Dolar : Alış : 6.7549 / Satış : 6.7671
Euro : Alış : 7.2990 / Satış : 7.3121

HAVA DURUMU
hava durumu

konya15°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 44 Kategoride 1245 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÖĞRETMEN NİTELİĞİNİN ARTTIRILMASI KOMİSYONU ÇALIŞMALARINI TAMAMLADI

08 Aralık 2014 - 229 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»ÖĞRETMEN NİTELİĞİNİN ARTTIRILMASI KOMİSYONU ÇALIŞMALARINI TAMAMLADI
ÖĞRETMEN NİTELİĞİNİN ARTTIRILMASI KOMİSYONU ÇALIŞMALARINI TAMAMLADI

548191acd7d29

19. Milli Eğitim Şurası’nda, Genel Başkanımız Veli Demir’in katılım sağladığı “Öğretmen Niteliğinin Artırılması” Komisyonu çalışmalarını tamamladı.

Eğitim-İş’in önerileri ve mücadeleleri doğrultusunda öğretmenlerin özlük hakları konusunda birçok iyileştirme içeren kararlar, Şura Genel Kurulu’nda oylanacak.  Komisyon kararları şöyle:

Rotasyondan Vazgeçilmesi

Milli Eğitim Bakanlığının uzun zamandır gündeminde olan Rotasyon uygulamasından vaz geçilmesi, bunun yerine kalkınmada öncelikli bölgelere öğretmenlerin gitmeleri için çeşitli teşvikler verilmesi kabul edildi.

3600 Ek gösterge

Öğretmenlerin maaşlarındaki ek gösterge oranın 3000’den 3600’e çıkarılması ve bu oran üzerinden emekli olunması kabul edildi.

4 Yıla 1 Yıl Yıpranma payı

Birçok meslek grubunda olan 4 yıla bir yıl yıpranma payının verilmesi önerisi komisyonda kabul edildi.

Nöbet görevinin ücretlendirilmesi ve Norma dahil edilmesi

Öğretmenler için angarya niteliği taşıyan nöbet görevinin ücretlendirilmesi ve nöbet tutulan saatlerin norm ile ilişkilendirilmesi kabul edildi.

Yüksek Lisans ve Doktoraya Ek Derste Zam

Yüksek lisans ve doktora yapan eğitim çalışanlarının ek ders ücretlerinin artırılması, ek ders ücretlerine yüksek lisans için %25, doktora için %40 oranında artış yapılması kabul edildi. 

Tüm atamalarda mülakat sisteminin kaldırılması

Tüm öğretmen ve yönetici atamalarından mülakat sisteminin kaldırılması önerisi kabul edildi.

Komisyon kararlarını değerlendiren Genel Başkanımız Veli Demir, Şura kararlarının bağlayıcılığının olmadığını, AKP iktidarı döneminde bugüne kadar şuralarda alınan ve öğretmenlerin lehine olan hiçbir kararın uygulamaya konulmadığını vurguladı. Demir, “Söz konusu komisyonda alınan ve öğretmenlerin lehine olan bu kararların da uygulanmayacağı yönünde endişelerimiz bulunmaktadır. Ancak Eğitim-İş olarak bu kararların uygulanması için her türlü demokratik ve meşru mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Demir, “Öğretim programları ve haftalık ders çizelgeleri”nin görüşüldüğü komisyonda, Osmanlı Türkçesi’nin zorunlu ders olarak bütün liselerin öğretim programlarında yer almasının benimsenmesini de şöyle değerlendirdi:

“Osmanlı Türkçesi’nin liselerde zorunlu ders olarak bütün liselerin öğretim programlarında yer alması önerisi oy çokluğuyla kabul edilmiştir. Ancak Osmanlıca öğrenilmesi okunması ve yazılması çok zor bir dildir. Resmi dilimiz Türkçe’nin çocuklarımıza yeteri kadar öğretilemediği açıkken bu dilin zorunlu olarak okutulmasını yanlış buluyoruz. Yeterli öğretmen bulunmadığı biliniyorken Osmanlıcanın liselerde zorunlu hale getirilmesi mümkün değildir. Öğrencilerin eski dille yazmayı, Osmanlı Türkçesi harflerini öğrenmeleri ne için gereklidir? Bunu sorgulamak gereklidir. Osmanlıcanın zorunlu ders olarak kabul edilmesi durumunda, 20. Milli Eğitim Şurasında Arapça’nın zorunlu ders olarak okutulması gündeme gelecektir. Devrim Yasalarına açıkça aykırı bu durum gelecekteki sonuçları itibarıyla mevcut laik hukuk düzenini sarsan, toplumsal yapıyı değiştiren sonuçlar yaratacaktır.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar