Dolar : Alış : 8.6243 / Satış : 8.6398
Euro : Alış : 10.3072 / Satış : 10.3258

HAVA DURUMU
hava durumu

konya27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1303 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türk Milli Eğitim sisteminin temeli Atatürk ilke ve İnkılaplarıdır

06 Haziran 2016 - 484 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»Türk Milli Eğitim sisteminin temeli Atatürk ilke ve İnkılaplarıdır
Türk Milli Eğitim sisteminin temeli Atatürk ilke ve İnkılaplarıdır

Balun; “Türk Milli Eğitim sisteminin temeli Atatürk ilke ve İnkılaplarıdır.”

 

 

 

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Şükrü Balun; Danıştay da açtıkları; müdür ve müdür yardımcılığı sınavından İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi sorularının çıkarılması, müdür yardımcılığı görevlendirmelerinde mevcut yöneticilerin yazılı sınava girmeden görevlendirmesi gibi düzenlemelerin Danıştay tarafından iptal edildiğini söyledi.  

 

Danıştay Kararını değerlendiren Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Şükrü Balun, Türk milli eğitim sisteminin temelini Atatürk ilkeleri ve inkılaplarının oluşturduğunu belirterek, “Geçtiğimiz hafta içersinde Danıştay, sendikamızca açılan üç ayrı davada yürütmenin durdurulması kararı vererek; idarenin haktan hukuktan yoksun kadrolaşma çabasına dur demiştir.  Yönetici görevlendirmelerine ilişkin ortaya yeni bir tablo çıkmıştır. Bakanlığın her türlü haktan hukuktan uzak, sadece benden olsunda ne olursa olsun mantığıyla yapmaya çalıştığı kadrolaşmaya, sendikamızın açtığı dava ile dur denilmiştir. Şimdi daha önceki yargı kararlarını uygulamamakta direnen yöneticilerin ne yapacaklarını merakla bekliyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair yönetmeliğin 15. maddesinde düzenlenen, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılığı yazılı sınavı sınav konuları arasında “Atatürk İlke ve İnkılapları” konusunun yer almaması ve bununla birlikte hukuka aykırı diğer hükümlerin iptali için haklı olarak dava açmıştık. Görülen davada Danıştay, Milli Eğitim Bakanlığı’na, anlamak zorunda olduğu bir hususu yeniden hatırlatmıştır; “Türk Milli Eğitim Sisteminin temeli Atatürk İlke ve İnkılaplarıdır.”

Danıştay kararında; Türk Milli Eğitim Sisteminin temelinde Atatürk ilke ve İnkılaplarının bulunduğu, bu nedenle Türk Milli Eğitim sisteminin yönetim kademesinde yer alan müdür yardımcısı ve müdür yardımcılarının da belirtilen esaslar dâhilinde eğitim vermesini sağlamak amacıyla Atatürk İlke ve İnkılap tarihi konusunda belirli bir seviyede bir bilgi sahibi olması gerektiğini ifade etmiştir” dedi.

 

Şükrü Balun, Bakanlıktan acilen yargı kararlarına uygun yeni düzenlemeler yapmasını ve mevcut yargı kararlarını da uygulamasını talep etiklerini de ifade ederek, “ Danıştay aynı gerekçelerle, yazılı sınav başvuru kılavuzunun da yürütmesi durdurulmuştu. Verilen kararlar ne anlama geliyor. Kararda anayasanın 42. Maddesinde yer alan “eğitim ve öğretim Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda yapılır.” İfadelerine atıfta bulunuldu. Yani eğitim sistemimizden Atatürk’ü ve onun eseri olan cumhuriyeti silmeye çalışanlara Danıştay tokat gibi yanıt vermiştir. Anılan karar sadece kurumsal olarak Bakanlığa değil, milli eğitimin her kademesinde görev yapan yöneticilere de bir uyarı niteliğindedir. Danıştay açıkça, Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı hiçbir faaliyette bulunamazsınız! Öğrencilere bu temel değerler çerçevesinde eğitim vermek zorundasınız demiştir. Aynı gerekçelerle Yazılı Sınav Başvuru kılavuzunun da yürütmesi durdurulmuştur. Bakanlıktan acilen yargı kararlarına uygun yeni düzenlemeler yapmasını ve mevcut yargı kararlarını da uygulamasını talep ediyoruz. Son bir yıldır il milli eğitime karşı açtığımız davalar havada kalmıştır. Yargı kararlarının uygulanması konusunda ilimizde ciddi bir dirençle karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , , ,

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar