Dolar : Alış : 8.6243 / Satış : 8.6398
Euro : Alış : 10.3072 / Satış : 10.3258

HAVA DURUMU
hava durumu

konya27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1303 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

YETKİLİ SENDİKALAR ETKİSİNİ GÖSTEREMEDİ

17 Mayıs 2012 - 405 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»YETKİLİ SENDİKALAR ETKİSİNİ GÖSTEREMEDİ
YETKİLİ SENDİKALAR ETKİSİNİ GÖSTEREMEDİ


17 MAYIS 2012 ORTAK EYLEM ÇAĞRISI ile  konyaegitimis
Hükümet, memurlara ilk yıl için yüzde 3+3, ikinci yıl için ise yüzde 2+3 zam önerdi. Bu teklif, mevcut yasayla toplu sözleşme yapılamayacağının bir göstergesidir.

Hükümetle sözde toplu sözleşme masasına oturan yetkili ama etkisiz konfederasyonlar, yasanın çıkmasına gerekli tepkiyi koyamamış, heyette daha fazla sandalye ile temsil edilebilmek için mücadele etmişlerdir. Gelinen noktada, Çalışma Bakanı Faruk Çelik’le 1 Mayıs kutlayanların ve sınıfsal tepkiyi örgütleyemeyenlerin büyük sorumluluğu vardır. Bu sorumluluğu taşıyan konfederasyonlar, kamu çalışanlarını daha fazla hayal kırıklığına uğratmadan oynanan bu tiyatroya artık alet olmamalıdır. Gerçek toplu sözleşme, “hak verilmez, alınır” şiarı ile alanlarda yapılmalıdır.

Hükümetin bu teklifi karşısında derhal tüm konfederasyonlar görüşmelerden çekilmeli oyunun figüranı olmaktan çıkmalıdırlar. Aralık ayından beri yaptığımız çağrıyı tekrarlıyoruz. Gelin aramızdaki etnik, dini, siyasi, örgütsel her türlü farklılığı bir kenara bırakarak, sınıf temelinde birleşelim, emek cephesi oluşturalım. Tarihini ve süresini birlikte belirleyeceğimiz genel grevi örgütleyelim. Sonuç alıncaya kadar ortak eylem yapalım.

Bugün açlık sınırının 1050 TL, yoksulluk sınırının 3200 TL civarında olduğu göz önüne alındığında, kamu emekçilerinin maaşlarına en az yüzde 25 zam yapılması gerekmektedir. Öte yandan, ek ödemeleri düzenleyen 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yaratılan ücret adaletsizliği giderilmeli, öğretmenlere ve akademisyenlere en az 300 TL ek ödeme yapılmalıdır.

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana kamu çalışanları refah payından hakkını alamamış ve bugün en düşük dereceli memur maaşında yaklaşık 400 TL dolayında bir kayıp yaşanmıştır. Bu miktarın en kısa zamanda maaşlara yansıtılması gerekmektedir.

Yıllardır maaşlarında herhangi bir iyileştirme yapılmayan memur emeklileri de açlık sınırından kurtarılmalı, aylıklarına en az yüzde 25 zam yapılmalıdır.

AKP iktidarının, kamu çalışanlarıyla alay eden bu tavrından sonra tüm konfederasyonlar taleplerini ortaklaştırarak, alanlarda eylem birlikteliği yaratmalıdır. Haklarımızın demokratik ve meşru zeminlerde mücadele ile alınacağı, şu anda sözde toplu sözleşme masasında oturan konfederasyonlar tarafından da görülmelidir.

Biz Eğitim-İş olarak, iş bırakma dahil her türlü eylem ve etkinlikle demokratik tepkimizi göstereceğiz. Bu bağlamda diğer emek örgütlerinin yapacağı eylem ve etkinliklere de destek vereceğiz.

Bu bağlamda 17 Mayıs 2012 günü tüm yurtta öğle saatlerinde uyarı niteliğinde basın açıklaması ve oturma eylemi yapacağız.

Diğer emek örgütleri ile birlikte 23 Mayıs günü üretimden gelen gücümüzü kullanacağız.

Şükrü BALUN
Eğitim-İş Konya Şube Başkanı

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar