Dolar : Alış : 8.6646 / Satış : 8.6802
Euro : Alış : 10.3197 / Satış : 10.3383

HAVA DURUMU
hava durumu

konya31°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1304 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

TORBA YASAYI PROTESTO ETTİK

22 Şubat 2014 - 419 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»TORBA YASAYI PROTESTO ETTİK
TORBA YASAYI PROTESTO ETTİK

Şubemizde İlçe Temsilcilik Başkanlarımız ve Yönetim Kurulu üyeleri ile gerçekleştirdiğimiz toplantımızın ardından TBMM Milli Eğiti Komisyonuna sunulan Milli Eğitim Temel Kanunundaki değişiklikleri protesto ettik.

AKP EĞİTİMDE ÇÖZÜM DEĞİL KAOS ÜRETİYOR

                                    

Bilindiği üzere AKP iktidarı, 6 Şubat 2014 tarihinde Milli Eğitim Temel Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarıyı TBMM’ne sunmuştu.

 

Siyasal iktidar sınır tanımayan kadrolaşma hırsının bir sonucu olarak kapsamlı bir tasfiye operasyonu için düğmeye basmış bulunuyor. Tasarı dün itibariyle TBMM Milli Eğitim komisyonunda görüşülmeye de başlamış bulunuyor.

 

Bu yasa, hayaldi gerçek oldu yasasıdır.

 

Yıllardır kadrolaşma için özellikle okul yönetimlerini ele geçirebilmek için kırk takla atan bakanlık, Danıştay’ın yönetmelik iptalleri neticesinde hayaline kavuşamamıştı. Akıldan, bilimden her türlü kriterden uzak yönetmeliklerle  kadrolaşmasını tamamlayamayan AKP iktidarı, bu kez de kanun yoluyla aynı yöntemi deneyerek sayısı yüz elli bini bulan okul yöneticilerini istediğim gibi atayacağım demek istemektedir. Bir kanun maddesiyle bugüne kadar yapılan görevler hiçe sayılacak yöneticiler 4 yıllığına hükümetin atadığı valilerce görevlendirilecektir. Şu anda dört yılını dolduran yöneticilerin görevleri Haziran 2014’de sona erecek ve tamamen keyfi olarak;
– Beğendiklerine sen burada devam et,
– Az beğendiklerine başka yerde devam et,
– Beğenmediği yani yandaş saymadıklarına hadi öğretmenliğe dön denilecektir.
Kamu idaresi göçmüş durumdadır. Artık idarenin tek ölçütü yandaşlıktır. Kamu kurumlarının elinde renkli fişleme listeleri  dolaştığına dair belgeler havalarda uçuşmaktadır. Tevatüre bakılacak olursa, yurttaşlar artık alevi olmadığını, kürt olmadığını, solcu olmadığını ispatlayamazsa vay haline.

 

Bu Yasa; Öğretmeni de yandaş yapma yasasıdır.

 

Yıllarca emek sarf edip üniversiteden mezun olan öğretmen girmek zorunda olduğu KPSS sınavı yetmezmiş gibi bir de amirinin ya da amirini atayanların daha da ötesi hükümetin yandaşı olmak zorunda bırakılacaktır.

Onurlu, kişilik sahibi, değerleri olan, karakterli öğrenciler yetiştirmesini beklediğimiz öğretmenlerimizi kasaba politikacılarının önünde eğilmek zorunda bırakan bu yasa, öğretmenlerimizi değersizleştirecektir.

 Bu durumda öğretmenin sendikasına, dünya görüşüne,etnik kökenine, mezhebine bakılacaktır. Keyfi olarak öğretmenin asaleti tasdik edilemeyebilecektir. Yani diploma, KPSS başarısı, öğretmenin mesleki yeterliliği artık hikaye kadrolaşma şahane…

 

Bu yasa Yandaş sendikayı koruma ve kadrolaşmayı sağlamlaştırma yasasıdır.

 

Bu yasa ile amaçlanan eğitim değil kadrolaşmadır. Kamu çalışanlarının çıkarlarını korumada hiçbir etkisi olmayan fakat kadrolaştıkları idarecilerinin tesiriyle sayısal olarak yetkiye sahip olan malum sendikanın yetkiyi kaybetmemesi için geçmişte olduğu gibi bugün de yöneticilik kozu ve yeni icat edilen aday öğretmenlerin üyeliğini garantileyip yetkili sendikalığı garantileme yasasıdır.Kapanması düşünülen dershanelerin öğretmenlerini kuruma KPSS’siz alırken dahi kadrolaşma amaçlanmaktadır.
Kanunla dershanelerde 6 yıl görev yapmış öğretmenler KPSS şartı olmaksızın kadrolu öğretmen yapılacaktır. Bunun için tek şart mülakat sınavından başarılı olmaktır. Burada Kendi eliyle işsiz bıraktığı öğretmene kadro olanağı tanırken dahi kadrolaşmayı, yandaşlığı hedefleyen bir anlayışla karşı karşıyayız. Yüz binlerce öğretmenin ise KPSS engelinde beklediği ise hükümetin gündeminde ya da umurunda değildir.

Bu kanunla bakanlık merkez teşkilatındaki tüm yöneticiler ile ülke genelindeki tüm İl Milli Eğitim Müdürlerinin görevi de son bulacaktır. Hükümet kendi eliyle oluşturduğu adına paralel yapı dediği canavarı yemeğe çalışmaktadır.Kadrolaşma hırsıyla hükümetin, bir bir merkeze çektiği kadroların maliyetleri milyon liralarla ifade edilmektedir. Öğrencilerimizin, okullarımızın, öğretmenlerimizin bütçe imkanları nedeniyle giderilemeyen onca ihtiyacı orta yerde dururken bakanlık kendi keyfi uygulamalarına bütçe ayırmaktadır.

 

 

Bu yasa eğitimi özelleştirme yasasıdır.

 

Bu yasa ile dershaneler kapatılmayacak standarda uysun uymasın neredeyse tamamı özel okula dönüştürülecektir. Böylece hükümet okul yapmaktan da, öğretmen atamaktan da kurtulacak yıllardır hayalinde koştukları özelleştirmeye bir adım daha yaklaşacaktır. Devlet okullarını azaltacak, küçülterek ve kendi yöneticileriyle itibarsızlaştırıp özel sektöre cazibe merkezlerine dönüştürecektir.

Dershaneden dönüşecek okullarda spor salonu, sanat alanı, kütüphane yada laboratuvar olmasının hiçbir önemi olmayacak okul kavramı mekan, sıra ve tahta ile sınırlandırılacaktır.
Bu da yetmezmiş gibi kendi okullarına ödenek ayıramayan bakanlık dershaneden dönüştüreceği okullara öğrenciyi de kendisi verecek öğrencinin masrafını da üstlenecektir.
Verilecek arsa, vergi vb teşvikleri bir yana daha da ileri gidilerek mevcut okullarımızı dahi 25 yıllığına kiralayabilecektir. Yani A Devlet okulunu bir dershane patronuna vererek 25 yıl sen kullan, öğretmenini sen ata, yöneticini sen bul denilecek öğrenci için de ödenek tahsis edilecektir.

 

Bu yasa Milli Eğitimin Beyni sayılan Talim ve Terbiye Kurulunu yok etme yasasıdır.

 

Yasa ile Talim ve Terbiye Kurulunun bakanlığa danışmanlık yapma, eğitime yön verme işlevi kaldırılmakta, yetkisi kısıtlanmaktadır. Böylece yıllarca kadrolaşma yoluyla yok edilen Eğitim tarihimizle özdeş Talim ve Terbiye Kurulunun sadece ismi kalmış olacaktır.
Eğitim İş olarak biz bu yasayı kabul etmiyoruz çünkü;
– Bugüne kadar yapılan kadrolaşmalar ya da kadro değişiklikleri gelen gideni aratır niteliktedir. Her bakan ya da müsteşar değişimi bize gelen gideni aratır şarkısını hatırlatmıştır.
– Okul yöneticilerine yönelik kadrolaşma isteğinde, amacın eğitim olmadığını anlamak için Profesör ya da Doçent olmaya gerek yoktur. 4 yıla mahsus yöneticiliğin anlamı nedir? Neden 4 yıl? Neden kritersiz atama? Daha birkaç ay önce 6 yılda değişimi öngörürken fikriniz neden değişmiştir? İşte bu sorular amacı ortaya koymaktadır.
– Bu anlayışa sahip olan hükümet yarın öbür gün bölücülerle işbirliği ve pazarlık yapmak suretiyle bazı okullarımızı teslim ederse şaşmamak gerekir.
– Öğretmene mülakat, yöneticiye sadakat öngören anlayışla eğitim yönetilemez. Bizler hükümetin şube müdürlüğü yada okul müdürlüğü mülakatlarını çok iyi hatırlıyoruz. Eğitim iş olarak çalışanların ağırlıklı katılımıyla demokratik yollarla yönetici atamayı yıllardır savunuyoruz ve savunmaya devam edeceğiz.
– Eğitim özelleştirilemez. Eğitim en temel insan hakkıdır. Eşit ve parasız olarak devlet okullarında ücretsiz olması, devletin hizmet sağlaması sosyal devletin gereğidir.Bu nedenlerle;

MİLLİ EĞİTİMİ BİTİRME

Yasası Kabul Edilemez

 

Yine gündemimizin içinde hükümetin Beden Eğitimi,Resim ve Müzik gibi temel spor ve sanat eğitimine yönelik saldırısı vardır.Siyasal iktidar Beden Eğitimi,Resim ve Müzik derslerini kaldırmak istiyor. AKP iktidarı döneminde, geleceğimiz olan çocuklarımızın estetik değerleri kazanmasında büyük önem taşıyan görsel sanatlar, müzik ve beden eğitimi dersleri yok sayılmış, ders saat sayıları azaltılarak norm kadroları düşürülmüştür. Bu durum geleceğimizi tehdit etmekte, estetik değerlerden yoksun yetişen çocuklarımız şiddete eğilimli bireylere dönüşmektedir.

 

Eğitimi, kendi muhafazakar hedeflerini hayata geçirmek için bir araç olarak kullanan siyasi iktidarın bu adımı on binlerce beden eğitimi öğretmenini norm kadro fazlası durumuna düşürecektir. Milli Eğitim Bakanlığı bu büyük hatayı bir an önce telafi etmelidir.

Eğitim-İş olarak eğitim sistemini, kendi ideolojik öğretileriyle kuşatmaya çalışan siyasi iktidarı kınıyor; bu anlayışın güdümünde hareket eden Milli Eğitim Bakanlığı’nı, eğitim sistemine ilişkin vereceği kararlarda tarafsız kalmaya çağırıyoruz.

 

Şükrü BALUN

Eğitim İş Konya Şube Başkanı

BASINDA BASIN AÇIKLAMAMIZ

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar