Dolar : Alış : 8.2867 / Satış : 8.3016
Euro : Alış : 10.0727 / Satış : 10.0909

HAVA DURUMU
hava durumu

konya23°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MEB’DEN EĞİTİM ÖZRÜ MAĞDURLARINA BİR DARBE DAHA

03 Ağustos 2013 - 282 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»MEB’DEN EĞİTİM ÖZRÜ MAĞDURLARINA BİR DARBE DAHA
MEB’DEN EĞİTİM ÖZRÜ MAĞDURLARINA BİR DARBE DAHA

Milli Eğitim Bakanlığı, özür durumu atamalarının yapılacağı sırada ‘Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 35. maddesinde yer alan “ve öğrenim’’ ibaresi ile öğrenim özrünü düzenleyen 38. maddesini bir gece yarısı darbesi ile kaldırmıştır. Bakanlık Danıştay’ın konuyla ilgili olarak verdiği kararları etkisiz kılmak için yaptığı düzenleme ile yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlerin eğitim hakkına göz dikmekten vazgeçmeyeceğini açıkça ortaya koymuştur.

Kamusal eğitim ve öğretim faaliyetini sevk ve idare etmekle görevli Bakanlığın, kendi personelini eğitim hakkından mahrum bırakmaya çalışmasını kınıyoruz. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın tüm sorunlarda olduğu gibi atamalarda yaşanan sorunlarda da işkolundan yükselen mağduriyet çığlıklarına kulaklarını tıkaması, müsteşarının gayri resmi ortamlarda yargı kararlarını yok sayan açıklamaları ile düzenlemenin tam da atama dönemine denk getirilmesi, eğitim emekçilerinin yeni Bakandan da çok çekeceğinin işaretidir.

Yüksek lisans ve doktora yapmak için yoğun zaman, emek ve ekonomik kaynak sarfeden eğitimcilere “fırsatçı” gözüyle bakan anlayışla ortak bir dil kurabilmemiz olası değil. AKP’nin eğitim ve öğretim düzeninde, AKP’li olmayan ya da AKP’ye hizmet etmeyen eğitimciler hor görülmeye mahkumdur. AKP’li olanlar ya da AKP’ye hizmet edenler bu dönemin altın çocuklarıdır. Onlar yüksek lisans-doktora yapmak bir yana, devlet bütçesiyle yurt dışında eğitim görmekle, istedikleri şehirlerde istedikleri görevlendirmelerle huzurlu bir yaşama sürme olanağına sahipler. Bu çirkin düzen, demokratik yollarla işkolundan def edilene kadar, bu anlayışla mücadelemiz ne pahasına olursa olsun sürecek.

2012 Özür Durumu Atama kılavuzunu yargısal yolla etkisiz kılan Sendikamız, güncel sorumsuzluğu bertaraf etmek için de tüm olanaklarını seferber edecektir.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar