Dolar : Alış : 8.3062 / Satış : 8.3211
Euro : Alış : 9.9979 / Satış : 10.0159

HAVA DURUMU
hava durumu

konya24°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

SALDIRIYA UĞRAYAN MANİSA ŞUBE BAŞKANIMIZIN YANINDAYDIK

01 Nisan 2013 - 338 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»SALDIRIYA UĞRAYAN MANİSA ŞUBE BAŞKANIMIZIN YANINDAYDIK
SALDIRIYA UĞRAYAN MANİSA ŞUBE BAŞKANIMIZIN YANINDAYDIK

Manisa Şube Başkanımız Necdet İnce’nin kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı davranıldığını nöbet defterine kaydettiği için yandaş sendika üyesi tarafından darp edilmesini Manisa’da protesto ettik.
Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile Manisa Şubesi üyelerimiz, şube binası önünde toplanarak, Necdet İnce’nin görev yaptığı İsmet İnönü Kız Meslek Lisesi’ne ve buradan Manisa Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü binası önüne yürüdü.

Genel Başkanımız Veli Demir, burada basın açıklaması yaptı. Açıklama şöyle:
“Geçtiğimiz cuma günü Manisa Şube Başkanımız Necdet İnce, okuldaki nöbet görevinin gereklerini yerine getirdiği için aynı okulda “öğretmen” olan şahsın saldırısına uğradı. Eğitim yuvası olan, gelecek nesillerimizin yetiştirildiği okullarımızda eşkıyalık ile öğretmenliği karıştıran şahısların bulunması eğitim sistemimizin nerelere getirildiğinin somut bir göstergesidir.
Şube başkanımız niçin saldırıya uğramıştır? Sözde ‘sivil itaatsizlik’ eylemi için okula kılık kıyafet yönetmeliğine uymayarak gelip derse girenleri nöbet defterine işlediği için saldırıya uğramıştır. Gerçekte saldırıya uğrayan bilimsel, laik ve çağdaş eğitimdir. Saldırıya uğrayan öğretmenlik mesleğidir. Saldırıya uğrayan Cumhuriyetimizin temel değerleridir. Şube başkanımıza saldıran sözde öğretmen hakkında Manisa Valisi ve İl Milli Eğitim Müdürü’nün hukuku uygulayıp uygulamadıklarının yakın takipçisi olacağız. Öte yandan da söz konusu şahsın yargı önünde bunun hesabını vermesi için Eğitim-İş gerekli girişimleri yapmıştır ve hak ettiği cezayı alacağına da inanmak istiyoruz.
AKP’nin iktidara gelmesi ile birlikte iktidar sırığına sarılarak yükselen hormonlanmış sanal sendikanın, söz konusu iktidarın eğitim sistemimizi yaz-boz tahtasına çevirmesine, öğretmenlik mesleğinin sistematik bir şekilde itibarsızlaştırılmasına, haksızlıklara, hukuksuzluklara sesini çıkarmayıp biat edenlerin bugün ‘sivil itaatsizlik’ eylemine kalkışmaları ülkenin gericilik ve bölücülük cenderesi içine alınmasındaki rolünü açık seçik göstermektedir. Anayasa değişikliği ile ülkeyi bölmeye çalışanlar, 4+4+4 eğitim sistemi ile okullarımızı böldüler. Şimdi de kılık kıyafet özgürlüğü adı altında öğretmenlerimizi bölerek okullarda çatışma ortamı yaratmaya çalışmaktadırlar.
Kendi tabanlarında bile destek görmemesi ve bu eyleme katılanların da eyleme katıldıklarının kayda girmesinden bu kadar korkmasının altında yatan gerçek onların sanallığıdır. Bu eylem kılık kıyafet özgürlüğü eylemi değildir. Bu eylem okulları, medreselere döndürme eylemidir. Bu eylem ülkeyi bölme eylemidir. Anayasa değişikliği ile Türk Ulusu kavramının kaldırılmaya çalışıldığı, açılım adı altında terör örgütü liderinin mektubunun meydanlarda okunduğu dönemde böyle bir eylemin yapılması gerici ve bölücü kuşatmanın öğretmen odalarına kadar girdiğini göstermektedir.
Eğitim-İş olarak bu eylem başlamadan önce 81 ilin valisine yazı yazarak, okullarda gerginlik yaşanacağını, çatışmaların olabileceğini söyleyerek valileri görevlerini yapmaya çağırmıştık. Şimdi de ikinci adımı attık ve görevini yapmayan valiler hakkında suç duyurularını başlatacağız. Bu vesile ile buradan Manisa Valisi ve İl milli Eğitim Müdürünü bir kez daha uyarıyoruz. Özgürlük adı altında okullarda kaos yaratan, gerginliklere yol açan, öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran sözde sivil itaatsizlik eylemine sessiz kalmaya devam ederseniz bu suça siz de ortak olmuş, doğabilecek olası gerginlik ve çatışmaların sorumlusu olacaksınız.
Eğitim-İş, anti-emperyalist Ulusal Kurtuluş Savaşı ve o savaşta verilen canların ve dökülen kanların üzerinde kurulmuş Cumhuriyet’in temel değer ve kazanımlarını var oluş gerekçesi sayar. Her Eğitim- İşlinin olduğu yerde çağdaş uygarlık meşalesi yanar ve bu meşaleyi söndürmeye çalışanlar hak ettikleri dersi de mutlaka alırlar. Bizler Mustafa Kemal’in öğretmeniyiz. Yalvarmadık, el açmadık, boyun eğmedik hep ders verdik. Şube başkanımız nezdinde çağdaş eğitime, aydınlanmaya saldıranlara da hak ettikleri dersi vereceğiz.”
Katılımın yüksek olduğu eyleme, Kurucu Genel Başkanımız Yüksel Adıbelli, Konfederasyonumuz Eğitim ve Sosyal İlişkiler Sekreteri Necla Kendigelen Baştan, Aydın, Denizli İzmir, Balıkesir Şube Başkanlarımız ile CHP Manisa Milletvekilleri Hasan Ören ve Sakine Öz, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, İzmir Milletvekili Aytun Çıray, CHP İl örgütü, ADD, TGB ve İP yöneticiler katıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar