Dolar : Alış : 8.2867 / Satış : 8.3016
Euro : Alış : 10.0727 / Satış : 10.0909

HAVA DURUMU
hava durumu

konya31°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Taşeron Cinayetlerine Karşı Madencilere Destek

29 Ocak 2013 - 326 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»Taşeron Cinayetlerine Karşı Madencilere Destek
Taşeron Cinayetlerine Karşı Madencilere Destek

Eğitim-İş, Genel Maden İşçileri Sendikası’nın Zonguldak’ta gerçekleştirdiği “Emeğe Saygı” mitingine destek verdi. Mitinge, Genel Basın Yayın Sekreterimiz Barış Düdü, Zonguldak Şube Yönetim Kurulu, Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı İsmail Tutoğlu ve çok sayıda üyemiz katıldı.
“Taşeron cinayetleri”ne karşı, GMİS’in çağrısı üzerine çeşitli siyasi partiler, sendikalar, sivil toplum örgütleri, maden işçileri ve öğrenciler kent merkezinde bulunan Madenci Anıtı önündeki miting alanında toplandı. Mitinge, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında 7 Ocak’ta metan gazı püskürmesi sonucu taşeron firmada çalışan ve yaşamını yitiren 8 maden işçisinin mesai arkadaşları ve yakınları da katıldı.
Eylemciler, “Her yer Zonguldak her yer direniş”,”Ankara, Ankara istifa et Ankara” “Zonguldak’a uzanan eller kırılsın”, “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganları atarken, Madenci Anıtı’na “Emeğin başkentine hoşgeldiniz” ve “Madencinin kaderini yazanlar utansın” yazılı pankartlar asıldı.
GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, mitingde yaptığı konuşmada, Bugün, Türkiye’nin dört bir yanından emekçilerin Madenci Anıtı’nda buluştuğunu söyledi.
Emeğin Başkentinde ”Emeğe Saygı” istediklerini ifade eden Alabaş, ”On yılda taşeron işçi sayısı dört kat artarak 1.5 milyona ulaştı. Artık yeter diyoruz. Biz güzel ölmek istemiyoruz. Taşeron cinayetlerine hep birlikte son verecek, taşeron bataklığını hep birlikte kurutacağız” dedi.
Konfederasyonumuz Genel Başkanı İsmail Tutoğlu ise konuşmasına “Mustafa Kemal’in Başkenti Ankara’dan, emeğin başkenti Zonguldak’a Birleşik Kamu-İş’in ve bağlı sendikaların selamını getirdik” sözleriyle başladı. Yaşanan can kayıplarının kaza olarak değerlendirilemeyeceğini belirten Tutoğlu, “Yaşamını yitiren madencilerimiz taşeron uygulaması sonucu göz göre göre cinayete kurban gitmiştir” dedi ve genel grev çağrısında bulundu. Tutoğlu’nun konuşması sırasında alandan “İşçi memur el ele, genel greve” sloganları yükseldi.
Mitingin ardından İsmail Tutoğlu, Barış Düdü ve Zonguldak Şube Başkanı Metin Kahveci GMİS’i ziyaret etti. Barış Düdü, AKP iktidarı döneminde emeğe yapılan saldırıların arttığına dikkat çekti ve emek dayanışmasına ihtiyaç olan her alanda Eğitim-İş’in yer alacağını ve destek sağlayacağını belirtti.
Düdü ve beraberindekiler daha sonra ADD Zonguldak Şubesi ve CHP Zonguldak İl Başkanlığı’nı da ziyaret etti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar