Dolar : Alış : 8.6243 / Satış : 8.6398
Euro : Alış : 10.3072 / Satış : 10.3258

HAVA DURUMU
hava durumu

konya27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1303 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ

14 Mayıs 2015 - 346 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ
UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ

                                                     

Soma için sendikalardan ortak tepki- HABER FOTOSU

 

SOMA KATLİMANININ ÜZERİNDEN BİR YIL GEÇTİ

ORTALAMA SAAT BAŞI BİR İŞ CİNAYETİ YAŞANMAYA DEVAM EDİYOR

13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’dan tüm insanlığın yüreğine bir ateş düştü. Tarihimizdeki en kitlesel işçi katliamı yaşandı. Bu katliamda 301 işçi hayatını kaybetti. Hükümet durumu izah edebilmek için 1800 yıllardan ancak örnekler bulabilmişti

 

Türkiye’de her saat ortalama 80 iş kazası oluyor. Yılda 706 bin işçi iş kazası gerçeği ile tanışıyor. (TÜİK 2013) Her on iş kazasından yalnızca biri SGK kayıtlarına yansıyor. İş kazası ve iş cinayetlerin de kayıtlı ve kayıtsızlar arasında inanılmaz bir fark var.  TÜİK verilerine göre İş kazaları 9,5 kat artmış durumdadır. Aynı veriye göre 100 kayıtlı iş kazasından biri ölümle gerçekleşiyor. Yani neredeyse saat başı bir işçi cinayeti ile karşılaşıyoruz.

 

AKP hükümetleri döneminde resmi rakamlarla 11 bin 282 kişi iş cinayetlerine kurban gittiği belirtiliyor ancak kayıtdışı iş kazalarının oranları dikkate alındığında ölenlerin sayısının on binlerle anılacağından şüphe yok!

 

İktidara göre güzel ölmeyi beceren, zaten fıtratlarında madende ölmek olan madenciler en çok iş kazası yaşayan ve en çok işten dolayı sağlık sorunu yaşayanlardır. Her 10 madenciden biri yıl içinde iş kazasına muhatap kalırken, her 20 madenciden biri işe bağlı sağlık sorunu ile karşılaşıyor.

 

Bu sorunların temelinde madenlerin özelleştirilmesi ve çalışma yaşamının taşeronlaştırılması yatmaktadır. Neredeyse tamamen yandaşlara devredilen maden sektörü iş cinayeti ve iş kazası sayılarında Avrupa’da rakip tanımadığı gibi dünya ölçeğinde nüfusu milyarlarla ifade edilen ülkelerle yarışmaktadır.

 

Devlet Denetleme Kurulu raporları bile taşeronlaşmanın, özelleştirmenin ve rödevans sisteminin işçi katliamının ve kazalarının temel nedeni olduğunu gösteriyor bizlere.

 

Biz buna kasten adam öldürme diyoruz ve bir katliam olduğunu düşünüyoruz. Bu katliamın sorumluları da maden ocaklarını özelleştiren ve denetimsiz bırakan AKP İktidarıdır. 301 işçinin hayatını kaybettiği bu katliamda, yüzlerce işçi yaralandı, çocuklar babasız, kadınlar eşsiz, anne-babalar evlatsız kaldı.

 

AKP iktidarının çözüm olarak ürettiği tek şey bu katliamlara karşı tepki gösteren işçileri kitle örgütlerini ve sendikaları daha sert bastırabilmek için yeni yeni önlemler almak oldu. Anti demokratik yasalar çıkartarak tepki gösteren toplumu sindirmekten başka bir iş yapmadılar.

 

Ülkemizde iş cinayetleri sistematik bir şekilde devam etmektedir. Neredeyse her ay yaklaşık olarak 100 işçi iş kazalarından dolayı hayatını kaybetmektedir. 2013 yılında 1235, 2014 yılında ise1886 işçi hayatını kaybetmiştir.

 

Çağın gerisinde yöntemler ile yapılan madencilik özelleştirilerek, işverenlerin insafına terk edilmiştir. Bu sektör deneyimi olmayan, gerekli teknik donanımdan ve alt yapıdan yoksun olan ve tek düşüncesi yüksek kar olan sermayenin eline geçmiştir.  Daha fazla kar elde etme hırslarıyla özelleştirmenin yanı sıra taşeronlaşma sistemini de uygulamaya koymuşlardır. Bu sistemle özellikle son beş yılda kamuda ve özel sektörde taşeron işçi sayısı yedi kat artmış, 360 binden 2,5 milyona çıkmıştır.

 

 

İşçi katliamlarının önüne geçilmesi için: Eğitim-İş olarak:

 

  1. Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ), hizmet alımı sözleşmeleri derhal iptal edilmeli ve özel şirketlerde çalışan tüm personel TKİ bünyesine aktarılmalıdır,
  2. Maden ocaklarında çalışan işçilerin sendikalı olmasının önünde ki tüm engeller kaldırılmalıdır,
  3. İşçilerin özlük hakları korunarak, madenlerin güvenli hale getirilmesi sağlanıncaya kadar üretime ara verilmesi ve Maden Mühendisleri Odası, EMO gibi meslek odaları ve Sendikalarında içerisinde olacağı bağımsız bir teknik heyetin oluşturulması ve bunların tüm madenlerde inceleme yapması sağlanmalıdır, DİYORUZ.

 

Eğitim -İş dün olduğu gibi gelecekte de bu taleplerimizin yerine getirilmesi için mücadelesini sürdürmeye devam edecektir.

 

Şükrü BALUN

Birleşik Kamu-İş İl Temsilcisi

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı

 

 

Basından

http://www.konyayenigun.com/haber/99258/Egitim-Isten_ogretmenin_darp_edilmesine_tepki.html

http://www.memleket.com.tr/bayan-ogretmenin-darp-edilmesine-sendikalardan-tepki-645301h.htm

 

ANADOLU_TELGRAF_20150515_2ANADOLUDA_BUGUN_20150515_6 KONYA_PUSULA_20150515_7 KONYANIN_SESI_20150514_3

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar