Dolar : Alış : 8.2867 / Satış : 8.3016
Euro : Alış : 10.0727 / Satış : 10.0909

HAVA DURUMU
hava durumu

konya23°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MEB HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ HATASINDAN DÖNDÜ. SIRA, YARGI KARARLARININ UYGULANMASINDA

23 Ocak 2016 - 378 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»MEB HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ HATASINDAN DÖNDÜ. SIRA, YARGI KARARLARININ UYGULANMASINDA
MEB HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ HATASINDAN DÖNDÜ. SIRA, YARGI KARARLARININ UYGULANMASINDA
MEB HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ HATASINDAN DÖNDÜ. SIRA, YARGI KARARLARININ UYGULANMASINDA

Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliği 11.01.2016 tarihli görüş yazısıyla görevden alınan okul müdürlerinin durumuna ilişkin yeni bir dönemin başlamasına yol açacak bir adım atmıştır.

MEB Hukuk Müşavirliği konuya ilişkin daha önceki görüşünde, görev süresi uzatılmayan okul müdürlerinin dava açıp kazanmaları üzerine bu kararların göreve dönme anlamı taşımayacağını ifade etmiş, bu doğrultuda da yargı kararlarının uygulanmaması sonucunu doğuran uygulamalara tanık olmuştuk. Sendika olarak da Bakanlığa yazdığımız tüm yazılarımızda işlemlerin usulsüz olduğu, yargı kararlarının uygulanmadığı ve bunun suç oluşturduğu yönündeki uyarılarımızı yinelemiştik.

Gelinen noktada MEB Hukuk Müşavirliği’nin, değerlendirme sonucu görev süresi uzatılmayan okul müdürlerinin dava açıp yürütmenin durdurulması ve iptal kararlarını elde etmesi durumunda müdürlük görevlerine dönebilecekleri yönünde yeni görüşü ortaya çıkmıştır.

Hukuk müşavirliğinin hatasından dönmesini olumlu karşılamakla birlikte, aradan geçen bunca zamanda göz göre göre tüm uyarılara rağmen hukukun yok sayılıp binlerce kişinin mağdur edilmesine neden olunduğu gerçeği de unutulmamalıdır. Bu aşamada da Hukuk Müşavirliğinin görüşü doğrultusunda Bakanlığın, mağduriyetleri gidererek mahkeme kararları doğrultusunda göreve iadeleri gerçekleştirmesi sırası gelmiştir.

Sonuç olarak, müdürlük görev süresinin uzatılmaması ile sonuçlanan değerlendirmelerin iptali talebiyle dava açan ve bu davalardan yürütmenin durdurulması ya da iptal kararını elde eden okul müdürlerinin dilekçe ile başvuruda bulunması gerekmektedir.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Örnek dilekçe

Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliği 11.01.2016 tarihli görüş yazısı

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar