Dolar : Alış : 8.3062 / Satış : 8.3211
Euro : Alış : 9.9979 / Satış : 10.0159

HAVA DURUMU
hava durumu

konya24°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Nöbet Eylemi Yapan Öğretmene Tehdit Kabul Edilemez

09 Şubat 2015 - 359 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»Nöbet Eylemi Yapan Öğretmene Tehdit Kabul Edilemez
Nöbet Eylemi Yapan Öğretmene Tehdit Kabul Edilemez

Eğitim İş olarak üç yıldır devam ettiğimiz nöbet eylemimizde Merkez Yönetim Kurulumuzun aldığı karar gereğince 5 Ocak-12 Haziran tarihleri arasında nöbet eylemi yapacağımızı okul idarelerine verdiğimiz dilekçelerle belirtik.Sendikamıza üyelerimizden ulaşan bilgilere göre bazı okul müdürleri üyelerimizi odalarına çağırarak nöbet eyleminden vazgeçmelerini veya dilekçelerini geri almalarını istemekte,aksi taktirde Milli Eğiitim Bakanlığı’nın göndermiş olduğu görüş yazısına dayanarak asli görevlerini yapmadıkları için soruşturma açmakla tehdit etmektedirler.

 

Bu görüş yazısı başka illerde de okullara gönderilmiş Genel Merkez Yöneticilerimizin bu illerin Maarif müfettişleri Başkanlığından almış oldukları “Sendika kararı ile nöbet tutmayan öğretmene ceza verilemez görüş yazısı” basında yer almıştır.

 

http://www.egitimhaberci.com/haber-34265-sendika_karariyla_nobet_tutmayan_ogretmene_ceza_verilebilir_mi.html

http://www.egitimhaberci.com/haber-34364-sendika_karariyla_nobet_tutmayan_ogretmene_ceza_verilemez.html

Nöbet eylemimizin başlangıcında Genel Merkezimiz bu ve benzeri durumlar karşısında 81 İl Valiliğini uyarmış,yapılanın sendikal eylemi engellemeye yönelik durumlar olduğunu belirtmiştir.

Genel Merkezimizin Valiliklere gönderdiği yazı için tıklayınız

 

Sendikamızın başlattığı ve öncülüğünü yapmış olduğu bu haklı talebimize ülkemizin 3 büyük sendikası da dahil olmuştur.Bakanlığın ve Milli Eğitim yetkililerinin bu haklı talebi görmezden gelmesi mümkün değildir.

 

Diğer taraftan bazı okul müdürlerinin de nöbet görevini öğretmenlere görevlendirme yazısı ile tebliği ettiği duyumları sendikamıza gelmektedir.Bu durumda üyelerimizin tebliği alırken aşağıdaki şerhi yazmaları gerekmektedir.

 

Üyesi bulundugum Eğitim İş Merkez Yönetim Kurulu nun 26.12.2014tarih ve 143 sayili kararı gereği ,nöbet hizmetlerinin ücretlendirilmesine dikkat çekmek amacıyla ,nöbet tutmama eylemini yaparak,sendikal faaliyette bulundum.Bu eylemim sendikal faaliyet olduğu gibi, 87 nolu ILO sözleşmesinin 2. ve 3. maddeleri, Anayasanın 53/2, 90/5. maddeleri ve Avrupa İnsan Haklari Mahkemesinin ve Danıştay’ın yerleşik kararlarına göre yasal mevzuda uygundur. 87 no’lu ILO sözleşmesinin 3/2. maddesi uyarınca kamu otoritesi bu hakkı sınırlayacak veya bu hakkın yasaya uygun şekilde kullanılmasına engel olacak şekilde müdahelede bulunamaz. Bu sebeple hakkımda yasal olmayan işlem yapılmasını kabul etmiyorum. Yasaya aykırı olarak işlem yapanlar aleyhinde şikayetçiyim ve yasal haklarımı saklı tutuyorum.

 

Eylem öncesinde okul yönetimlerine gerekli tedbir ve önlemlerini almaları için bir defaya mahsus olmak üzere nöbet tutulmayacağı dilekçe ile bildirilecektir.

 

Eğitim-iş MYK Karar Örneği, 

Eğitim-iş Üyeleri için Dilekçe Örneği,

Sendikasız ya da başka sendika üyeleri için Dilekçe Örneği

Nöbet Eylemi İle İlgili Tüm Dökümanlar

Eğitim-İş üyeleri için incelemeye cevap dilekçesi

Sendikasız ve diğer sendika üyeleri için incelemeye cevap dilekçesi

Eğitim-İş üyeleri için savunma

Sendikasız ve diğer sendika üyeleri için savunma

Eğitim-İş üyeleri için yargı kararı

Sendikasızlar ve diğer sendika üyeleri için yargı kararı

Eğitim İş Konya Şubesi

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar