Dolar : Alış : 8.3062 / Satış : 8.3211
Euro : Alış : 9.9979 / Satış : 10.0159

HAVA DURUMU
hava durumu

konya27°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNİ PROTESTO ETTİK

15 Ağustos 2015 - 319 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNİ PROTESTO ETTİK
TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNİ PROTESTO ETTİK
20150814_287228

Sözde toplu sözleşme görüşmelerini protesto etmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmak isteyen Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş üyelerine polis müdahalede bulundu.

 

Bakanlığa yürümek isteyen sendikamız Eğitim-İş’in de aralarında bulunduğu Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’e bağlı sendikalar, AŞTİ Metrosu önünde toplandı. “Taşeronlaştırma ve özelleştirmeleri reddediyoruz”, “4/B-4/C köleliktir, reddediyoruz”, “Bağımsız sendika, özgür toplu sözleşme” pankartları açan grup, çeşitli sloganlar attı. Eyleme, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, CHP Ankara Milletvekilleri Necati Yılmaz ve Murat Emir, Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ da destek verdi.

 

 

Eylem nedeniyle emniyet güçleri grubun önünde barikat kurdu. Yapılan görüşmelerde yolu kapatmadan kaldırım üzerinden Bakanlığa yürüme talebinde bulunuldu. Emniyet güçleri ise döviz ve flamaların toplanıp, yürünmesi gerektiğini ifade etti. Bunun üzerine oturma eylemi başlatan gruba polis sert bir şekilde müdahalede bulundu. Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Örgütlenme Sekreteri Barış Düdü, Denetleme Kurulu Başkanı İsa Kayadan, Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Doğan Koç ve Tapu Çevre Yol-İş üyesi Harun Şener gözaltına alındı.

 

Müdahalenin ardından dağılmayan üyelerimiz, gözaltına alınanlar serbest bırakılana kadar oturma eylemi yaptılar. Yaklaşık 2 saat süren direnişin ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın önüne yürüyüşe geçildi.

 

Gözaltına alınanlarında da serbest bırakılmasıyla Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Bakanlık önünde bir açıklama yaptı.  Toplu sözleşme görüşmelerinden kamu emekçilere adına herhangi bir kazanım beklemediklerini ifade eden Kütük, şöyle konuştu:

 

“Sözde, toplu sözleşme masası, ‘görüşmeler yapılsın ama sonunda hükümetin isteği olsun’ mantığıyla kurulmuştur. Masaya taraflar eşit koşullarda oturmamaktadır. O masada kamu çalışanlarını temsil edecek olan yandaş konfederasyonun, göbekten bağımlı olduğu hükümete karşı, en ufak direnç gösteremeyeceğini Türkiye kamuoyu önceki yıllardan iyi bilmektedir. Kaldı ki hükümeti temsilen masaya oturacak olan Çalışma Bakanı geçici bir hükümetin üyesi olduğu gibi milletvekili bile değildir. Bu bakımdan kamu heyeti başkanının atacağı imzaya yeni hükümetin uyup uymayacağı bile belli değildir.

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kamu emekçilerinin haklı ve meşru taleplerinin en ön safında olmaya devam ederek, ‘hak verilmez alınır’ şiarının gereğini yapacaktır.

 

Daha önceki yıllarda da sürekli dile getirdiğimiz, Toplu Sözleşme ve Grev hakkımızın uygulamaya konulmasına, insanca yaşayacağımız ücretlerin verilmesine ve sosyal durumlarımızın iyileştirilmesine, çalışma koşullarının düzeltilmesine yönelik taleplerimizi görmezden gelenlere ve yine komik yüzdelik zammı 2 milyon kamu emekçisine dayatanlara, kamu emekçilerini yine yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkum edenlere karşı, alanlara çıkarak mücadele etmeye devam edeceğiz.”

 

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar