Dolar : Alış : 8.2730 / Satış : 8.2879
Euro : Alış : 9.9879 / Satış : 10.0059

HAVA DURUMU
hava durumu

konya19°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Öğrenciler haberleri olmadan imam hatip okuluna kaydedildi

26 Ağustos 2013 - 352 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»Öğrenciler haberleri olmadan imam hatip okuluna kaydedildi
Öğrenciler haberleri olmadan imam hatip okuluna kaydedildi

 5. sınıfı normal ortaokulda okuyan öğrencilerin kayıtları 6. sınıfta otomatik olarak imam hatip ortaokulu öğrencisi olarak yenilendi.

MEB, eğitimde 4+4+4 düzenlemesinin ardından geçtiğimiz yıl Türkiye’de bulunan tüm ilköğretim okullarını ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokulu olarak dönüştürmüştü.

Bir yıllık eğitim döneminin ardından, talep olmamasına karşın bu yıl da çok sayıda okulu İmam Hatip’e çeviren bakanlığın, büyük bir skandala imza attığı ortaya çıktı.

Konya Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaokulların İmam Hatip’e dönüştürme furyasına  Konya merkezde 12,diğer ilçelerde olmak üzere 20’ye yakın ortaokul İmam Hatip’ e dönüştürülmüştür. Bu okulların altıncı sınıf öğrencileri de mecburi İmam Hatip öğrencisi olarak dönüştürülmüştür. Aynı bölge içine giren okulların bu kadar radikal bir kararla veli ve öğrenci talebi olmaksızın dönüştürülmesinin mantığı nedir? Aynı semtte bulunan Mümtaz Koru, İhsaniye(Atiker), Şeker, Çumralıoğlu, Şükrü Doruk imam Hatip’e dönüştürülmüştür. Çocuklarını normal ortaokula göndermek isteyen velilerimiz için İlkokul ve Ortaokul neredeyse kalmamıştır. Bu bölgelerdeki kalan ortaokullarda da sınıf öğrenci sayıları 45-50’leri bulmuştur. Aynı zamanda bu okulların kadrolarında bulunan branş öğretmenleri okullar imam hatip’e dönüştürüldüğü için norm kadrosu fazlası durumuna düşmüşlerdir.

Çocuklarımızın kendi ve velilerinin istekleri dışında oldu bittilerle adeta dayatmayla İmam Hatiplere kayıt edilmesi kabul edilemez.  Velilerden ve öğretmenlerden aldığımız şikayetleri yetkililere duyurmak ve mantıklı bir çözüm bulmak sendikamızın talebidir. Bu yönde Konya Valiliği’ne öğrencilerin ve öğretmenlerin şikayet ve çözüm taleplerini sendika olarak yazılı olarak ilettik.

Okulda, sistem gereği başka bir okula kademeli geçiş yapacak ilkokul 3 ve 4. sınıf ile ortaokul 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri birlikte eğitim görüyordu. 1 yıl süreyle normal ortaokul olarak hizmet veren okul, 2012-2013 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle birlikte imam hatip ortaokuluna dönüştürüldü. Oysa çıkarılan 4+4+4 yasası kademeli geçişe göre 1 ve 5’in öğrencileri yeni okul tipine göre başlayacak diğer öğrencileri etkilemeyecekti. Velilerinde tepkilerinden anlaşılacağı üzere  gönderecekleri okul bulamadıklarını, bu yanlış dönüştürmeden vazgeçilmesini acilen talep etmektedirler.

İstemeyen başka okula’

İmam hatip’e dönüşen okullara öğrencilerini kaydettirmeyen velilere istemeyen başka okula gitsin şeklinde yaklaşım doğru değildir .Bizim önerimiz dönüştürülen bu okullardaki normal ortaokul öğrencileri mezun olana kadar aynı  şekilde devam etmelidir.

Normal ortaokullar seçmeli derslerle imam hatip okullarına çevrilmişken tüm okulları imam hatip’e dönüştürülmesi ile eğitimdeki fırsat eşitliği ortadan kaldırıldığı gibi öğrenci velileri de zor durumda bırakmaktadır. Eğitim-İş olarak konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı buradan tüm kamuoyuna duyururuz.

 

                                                                                                     Şükrü BALUN

                                                                                              Eğitim İş Konya Şube Başkanı

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar