Dolar : Alış : 8.6243 / Satış : 8.6398
Euro : Alış : 10.3072 / Satış : 10.3258

HAVA DURUMU
hava durumu

konya27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1303 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HUKUK VE DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ SÜRECEK

13 Şubat 2015 - 608 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»HUKUK VE DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ SÜRECEK
HUKUK VE DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ SÜRECEK

54dda93e5ab33

Karaman İl Temsilcilik üyelerimiz Barış Lezgi Koyuncu ve Öner Gürel hakkında, sendikamızın aldığı karar gereği, iş güvencemiz ve Gezi Parkı direnişine destek için Türkiye genelinde gerçekleştirdiğimiz eyleme katıldıkları ve “hükümet istifa” sloganı attıkları gerekçesiyle Karaman Valiliği tarafından soruşturma açılmıştı. Soruşturma sonucunda da Barış öğretmenimiz Karaman Merkez Anadolu Öğretmen Lisesi’nden, Morcalı köyü İlkokulu’na, Öner öğretmenimiz ise Anadolu Öğretmen Lisesi’nden Sudurağı kasabası Karamanbey Ortaokulu’na sürgün edilmiş, kınama cezası almışlardı.

Açtığımız dava sonucunda Konya 2. İdare Mahkemesi, üyelerimiz Koyuncu ve Güler’in, hükümeti protesto mitinginde “hükümet istifa” şeklinde slogan atmasının sendikal faaliyet kapsamında Anayasa ve yasalarla tanınan ifade ve eleştirme özgürlüğü hakkının kullanımı bağlamında değerlendirilmesi gerektiğine ve dava konusu işlemlerde hukuka uygunluk bulunmadığına karar vermiştir.

Bu ülkenin en önemli demokratik başkaldırı hareketlerinden biri olan Gezi Parkı eylemlerine aktif olarak katılan Eğitim-İş’in, hükümetin halk düşmanı politikalarına karşı “istifa” söylemini dile getirme kararlılığı yasal olarak da onaylanmıştır.

Eğitim-İş, siyasal iktidarın baskıcı ve hukuk dışı uygulamalarına karşı direnecek, demokratik ve meşru zeminde mücadelesini devam ettirecektir.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

 

Barış Lezgi Koyuncu’ya ilişkin karar

Öner Güler’e ilişkin karar

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar