Dolar : Alış : 8.2730 / Satış : 8.2879
Euro : Alış : 9.9879 / Satış : 10.0059

HAVA DURUMU
hava durumu

konya28°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÖZGÜN HUKUK MÜCADELEMİZDE YENİ KAZANIMLAR

12 Mart 2013 - 345 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»ÖZGÜN HUKUK MÜCADELEMİZDE YENİ KAZANIMLAR
ÖZGÜN HUKUK MÜCADELEMİZDE YENİ KAZANIMLAR

Kurulduğumuz günden bugüne ortaya koyduğumuz özgün hukuk mücadelemiz, eğitim ve bilim işkolunun yolunu aydınlatmaya devam ediyor. 
        Adaletsiz yönetim anlayışıyla, eğitim ve bilim çalışanlarına kan kusturan Ömer Dinçer yönetiminin, sorunlu yönetim anlayışının meyveleri arasında yer alan 2012 Yılı Öğretmenlerin İl İçi Yer Değiştirme Kılavuzu’nun hukukdışı hükümlerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali amacıyla Danıştay’da dava açmıştık.
        Danıştay 2. Dairesi açtığımız davada, yürütmeyi durdurma incelemesini tamamladı. Buna göre Danıştay,  il içi yer değişikliği talebinde bulunan öğretmenlerin tercih sayılarının, yönetmeliğe aykırı olarak 25 yerine, 5’le sınırlandırılmasına yönelik düzenlemenin yürütmesini durdurmuştur. 
        Yine 2. Daire, Kılavuz ekinde yer alan ve sıraların sadece 1(bir) defa, 01-02 Ağustos 2012 tarihlerinde işletilmesi öngören “2012 yılı il içi yer değiştirme takvimi”nin yürütmesini de talebimize uygun olarak durdurmuştur. 
        Danıştay, 06.05.2010 tarihinden önce sözleşmeli öğretmen olarak görev yaparken KPSS puanı ile kadroya geçen öğretmenlerin yer değiştirme haklarını ellerinden alan düzenlemenin yürütmesinin durdurulmasına yönelik talebimizi ise 2’YE KARŞI 3 OYLA REDDETMİŞTİR. Karara şerh düşen iki yüksek yargıç, hukuka aykırı düzenlemenin başarının cezalandırıldığı yönünde bir algı yaratacağını ifade ederek, hakkaniyete aykırı düzenlemenin KHK’nin çıkarılış amacına aykırılık oluşturduğunu son derece sağlıklı bir gerekçeyle ortaya koymuşlardır. KPSS mağdurları açısından adeta direkten dönen adaleti er geç tecelli ettireceğiz. Mağdurların haklı davalarında inançlarını asla yitirmemelerini, sorunu sürekli diri tutarak mücadelemize güç vermelerini bekliyoruz. Mağdurların Genel Kurul’un huzuruna taşıyacağımız uyuşmazlığa müdahil olmalarının önüne hukuki engel yoktur.
        Yüksek Mahkeme Danıştay, il içi isteğe bağlı yer değiştirmesi yapılan öğretmenlerin, iller arasında yer değiştirme başvurusu yapmalarını engelleyen hükmün; 3 yıllık çalışma süresinin hesabına esas alınan “15 Eylül” tarihinin;  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerine ayrıcalık getiren hükmün de bu aşamada yürütmesinin durdurulması koşullarının oluşmadığına karar vermiştir. 
        Sendikamız, başta KPSS mağduriyetine neden olan hüküm olmak üzere talebimize aykırı hükümlerin yürütmesinin durdurulması için dosyayı süratle Genel Kurul’un huzuruna taşıyacaktır. 

                                                        MERKEZ YÖNETİM KURULU

Danıştay 2. Dairesi’nin İlgili Kararı İçin Tıklayınız

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar