Dolar : Alış : 8.2867 / Satış : 8.3016
Euro : Alış : 10.0727 / Satış : 10.0909

HAVA DURUMU
hava durumu

konya31°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sınavsız Sınavlı Sistem

06 Kasım 2017 - 629 kez okunmuş
Ana Sayfa » Uncategorized»Sınavsız Sınavlı Sistem
Sınavsız Sınavlı Sistem

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz dün Liseye Geçiş Sisteminde Teog yerine gelecek sistemi açıkladı.1 Milyon 200 Bin öğrencimizin ve ailelerinin merakla beklediği bu açıklamada birçok eksik taraf bulunmakta.

5. Sınıftan itibaren Teog sistemine göre hazırlık yapan öğrenci,öğretmen ve velilerimiz bu yıl Eylül ayında hiç de akılda yokken,hiçbir pilot çalışması,araştırması yapılmadan sistem değişikliği ile karşı karşıya kaldı.

İlk ifade edildiğinde “Sınavsız” sistem tüm eğitim camiasına mantıklı gelmişti.Yalnız 1 Milyon 200 Bin öğrencimizin “sınavsız” liselere nasıl yerleştirileceği tam bir muamma olarak ortada kaldı.

Milli Eğitim Bakanının dün yaptığı açıklamada “Sınavsız sınavlı sistem” de öğrenciler evlerine en yakın  okullara gidecek.İkamet adreslerine göre İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından belirlenen Eğitim Bölgelerinde bulunan “Tüm” Lise türlerine 5 tercih yaparak sınavsız yerleştirilecekler.

“Tüm” okul türleri ifadesini özellikle belirtmek istiyoruz.Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz hiçbir öğrencinin bir okul türüne zorunlu bırakılmayacağını,her eğitim bölgesinde Anadolu Lisesi,Meslek Lisesi,İmam Hatip Lisesinin olacağını belirtti.Bu konudaki tereddütlerinin yerleştirme süreci içersinde göreceğiz.

“Nitelikli Okul”

Çocuklarımızın %10’u Nitelikli Okullara Gidecek Peki Geri Kalan %90’ı Nasıl Okullara Gidecek

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklamasında %90 öğrenciler Eğitim Bölgesine göre evine en yakın okullara gidecekler.Geriye kalan %10 öğrencimiz ise “Nitelikli” okullar için Haziran ayında Bakanlık tarafından yapılacak sınava girecek.Sınav süresi 90 Dakika olacak ve 60 soru sorulacak.

Bakanın açıklamasındaki “nitelikli” okul tanımı dikkat çekici bir ifadedir.%10 Nitelikli okul dışında kalan okulların dışındaki okullarında niteliklerini arttırmak Milli Eğitim Bakanlığının görevi değil midir?Tüm öğrencilerimizin imkanları yeterli nitelikli okullarda eğitim alma hakkı yok mudur?

Sorulması gereken diğer bir soruda bu okullarımız hangi kriterlere göre “nitelikli” veya diğer şeklinde ayrılacağıdır.Bu kriterlerde göz önüne alınacak unsur sınav başarısı mı olacaktır?Fiziki imkanları yetersiz olan okullarımız her zaman nitelikli olmaktan uzak mı kalacaktır?

60 Soruda 3 Yıllık Eğitim Değerlendirilemez

Mevcut Teog sınavında iki dönemde öğrenciler kendi okullarında merkezi sınavlar uygulanmaktaydı.Değiştirilen sınav sisteminde “nitelikli” okullara gitmek isteyen öğrenciler Haziran ayında yapılacak sınavda 60 soruya cevap verecekler.

Milli Eğitim Bakanın sınavla ilgili teknik olarak açıklamadığı bir diğer konu 60 sorunun derslere göre dağılımı oldu.Öğrencilere mevcut Teog sınav sisteminde sadece 8. Sınıf konularından iki dönemde birer sınav yapılmakta iken,Teog yerine gelen sınavda 6. Sınıftan 8. Sınıfa kadar 3 senenin konuları 60 soruda ölçülmeye çalışılacak.

60 soru içersinde;Türkçe,Matematik,Fen Bilgisi,Sosyal Bilgiler,İngilizce,Din Kültürü derslerinin olabileceği ihtimaline göre her derse 10-15 arası soru sorulacak.

Bir dersin ortaokuldaki tüm kazanımlarının 10-15 soruda ölçülmesi sınavın daha zor olacağını göstermektedir.Sınav sistemini kaldırarak sınav stresini öğrencilerimizin üzerinden kaldırılması hedeflenen bir sistemde sınav çok daha çetin geçecek.

Mahallesinde, Eğitim Bölgesinde tüm lise türlerinin olmadığı ülkemizde öğrencilerimizin büyük bir çoğunluğu bu sınava girecek ve sadece %10’luk bir dilimdeki okullara yerleşmeye çalışacak.Bu durum yarışın çok daha çetin olacağını göstermektedir.

Yoksul Aileler Eğitim İmkanlarına Uzak Kalacak

İllerimizde mahallerde ev kiralarından, ev fiyatlarına, haftalık semt pazarlarındaki fiyatlar ile o mahallenin  sosyoekonomik düzeyini anlamak mümkündür.Sosyoekonomik durumu düşük olan mahallelerdeki aileler çocuklarını o mahallede bulunan imkanları kısıtlı okullara göndermek durumunda kalacak.

Bu durum eğitimde fırsat eşitliği açısından adil bir durum değildir.Milli Eğitim Bakanlığına çağrımız bu sene bu yeni sistemden vazgeçerek,öğrencilerin ve velilerin alışageldiği Teog sistemine devam edilmesidir.

Lise türlerine göre illerimizde homojen bir dağılım gerçekleştirilerek,eğitimin tüm tarafları ile;üniversiteler,sendikalar,veliler,öğretmenlerin görüşleri alınarak tam anlamda sınavsız bir sisteme geçişin yolları aranmalıdır.

Özgür Genç

Eğitim İş Konya Şube Başkanı

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz