Dolar : Alış : 8.2867 / Satış : 8.3016
Euro : Alış : 10.0727 / Satış : 10.0909

HAVA DURUMU
hava durumu

konya28°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÖSYM ELİYLE AYRIMCILIK YAPILIYOR

18 Aralık 2012 - 331 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»ÖSYM ELİYLE AYRIMCILIK YAPILIYOR
ÖSYM ELİYLE AYRIMCILIK YAPILIYOR

AKP’nin eğitimin bütünüyle dinselleştirilmesi amacına yönelik bir adım da ÖSYM tarafından atıldı. ÖSYM, ortaöğretim ve yükseköğretime geçiş sınavlarında “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi”nden de soru sorulacağını açıklamıştır. Bu karar ÖSYM’nin değil, 2002’den beri eğitimin bilimsel, laik, demokratik içeriğini yok etmeye çalışan siyasi iktidarın kararıdır.
Henüz bir sınavı bile doğru dürüst yapamayan, nerdeyse yaptığı her sınava şaibe karışan, şifre skandallarıyla sarsılan ÖSYM’nin “Din kültürü ve Ahlak bilgisi” dersleriyle ilgili soru sorulmasını gündeme getirerek yeni bir tartışma başlatması oldukça manidardır.
İktidarın siyasi politikalarını uygulamayı görevi kabul eden ÖSYM, siyasal iktidarın dindar(!) ve kindar nesil yetiştirme amacına uygun olarak hareket etmektedir.  Ancak bu karar bilimsel ve pedagojik açıdan yanlıştır.
Bu uygulama eşitlik ilkesine de aykırıdır.  “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” dersiyle ilgili olarak sorulacak beş soru, YGS sayısal öğrencilerini 5(beş) puan, eşit ağırlık öğrencilerini 10(on) puan, sözel öğrencilerini 15(onbeş) puan; LGS 4’te ise sorulacak olan 8 soru öğrencileri 8(sekiz) ile 12(on iki) puan arasında etkilemektedir. Bu durum, din ağırlıklı eğitim veren okullara önemli bir avantaj sağlamaktadır.
Bu uygulamanın temel hedeflerinden birisi de ilk ve ortaöğretimde seçmeli olan din içerikli dersleri zorunlu hale getirmektir. Öğrencilere bu dersleri seçmeleri için öğrencilere okul yönetimleri tarafından yapılan baskılara, aileler de katılacak, din içerikli dersler fiilen zorunlu dersler halini alacaktır.
Uygulamanın laik,  bilimsel ve ulusal bir eğitimde yeri olmamalıdır.  Okullarımız bir taraftan zorunlu ve seçmeli din dersleriyle dini bir eğitime yönlendirilirken diğer taraftan bilimsel ve laik eğitim bitirilmekte, müfredatların içi boşaltılmakta, sanat ve spor eğitimi okullardan dışlanmaktadır.
Mezhepler bakımından çeşitlilik olan ülkemizde, toplumu ve eğitimi bir mezhebe göre düzenlemenin çok ciddi sıkıntılara yol açacağı aşikârdır. Bu durum birleştirici olmaktan çok ayrıştırıcı olacaktır. Ancak siyasal iktidar, siyasi hedeflerine varabilmek için toplumu ayrıştırarak açık açık din sömürüsü yapmaktan kaçınmamaktadır.
Yaşananlar, bu iktidarın ekonomik ve siyasal anlamda 12 Eylül rejiminin devamı olduğunun ve hatta zaman zaman ondan çok daha ileri gitmekte olduğunun da bir göstergesidir.
Eğitim-İş olarak, savunduğumuz ilke, din derslerinin belli bir bilinç düzeyinde verilmesi, seçmeli olması ve notla değerlendirilmemesidir.
Siyasal iktidarın yanlış politikalarını deşifre etmeye, eğitim çalışanlarına ve halkımıza anlatmaya devam edeceğiz. Bu konuda hiçbir hukuksal ve meşru mücadeleden geri durmayacağız. Her zaman bilimsel, laik demokratik, ulusal ve parasız bir eğitim sisteminin mücadelesini vereceğiz.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar