Dolar : Alış : 13.4020 / Satış : 13.4261
Euro : Alış : 15.1892 / Satış : 15.2166

HAVA DURUMU
hava durumu

konya3°CYoğun Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1345 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KENDİLERİNE 4’ER 5’ER MAAŞ, MEMURA YÜZDE 5 ZAM

13 Ağustos 2021 - 62 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»KENDİLERİNE 4’ER 5’ER MAAŞ, MEMURA YÜZDE 5 ZAM
KENDİLERİNE 4’ER 5’ER MAAŞ, MEMURA YÜZDE 5 ZAM

 

KENDİLERİNE 4’ER 5’ER MAAŞ, MEMURA YÜZDE 5 ZAM

Öncelikle ülkemizde yaşanan sel ve yangın felaketleri ile vatan savunması için görev yapan kamu emekçilerine, şehitlerimize, vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar dileriz.

Kamu emekçileri olarak yıllardır devam eden ve herkesin bildiği Toplu Satış Tiyatrosu bu yıl  opera şeklinde oynanarak  Memur-Sen’in yanına düet oyuncu olarak Kamu-Sen’ de katılmıştır.

Bildiğiniz gibi Memurların Toplu Sözleşmesi kanun gereği Hakem kararı dahil Ağustos ayı içerisinde başlayıp bitmek zorunda.

2 Ağustosta 2022-2023 yıllarını için 4 milyon 200 bin memur, 2 milyon 200 bin memur emeklisi olmak üzere toplam 6,5 milyona yakın kişiyi ilgilendiren,  sendikalı memurların % 84’ünü temsil eden yetkili ve etkisiz Memur-Sen ile kankisi Kamu-Sen;  2022 yılı için % 21, 2023 yılı için % 17 olmak üzere toplamda % 38 zam, 600-TL seyyanen zam, her yıl için % 3 refah payı, enflasyon farkı, 3600 Ek-Gösterge, Yardımcı Hizmetliler Sınıfının kaldırılması, Sözleşmeliye Kadro başta olmak üzere 60 civarında konu başlığında anlaştıklarını ve hükümetten talep edeceklerini kamuoyuna açıkladılar.

Uyutma süresi olarak kullanılan aradan geçen  10 günden sonra 12’sinde,  dün,  kamu işvereni, yani hükümet, karşı teklifini açıklayarak yeniden uyutma ve oyalama dönemine geçtiler. Bu teklifte 2022 yılı için 5+6, 2023 yılı için 6+6 olmak üzere toplamda % 23 zam bulunmakta. 3600 Ek Gösterge, Sözleşmelilere Kadro, , Refah Payı içinde muğlak ifadeler kullanılmıştır.

 

Memur-Sen ve Kamu-Sen’in ortak teklifleri; hafızamızı yoklarsak 5. dönem Toplu Sözleşmede Kamu-Sen’in ettiği teklifin aynısıdır. Malum o dönemde 2020 yılı için 4+4, 2021 yılı için 3+3 hükümetin teklifleri yine hükümetin noteri hakem heyeti tarafından onaylanmıştı. Talan, yalan, yoksulluk, yolsuzluk, çökme, yandaş ekonomisinin uygulandığı Türkiye’de; Biz kamu emekçileri olarak yeni bir satışa tahammül edecek durumda değiliz.

 

Merkez Bankası Başkanının sık sık düştüğü ancak enflasyonun ve faizin bir türlü düşmediği Merkez Bankasının Başkanı tarafından geçenlerde yapılan açıklamaya göre;  Çekirdek enflasyon, temel mal grubu ve işlenmiş gıda öncülüğünde yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda yükselmiş. Temel mal grubundaki artışta döviz kuru gelişmeleri ve uluslararası endüstriyel metal fiyatlarındaki artış belirleyici olmuş. Bunun anlamı enflasyon; talepten değil, Döviz kurunun yüksekliği, ithalattan, vergiden, maliyetten, tekelleşmeden, kartelleşmeden kaynaklanan enflasyondur. Memura verilecek gerçek zam enflasyonu arttırmayacak aksine piyasaya hareket getirecek, işletmeleri,  küçük esnafı rahatlatacaktır. Kamu emekçileri geçim derdindedir.

Memur-Sen Başkanı Ali YALÇIN’ın açıklamalarındaki rakamları söylüyorum. Benzer rakamları da Kamu-Sen Başkanı Önder KAHVECİ telaffuz ediyor.

19 ayda kıyma % 96

Pirinç % 50

Simit % 28

Makarna % 37

Deterjan % 28

ortalama yüzde 37 fiyat artışı var.

Yine Ali YALÇIN’ın açıklamasına göre; Toplamda %14,74 düzeyinde maaş ve ücret artışı öngörülen 5. Dönem Toplu Sözleşmenin yürürlük tarihinden bugüne; kamu görevlilerinin maaşlarında %24,29, Dolar kurunda %46,05, Euro kurunda %54,50, altın fiyatında %71,33 oranında artış gerçekleşmiş.

Memur-Sen’e göre Temmuz ayında  Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.851,7 TL, yoksulluk sınırı ise 8.135,9 TL olmuş.

Kamu işçileri ile yapılan anlaşma ile en düşük işçi maaşının taban ücreti 4.100-TL oldu.  Yoksulluk sınırının altında bulunan, insanca yaşam için yetersiz olan bu ücrete elbette kamu işçilerinin çalışmasını kabul etmiyoruz.

Öte yandan; Ticaret ve  siyaset yapması yasak olan, devlete sadakatle bağlı yükümlülüğü olan, yıllarca dirsek çürütüp göz nuru döken, En düşük dereceli memurun  Temmuz ayında 4.014-TL. maaş almasını da kabul etmiyoruz.

Kamu işçileri fazla almıyor, bizler öğretmenler, adliyeciler, maliyeciler, sgk, nüfus çalışanları, TSK Sivil Memurlar az alıyoruz.

TÜİK’in sahte rakamlarına göre Faiz ile enflasyon yüzde 19 da eşitlendi. Üretici ve tüketici enflasyonları arasında ki fark son yıllarda artarak yüzde 26’yı buldu.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak bizlerin hesaplamalarına göre gerçek enflasyon % 50’ler civarında.

Kendilerine 4’er 5’er maaş, memura yüzde 5 zam kabul edilecek bir rakam değildir.

 

Teklifin sahibi Memur-Sen ve Kamu-Sen’e buradan Mevlana’nın güzel şehri Konya’mızdan, Mevlana’nın güzel sözleri ile sesleniyoruz.

“Kapı ardına kadar açıkken neden hapishanede kalırsın?”

Bırakın ayrı ayrı Trübünlerden karşılıklı düet yaparcasına yalvarmayı, Show yapmayı, mızmızlanmayı,

Rakamlar beklentimizi karşılamıyor, adil teklif bekliyoruz, Pazarlık için en geç pazartesi teklif yapılsın, keşke  gibi pasif, mülayim ve yandaş  söylemleri bırakın, derhal bütün konfederasyonlara, sendikalara çağrı yapın, eylem planı yapalım. Sahaya inin, alanlara inin.

Grev bahane değil. İş yavaşlatalım, gerekirse bırakalım, oturma eylemi yapalım, toplu visite eylemine çıkalım.

Maçı almak için gerekirse hakemi de yenelim.

Ekim ayının ortalarında 2022 Bütçe görüşmeleri başlayacak. Şimdiden Bütçe sürecine müdahil olalım. Sermayeye, yandaşa değil; emekçinin, vatandaşın yararına bir bütçe olsun.

Sadaka istemiyoruz. İnsanca, onurlu  bir yaşam için adil bir ücret istiyoruz.

Hükümetin bu teklifi sadaka bile sayılmaz. Sadakaya bile göz diken bu zihniyet; her zamanki gibi cebimize girmeden zamlarla, vergilerle emekçiye  verdiklerinden daha fazlasını geri almıştır.

Birleşik Kamu-İş’e bağlı sendikalar olarak bizler; “Hükümet zammını al başına çal” diyerek elimizde ortası delik sadakalıklar ile hükümeti protesto ediyoruz.

“Zafer Direnen Emekçin Olacak.”

Alay HAMZAÇEBİ

Büro-İş Sendikası Genel Başkanı

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar