Dolar : Alış : 8.6243 / Satış : 8.6398
Euro : Alış : 10.3072 / Satış : 10.3258

HAVA DURUMU
hava durumu

konya27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1303 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

SİVAS KATLİAMINDA YİTİRDİĞİMİZ CANLARI UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ

02 Temmuz 2013 - 288 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»SİVAS KATLİAMINDA YİTİRDİĞİMİZ CANLARI UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ
SİVAS KATLİAMINDA YİTİRDİĞİMİZ CANLARI UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ

2 Temmuz 1993-2 Temmuz 2013. Ulusal Kurtuluş Mücadelesini başlatan, o mücadelenin lideri Mustafa Kemal’e 108 gün ev sahipliği yapan, haksızlığa ve adaletsizliğe başkaldırının sembol ismi Pir Sultan’ın şehri Sivas’ta bundan tam 20 yıl önce Madımak Oteli’nde 35 aydın, sanatçı, yazar ve gencimiz yakılarak katledildi. Boydan boya tutuştu Anadolu, yüreği yandı güzel ülkemizin.

Orada katledilmek istenen adaletti,  çağdaşlıktı, bağımsızlıktı ve özgürlüktü. Orada katledilmek istenen insanlıktı. 12 Eylül faşizminin öncesi Kahramanmaraş’ta ve Çorum’da faşist güruhlar eliyle oynanan ve din, mezhep, etnik kimlik farklılıklarını bir yana bırakarak emperyalizme karşı omuz omuza savaşarak çağdaşlaşmanın kapısını aralayan bu halkı yeniden bölme oyunu Sivas’ta da denendi.

Herkesin gözü önünde saatlerce süren ve “Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkılacak”  ulumalarıyla yapılan bu gerici ve faşist saldırının hala daha aydınlatılmamış olması, firari sanıkların dosyasının zamanaşımından düşmesi oynanan oyunun arkasındaki kanlı ve kirli ellerin aklanması çabasından başka bir şey değildir. Ancak dün nasıl ki tarihin adil yargısı Hızır Paşa’yı mahkum etmiş ise Sivas katliamının sorumlularını da mutlaka mahkum edecektir.

Bugün de siyasal iktidar ve Başbakan, etnik ve dini kimlik üzerinden siyaset yaparak halkı kamplara bölme çabasına hız vermiş, iç savaş kışkırtıcılığına başlamıştır. İstanbul’da yapımına başlanan 3. Boğaz Köprüsü’ne tüm tepkilere rağmen Yavuz Sultan Selim isminin verilmesi, Başbakan’ın Reyhanlı’daki patlamaya ilişkin “Reyhanlı’da 53 sünni vatandaşımız şehit edildi ” şeklindeki sözleri, iktidarın ülkeyi bölmeye yönelik planlarının parçasıdır.

Madımak katliamından 20 yıl sonra geldiğimiz nokta her ne kadar karamsar bir tablo gibi görünmüş olsa da Gezi Parkı’ndan dalga dalga yayılan gericiliğe ve faşizme karşı birliktelik, 35 aydın, sanatçı ve gencimizi yakan ateşin dumanında gericiliğin boğulacağının işaretini vermiştir.

Aydınlarımızı yakanların ağzından “Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu, Sivas’ta Yıkacağız” sloganının çıkması bir tesadüf değildi. İşte bu nedenle Eğitim-İş olarak, Atatürk’e ve Cumhuriyet Devrimlerine saldıranlara inat, Atatürk’e ve Cumhuriyet Devrimlerine sahip çıkmanın inancı ve azmiyle, bu acı günü “Cumhuriyeti Sivas’ta Kurduk, Sonsuza Kadar Yaşatacağız” sloganıyla anıyoruz.

Sivas katliamında yaşamını yitiren aydınlarımızı, sanatçılarımızı unutmadık, unutturmayacağız.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar