Dolar : Alış : 7.5096 / Satış : 7.5231
Euro : Alış : 8.9643 / Satış : 8.9804

HAVA DURUMU
hava durumu

konya11°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1276 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İŞ CİNAYETLERİNE KARŞI İŞ BIRAKIYORUZ

15 Mayıs 2014 - 315 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»İŞ CİNAYETLERİNE KARŞI İŞ BIRAKIYORUZ
İŞ CİNAYETLERİNE KARŞI İŞ BIRAKIYORUZ

Önceki gün, Manisa’nın Soma ilçesinden gelen haber tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Soma Maden Ocaklarında şuana kadar 286 işçi yaşamını yitirdi, onlarcası da yaralandı. Kayıpların artmasından endişeliyiz. Çalışanlar olarak bugün alanlarda yaptığımız dayanışma tek tek duyduğumuz acı ve üzüntüdendir.

Ancak bu facia bir iş kazası değil açıkça toplu cinayettir. 12 yıllık AKP iktidarında tüm uyarılara, konuyla ilgili uzmanların tüm açıklamalarına rağmen gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri alınmamış, gerekli yasal düzenlemeler ve etkin denetimler yapılmamıştır.

Meclis’te Soma madenlerinin incelenmesi için verilen önergenin AKP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedilmesinden iki hafta sonra meydana gelen bu kaza, cinayetten farksızdır.

Ne yazık ki iş kazaları ve işçi ölümleri bizim için yeni değil. Kapitalizm yeryüzünde varlığını devam ettirdiği sürece de bu tür kazalar beklenmedik şeyler olmayacaktır. Maden Kazaları için “bu mesleğin kaderinde var” diyen bir Başbakan bu ülkeyi yönetiyor hem de 1800’lü yıllarda değil, 2014 yılında. Durumu açıklayamayan Başbakan 18 yy’dan 19 yy’dan örnekler veriyor.

Değerli Arkadaşlar

İnsanımızın aklıyla alay ediyorlar.

İşsizlik ve yoksulluk, ülkemizi ucuz emek cennetine çevirmekte, ekmeğe ihtiyacı olan yurttaşlarımıza iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınmadığı ortamlarda, hükümet güvencesiz, örgütsüz  çalışmayı dayatmaktadır. Bu durum can kayıplarını da içeren ölümcül kazaları beraberinde getirmektedir.

Bu olumsuz tablodan en fazla etkilenenler, en tehlikeli ve riskli işkolu olan maden işkolunda çalışan madencilerdir. Madenler taşıdığı riskleri gereğiyle taşeron işçiliğin hiç kullanılmaması gereken yerlerdir. Ama Türkiye’de hemen her kuruma sokulan taşeron işçiliği sırf maliyetleri azaltmak için madenlerimize de sokulmuştur ve can kayıplarının yaşanmasına zemin hazırlanmıştır.

Türkiye iş kazalarında Avrupa’da 1. dünyada 3. Sıradadır. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından 2013 yıl sonuna kadar 800 bin iş kazası olmuştur. Bu kazalarda tam 13 bin 442 işçi yaşamını yitirmiştir. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 872 işçi yaşamını yitirirken bu rakam 2013 yılında 1235’e çıkmıştır.

Soma’da 16 bin maden işçisi çalışmaktadır. Bunların 14 bini özel sektördedir. 2013 yılında Soma’da 5 bin iş kazası meydana gelmiştir. Bu kazaların yüzde 90’ı maden ocaklarında gerçekleşmiştir.

Yaşananlar tüm iş kollarında ama özellikle ağır ve tehlikeli işlerde taşeron işçilik uygulamasına artık son vermek gerektiğini göstermektedir.

Duruma millet adına TBMM el koymak, sorumluları ortaya çıkarmak, yaşanan faciada yaşamlarını yitiren işçilerimizin ailelerine gerekli desteğin verilmesini sağlamak ve bundan sonra iş cinayetlerinin işlenmesini önlemek için gerekli yasal düzenlemeleri yapmak zorundadır.

Buradan tüm işçi sınıfı örgütlerine de sesleniyoruz. Haklarımızın alınmasının ve kanımızın akmasının durdurulmasının tek yolu sermaye ve işbirlikçi hükümete karşı birlikte ve kararlı bir mücadeleyi örgütlemektir.

Birleşik Kamu-İş bu mücadelede her zaman samimi olarak yer almıştır. Bu gün Soma’da yaşanan facia nedeniyle Türkiye genelinde tüm üyelerimiz iş bırakmış ve alanlara çıkmıştır. Mücadelemiz bundan sonrada artarak devam edecektir.

Eğitim-İş olarak, insanca yaşamak için; kölelik düzeni olan taşeronlaşmaya “hayır” demek için; iş cinayetlerine “hayır” demek için; iş, ekmek, özgürlük mücadelesini yükseltmek için örgütlü olduğumuz tüm kurumlarda;

Üretimden gelen gücümüzü kullanarak bugün iş bırakıyoruz. Yarın bütün okullarda derslere yakamıza siyah kurdele takarak gireceğiz.

Tüm emek ve demokrasi güçlerini iş cinayetlerine karşı mücadeleyi ortaklaştırmaya çağırıyoruz.

Soma’da hayatını kaybeden madencilerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve tüm ulusumuza sabır ve başsağlığı dilerken, yaralı madencilerimize acil şifalar diliyoruz.  

 

 

                                                                                                          Şükrü BALUN

                                                                                           Eğitim-İş Konya Şube Başkanı

BASINDA AÇIKLAMAMIZ

KONYADA HABER SİTESİ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar