Dolar : Alış : 8.2867 / Satış : 8.3016
Euro : Alış : 10.0727 / Satış : 10.0909

HAVA DURUMU
hava durumu

konya31°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“MESLEĞİMİZ ONURUMUZDUR” EYLEMİ İÇİN DSP’Yİ ZİYARET ETTİK

03 Ocak 2013 - 274 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»“MESLEĞİMİZ ONURUMUZDUR” EYLEMİ İÇİN DSP’Yİ ZİYARET ETTİK
“MESLEĞİMİZ ONURUMUZDUR” EYLEMİ İÇİN DSP’Yİ ZİYARET ETTİK

Genel Başkanımız Veli Demir ve Genel Özlük Hukuk Sekreterimiz Ömer Arslan, DSP Genel Başkanı Masum Türker’i ziyaret ederek, Eğitim-İş’in 19 Ocak 2013 tarihinde “Mesleğimiz Onurumuzdur” sloganıyla Ankara’da gerçekleştireceği eylemde güç birliği yapmaya çağırdı.
Genel Başkanımız Veli Demir, DSP Genel Merkezi’nde gerçekleşen ziyarette yaptığı konuşmada, toplumsal sorumluluk bilincini daima önde tutan eğitim çalışanlarının sorunlarının, AKP iktidarının yanlış politikaları sonucu kaygı verici boyutlara ulaştığını söyledi. Eğitim çalışanlarına yönelik olarak,  bizzat Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı tarafından sarf edilen söz ve söylemlerin aleyhte bir kampanyaya dönüştürüldüğüne dikkat çeken Demir, “Bakan Dinçer ve Başbakan sürekli öğretmenlerin aldığı ücretin fazlalığından, çalışma saatlerinin de azlığından şikayet etmişlerdir. Ülkemizde öğretmenin yıllık zorunlu çalışma süresi 1816 saat iken, OECD ülkelerinde, bu süre ortalama 1675 saattir. Türkiye’de öğretmenler, OECD ortalamasından her yıl yaklaşık 140 saat daha fazla çalışmakta; söz konusu fazla çalışmaya karşılık, diğer ülkelerdeki meslektaşlarına göre daha düşük ücret almaktadır” dedi.
Demir, Alo 147 hattının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenleri itibarsızlaştırma ve haklarında soruşturma açma kanalı olarak kullanıldığını kaydetti ve savunma hakları ellerinden alınan öğretmenlerin yargısız infaz edildiğini belirtti. Hattın hizmete girmesiyle birlikte öğretmene yönelik şiddet olaylarında artış olduğuna dikkat çeken Demir, Savunma hakları ellerinde alınan öğretmenler ve okul idarecileri üzerinde baskı oluşturularak daha itaatkar olmaya zorlanmaktadır” diye konuştu.
Demir, 4+4+4 yasası ile eğitim sisteminin piyasa koşullarına açık, Bakanlığın gerici uygulamalarıyla da ortaçağ karanlığına sürüklenen bir yapılanmaya dönüştüğünü belirtti ve şunları söyledi:
“Hiçbir bilimsel araştırma yapılmadan, konunun taraflarına danışmadan, okullarımızda herhangi bir alt yapı çalışması yapılmadan hazırlanan 4+4+4 yasası ile eğitim sistemimiz bir kaosa sürüklenmiştir. Dört aylık uygulamanın ortaya koyduğu gerçek ise; binlerce öğretmenimiz norm kadro fazlası olmuş,  öğrencilerimiz okullarından ve öğretmenlerinden edilmiş, velilerimizin sırtına yüklenen eğitim harcamaları artmıştır.
Örgütlü mücadelemiz sonucunda elde ettiğimiz özlük haklarımız bir bir elimizden alınmaktadır. Özür durumu atamaları yılda bir kereye düşürülürken, sağlık nedeniyle aldığımız sevk ve raporlar sonucunda ücretlerimiz kesilmekte, mesleğimiz kariyer basamakları uygulamalarıyla paramparça edilmekte, iş barışı bozulmaktadır. Özür durumu mağduriyetlerini gidermek için yapılan alan değişikliği, eğitimi ve öğretmenleri olumsuz etkilemiş ve yeni mağduriyetler yaratmıştır. Alan değişikliği yapan birçok öğretmenimizin psikolojisi bozulmuştur ve branşlarını değiştiren öğretmenlerimiz yeni alanlarına uyum sağlayamamaktan, öğrencilerine faydalı olamamaktan şikayet etmektedir.”
Yaşanan sorunlar karşısında güç birliği ve dayanışma içinde olmak gerektiğini ifade eden Demir, “Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine, emeğimize, geleceğimize ve bağımsızlığımıza sahip çıkmak için birlikte mücadele etmeliyiz. Bu amaçla tüm sendikaları, siyasal partileri, demokratik kitle örgütlerini ve halkımızı 19 Ocak 2013 Cumartesi günü Ankara’da yapacağımız eyleme katılmaya, eylem ve güç birliği yapmaya çağırıyoruz” dedi.
DSP Genel Başkanı Masum Türker de yeni nesilleri eğitmek görevini üstlenen öğretmenlerin ve öğretmenlik mesleğinin saygınlığının, onurunun korunması gerektiğini vurguladı ve haklı mücadelelerinde DSP’nin her zaman öğretmenlerin yanında olduğunu kaydetti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar