sayfa » Uncategorized»HAKLARINI ALMAK İÇİN DİRENEN MADEN İŞÇİLERİNİN YANINDAYIZ!
HAKLARINI ALMAK İÇİN DİRENEN MADEN İŞÇİLERİNİN YANINDAYIZ!

HAKLARINI ALMAK İÇİN DİRENEN MADEN İŞÇİLERİNİN YANINDAYIZ!

Karaman Ermenek’te bir yılı aşkındır alamadıkları maaşları ve tazminatları için direnen maden işçilerine yapılan haksızlık ve zulüm, gün geçtikçe katlanmaktadır. 

12 Ekim’den bu yana eylem yapan Ermenekli madenciler, direnişlerinin 87.gününde Ankara’ya yürümek istediği için darp edilmiş, gözaltına alınmışlardır. 

İzmir Depremi’nin ardından enkaz altından can kurtarmak için direnişlerine ara verdiğinde alkışlanan madencilerin, haklarını talep ettiğinde çocuklarının gözleri önünde plastik mermi ve biber gazına maruz bırakılması, vicdanları kanatmıştır.

Havuz medyada 5 yerden maaş alan yandaş konuşmacıların, 1 yıldır maaş ve tazminatını alamadığı için direnen madencilere dil uzatması; İçişleri Bakanı’nın söz verdiği madencilerin yine o Bakan’a bağlı kolluk kuvvetlerince aileleriyle birlikte darp edilmesi, bu ayıbı yaratan maden sahibine tam da direnişler sürerken hükümet tarafından plaketler verilmesi, AKP organizasyonlarında esamesi okunmayan “Korona önlemleri”nin işçilerin direndiği Karaman’da adeta sıkıyönetime bahane edilmesi, her şeyden önce emek mücadelesine yapılmış hakaretler olarak tarihe geçmiştir.

Toplumun büyük kesimi madencilerin haklılığını anlamış, sanat-edebiyat camialarından saygın isimler madencilere desteğini açıklamış, önde gelen demokratik kitle örgütleri bu hak arama direnişi selamlamışsa da bu dayanışma, zulmün katlanmasını ne yazık ki engelleyememiştir.

Onlara zulmedenler, bu zulmü emredenler bilsinler ki yerin kat kat altında ışıksız, nefessiz, güvencesiz çalışan maden işçilerine haklarının teslim edilmesi, artık bir Türkiye meselesi olmuştur.

Eğitim-İş olarak biz de maden işçilerinin haklı mücadelesini selamlıyor, destekliyoruz! Her mecrada seslerine ses katmaya çalışacağımızı ilan ediyoruz. 

Bu çağın altın kalbinin, sadece direniş ve dayanışmada saklı olduğunu biliyoruz. Ve:

“Derine, hep derine kazıyoruz

Nerde, çağımızın o altın kalbi

Çağımızın altın kalbini arıyoruz

Üzerimizde ağır bir yeryüzü

Gökyüzünden uzakta

Çok uzakta…

Derine, hep derine kazıyoruz

Nerde, çağımızın o altın kalbi

Çağımızın, altın, kalbini arıyoruz.”

 MERKEZ YÖNETİM KURULU 

                      

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar