Dolar : Alış : 8.2730 / Satış : 8.2879
Euro : Alış : 9.9879 / Satış : 10.0059

HAVA DURUMU
hava durumu

konya28°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ROTASYON KONUSUNDA MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI GERİ ADIM ATTI

04 Ağustos 2015 - 328 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»ROTASYON KONUSUNDA MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI GERİ ADIM ATTI
ROTASYON KONUSUNDA MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI GERİ ADIM ATTI

55c08d27d707a

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eğitim çalışanlarının yılların birikimiyle elde ettiği özlük haklarını aldığı her kararla gasp eden Milli Eğitim Bakanlığı, gördüğü tepkiler üzerine rotasyon uygulamasından geri adım atmıştır.

Eğitim-İş olarak, daha önce 2011 yılının Ekim ayında 652 sayılı KHK’nin ucu açık maddelerine dayanarak zorunlu rotasyonun öğretmenlere karşı tehdit unsuru olarak kullanılmasına karşı ilk tavrı net olarak ortaya koymuş, kavimler göçünden sonraki en büyük göçün yaşanacağını büyük bir karmaşa ve mağduriyet oluşacağını vurgulamıştık.

Daha sonra 17.04.2015 tarih 29329 Sayılı Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren “Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği”yle düzenlenen “Rotasyon Uygulaması”na ilişkin düzenleme de dahil tüm yönetmeliğin birçok hükmünün iptali istemiyle Danıştay’da halen derdest olan bir dava açmıştık.

Bu dava devam ederken; Bakanlıkça, 04.07.2015 tarih 29406 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak değiştirilen rotasyon maddesinde yeni bir düzenleme yapılarak önceki 8 yılık süre, 12 yıla çıkarılmış ve geçici maddeyle de uygulamada önce 12 yıl olarak belirlenen süre bu kez 15 yıla çıkarılmıştı.

Bu yeni düzenleme ile birlikte 09.07.2015 tarihinde duyurulan “Rotasyon uygulama kılavuzu” hükümlerinin öğretmenler arasında bir kaosa yol açacağına, yeni öğretim yılının huzursuzluklarla başlayacağına ve hak arama uğruna binlerce öğretmenin yargıya koşacağına, haksız ve mesnetsiz uygulamaların hukuka aykırı olduğuna işaret ederek rotasyon uygulamalarının hukuk dışı olduğunu, kazanılmış hakları ortadan kaldırdığını dile getirerek konuyu yargıya taşımıştık.

Sendikal mücadelemiz sonuç vermiş, Milli Eğitim Bakanınca az önce kamuoyuna yapılan açıklamada; “Rotasyon Uygulaması’ndan eğitsel bir değer elde edilemeyeceği” görüşüne varılarak nitelikli öğretmeni emekliye sevk edecek uygulamadan vazgeçildiği açıklanmıştır.

Başından beri hukuksuz bir uygulama olan rotasyondan Bakanlıkça vazgeçilmiş olması, Eğitim-İş’in eğitime ve öğretmene hiçbir katkısı olmadığı gibi sürgün anlamına gelen uygulamaya karşı yürüttüğü kararlı mücadelenin sonucudur. Eğitim-İş olarak bundan sonra da konunun yasal zeminde takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Eğitim İş Konya Şubesi

Basında Rotasyonun iptali ilgili basın açıklamamız

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar