Dolar : Alış : 8.3062 / Satış : 8.3211
Euro : Alış : 9.9979 / Satış : 10.0159

HAVA DURUMU
hava durumu

konya24°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HER YER TAKSİM HER YER DİRENİŞ

01 Haziran 2013 - 318 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»HER YER TAKSİM HER YER DİRENİŞ
HER YER TAKSİM HER YER DİRENİŞ

AKP iktidarının kar hırsıyla yoğrulmuş, sanatı, doğayı, kentleri ve insanı hedef alan politikaları artık sınır tanımıyor. Sermayeye yeni alanlar açma peşinde olan zorba iktidar, biber gazıyla, polis copuyla isteklerini halka dayatmaya çalışıyor.

Taksim Gezi Parkı’nı, “Taksim Meydanı’nın Yayalaştırılması” projesi kapsamında talan edip sermayeye AVM kurulması için peşkeş çeken AKP, günlerdir yağma politikasına direnenlere karşı acımasızca saldırmaktadır. Sadece demokratik tepkilerini gösteren doğa dostu barışçıl insanlara karşı yaşlı, çocuk demeden gerçekleştirilen orantısız güç kullanımı, AKP’nin yaşamın her alanına müdahale etme hevesinin hızla arttığının da bir göstergesidir.

AKP’nin ileri demokrasi kitabında, AKP’yi desteklemeyenlerin terörist olarak tanımlandığı açığa çıkmıştır. AKP, tek parti iktidarı olmasına rağmen ülkeyi yönetmekte büyük güçlük yaşamakta, iktidarsızlığını gözdağı amaçlı polis devleti uygulamalarıyla perdelemeye çalışmaktadır. Daha önce de ifade ettiğimiz üzere, AKP’yi ayakta tutan kokuşmuşluk ve ülkenin içine sokulduğu karanlık deşifre olmaya, geniş halk kitlelerine ulaşmaya başlamıştır. Son günlerde iyice su yüzüne çıktığı gibi otoriter küstahlığa dönüşen polis devleti uygulamalarını şiddetle kınıyoruz. Yaratılan siyasal şiddet dalgalarının günün birinde yaratıcılarını yutacağından en küçük kuşku duymuyoruz.

Suriye’de Esad yönetimine “Halkına zulüm ediyor “ diyen Sayın Başbakan bugün polis şiddetini en yoğun şeklinde acımasızca uygulamaktadır. Doğa için bir araya gelmiş grupları terörist uzantıları olarak niteleyen Başbakan demokratik tepkilerini kullanan tüm vatandaşlarına bu gözle bakmaya başlamıştır. Ülkenin her yanında dalga dalga artan bu tepkiler vatandaşların sabırlarının tükendiğini göstermektedir.

Her fırsatta özgürlükler için mücadele ettiğini belirten hükümet vatandaşlarının en masumane isteklerine, doğayı koruma gayretlerine savaş açmış durumdadır. Hatay Reyhanlı’da ölen 51 vatandaşımızın ailelerine saldıran polis, bu günde vatandaşların en doğal hakları olan eylem yapma haklarına saldırmaktadır. İleri demokrasi bugün İstanbul 6 nolu  İdare Mahkemesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararına rağmen polisiyle, gazıyla Taksim Gezi Parka vatandaşları sokmamakta direnmektedir.

Baskıya direnmek, insanın insan olmasından kaynaklı haklarının bir sonucudur. Hükümet halkın haklarını bastırdığında, direnmek halkın her bir kesimi için hakların en kutsalıdır.

Eğitim-İş olarak Gezi Parkı’nda rant sistemine karşı doğayı ve kentini savunmak için direnenlerinin yanında olacağımızı belirtiyor, yaralananlara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 

Şükrü BALUN

 

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı

Birleşik Kamu-İş İl Temsilcisi

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar