Dolar : Alış : 8.2730 / Satış : 8.2879
Euro : Alış : 9.9879 / Satış : 10.0059

HAVA DURUMU
hava durumu

konya22°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

SBS İPTALİ YENİ MAĞDURİYETLER YARATMAMALI

19 Nisan 2014 - 293 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»SBS İPTALİ YENİ MAĞDURİYETLER YARATMAMALI
SBS İPTALİ YENİ MAĞDURİYETLER YARATMAMALI

2013 yılında yapılan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları yanlış puan hesaplanması gerekçesiyle Ankara İdare Mahkemesi’nce iptal edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı tüm sınavlarda olduğu gibi bu sınavda da her şeyi yine eline yüzüne bulaştırmış; Bakanlığın bu beceriksizliği, yargı kararıyla da bir kez daha tescil edilmiştir. “Sınavları kaldıracağım” derken SBS’yi yılda 12 sınava çıkararak öğrencilerimize yarış atı muamelesini reva gören Bakanlık, öğrencilerin geleceğini belirleyen en önemli sınavları dahi yanlışsız yapamamaktadır.

Ne yazık ki AKP iktidarı döneminde yapılan bütün sınavlara şaibe karıştırılmıştır. Bundan da en büyük zararı, devlete güvenerek büyük umutlarla sınava giren çocuklarımız görmektedir.  Bunun temel sorumlusu iş başına getirilen liyakatsiz ve yeteneksiz yöneticiler ve onları işbaşına getiren AKP iktidarıdır. Milli eğitim politikaları konusunda iktidarın ve eğitimden sorumlu kurumların, görevlerini yerine getiremedikleri ortadır.

Eğitim-İş, idari hatanın ortaya çıkmasının ardından konuyu kapsamlı biçimde incelemeye almış ve Bakanlık yetkililerinin olayda ağır görev kusuru içinde olduklarını saptayarak Şubat 2014’te sorumlular hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyusunda bulunmuştur. Suç duyurusu ile ilgili savcılık soruşturması sürmektedir.

Ankara İdare Mahkemesi, muhtemel değişimin öğrenci yerleştirmesindeki etkisinin, puanların yeniden hesap edilerek yerleştirmenin buna göre yapılması ile ortaya çıkacağı gerçeğinin altını çizmiştir. Mevcut yargı kararı sonucu oluşacak kaosun öğrencilerimizi mağdur etmesi engellenmeli, yanlış hesaplama sonucu mağdur olan öğrencilerimizin de mağduriyeti giderilmelidir. Eğitim-İş yeni suistimallerin oluşmaması için konuyu yakından takip etmektedir. Öte yandan böylesine önemli konularda yargı kararlarının bu kadar gecikmesi toplumun adalet sistemine olan güvenini zedelemektedir. Hiç kuşkusuz geciken adalet, yeri adaletsizlikler yaratmaktadır.

Bugün sınava dayalı değil, bilimsel düşünmeye ve üretmeye dayalı bir eğitim sisteminin gerekliliği kaçınılmaz hale gelmiş, sınav skandallarıyla oluşan güvensizlik ortamı öğrenciler, veliler ve kamuoyunda şüphe yaratmıştır.

Eğitim-İş olarak her sınav sonucuyla birlikte eğitim sistemine ilişkin oluşan kuşkuların ve belirsizliklerin ortadan kaldırılması için başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere tüm ilgili kurumları, gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz.

                                                         MERKEZ YÖNETİM KURULU

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar