Dolar : Alış : 8.6243 / Satış : 8.6398
Euro : Alış : 10.3072 / Satış : 10.3258

HAVA DURUMU
hava durumu

konya27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1303 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İŞ CİNAYETLERİNİN HESABINI SORACAĞIZ

10 Eylül 2014 - 387 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»İŞ CİNAYETLERİNİN HESABINI SORACAĞIZ
İŞ CİNAYETLERİNİN HESABINI SORACAĞIZ

 Soma’da 301 madencinin ölümüne neden olan katliamın acısı henüz tazeyken, geçtiğimiz Cumartesi günü Mecidiyeköy’de, başka bir katliam yaşandı. Torunlar inşaat şirketine ait inşaatta, daha önce bozuk olduğu bilinen asansörün yere çakılmasıyla 10 işçi daha iş cinayetine kurban gitti.

Özellikle Soma’da yaşanan katliamın ardından beklenen işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında iyileştirmelerin gerçekleştirilmesi ve olumsuzlukların giderilmesiydi. Ancak, gerekli tedbirler alınmadığı için ölümlü iş kazaları hala yaşanmaktadır.

Türkiye’de çalışma şartları geri kalmış ülkelerden daha da kötü olduğunu ardı arkası kesilmeyen büyük çoğunluğu ölümle sonuçlanan iş kazaları görmekteyiz.Günde ortalama 5 kişinin yaşamını yitirdiği gerçeği apaçık ortada iken AKP iktidarı ne yazık ki iş sağlığı ve güvenliği mevzuatını çıkarmakta acziyet içindedir.Türkiye’yi pazarladığı sermaye gruplarına mali yük getirememek için asgari ücretle yasal çalışma saatlerinin üstünde çalışan bu emekçilere hiçbir değerinin olmadığını yani AKP iktidarında emekçinin esamesinin okunmadığını görmekteyiz.

İşçi ölümlerin en çok yaşandığı inşaat sektörü en örgütsüz sektörlerin başında gelmektedir. TÜİK’e göre, 2 milyona yakın işçinin çalıştığı sektörde 1 milyon 655 bin kayıtlı işçi bulunmaktadır. Bu işçilerden ise sadece 40 bini sendikalıdır ve kamu sektöründe çalışmaktadırlar. İnşaat sektöründe toplu sözleşme kapsamındaki özel sektör işçi sayısı bini bile bulmamakta, sendikasız, denetimsiz ve iktidarın özel teşviki ve koruması altındaki inşaat sektöründe ölüm patlaması yaşanmaktadır.

Türkiye ölümlü iş kazalarında ILO verilerine göre Avrupa’da birinci sıradayız.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına göre Türkiye’de her gün 172 iş kazası meydana geliyor.Bu kazalarda her gün ortalama 4 işçinin hayatına mal oluyor.2014’ün ilk sekiz ayında 1270 işçi yaşamını yitirdi.

İş cinayetleri sonrasında hesap sorulmaması, cinayetleri cesaretlendirmektedir. Soma katliamının ardından istifa etmeleri gereken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile Enerji Bakanı yeni kabineye alınarak ödüllendirilmiştir.

Ölümlere “fıtrat” diyen, işçileri yalancılıkla suçlayan, işçilerin çalışma ve yaşam koşullarını ağırlaştıran, taşeronlaştırmayı ve güvencesizliği temel politika haline getiren, işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili yasal mevzuatı bile patronların çıkarlarına uygun şekilde düzenleyenler yaşanan iş cinayetlerinden birinci derecede sorumludur.

Yaşamlarını yitiren inşaat işçilerine rahmet, aileleriyle yakınlarına başsağlığı diliyor, Eğitim-İş olarak sorumlularla ilgili suç duyurusunda bulunacağımızı belirtiyoruz.

                                                                                                          Şükrü BALUN

                                                                                               Eğitim-İş Konya Şube Başkanı

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar