Dolar : Alış : 8.2867 / Satış : 8.3016
Euro : Alış : 10.0727 / Satış : 10.0909

HAVA DURUMU
hava durumu

konya23°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 45 Kategoride 1297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

YÖNETİCİ KIYIMINA SESSİZ KALMAYACAĞIZ

21 Ağustos 2014 - 346 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»YÖNETİCİ KIYIMINA SESSİZ KALMAYACAĞIZ
YÖNETİCİ KIYIMINA SESSİZ KALMAYACAĞIZ

 MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDE YÖNETİCİ KIYIMI

    21.08.2014 Tarihinde Türkiye ‘de emsali görülmemiş bir kıyım gerçekleşmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın çıkardığı yönetici atama yönetmeliği çerçevesinde Okul Müdürü atamalarının sonuçları bugün itibarı ile açıklanmıştır.

 Bakanlık sınav kazanarak göreve gelen tüm okul müdürlerini görevden almış, AKP zihniyetinde olmayan müdürlerin kıyımını gerçekleştirmiş, hukuksuz uygulamalarına bir yenisini daha eklemiştir.

On binlerce yöneticinin görevinden alınması okulların açılması ile birlikte kaos yaşanmasına neden olacak, kariyer ve liyakat gözetmeksizin yapılan atamalar okullarımızda iş barışını bozacak ve eğitimin niteliğini daha da düşürecektir.

 Artık atamalarda liyakat ölçütü askıya alınmış, tek ölçü yöneticinin AKP’ye bağlılık derecesi ve özelleştirmeci politikalarına hizmet edecek olması haline gelmiştir.   

Yıllarca okullarını başarı ile yönetmiş yöneticilerin, öğretmenlerinden, öğrenci temsilcilerinden, velilerden yüksek puan almalarına rağmen, bu puanların Milli Eğitim yöneticilerinin verdiği puanlarla  iktidarın bırakın kadrolaşmayı kendisine tamamen ve kayıtsız şartsız biat etmiş yönetici aradığını göstermektedir.

Hiçbir eğitimcinin ve sendikaların görüşünü almadan antidemokratik bir şekilde çıkarılan MEB kanunu ile yıllardır çalışan ve farklı düşüncelerde olan ilçe milli eğitim müdürleri ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları  “Eğitim Uzmanı” sıfat ile pasifize edilmiş ayrıca kurumların sorunlarına hakim Şube Müdürleri zorunlu   atama ile  yerlerinden edilmiştir.

 Bu yöneticilerin yerine tek ölçütün Türkiye’de bir  İmam Hatipliler Vakfının talebi ve eğitimden sorumlu milletvekilinin olurunu  ile  atanan İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve mülakat puanı ile hukuksuz atanan şube müdürlerinin bir-iki ay bile birlikte çalışmadıkları okul müdürlerini puanlamışlardır. Hiçbir başarısı olmadığı halde yerlerinde kalan  bu müdürlerin puanlarını açıklamayan idarenin tavrı her şeyi ortaya koymaktadır.

 Konya’nın 31 ilçede yok denecek kadar müdürlerin hepsi aynı sendikalıdır.

Eğitim-İş üyesi olan okulunu fizik kapasitesi ve eğitim düzeyi ile derece yapmasını sağlayan okul müdürlerimiz ise gülünç puanlar ile cezalandırılmıştır.

Buradan anlaşılan boş kalan okul müdürlüklerinin ataması da liyakate göre değil, iktidara yakınlığı ile bilinen kişilerce doldurulacaktır. Kısaca devletin yöneticisi değil, AKP’nin memurları atanacaktır.

Bu kıyımın ve saygın bir kurum olan okullarımızın barışının bozulmaması için

 bu haksız ve hukuksuz uygulamaya karşı gerekli  başta bakanlığın ve Konya Valiliğinin dur demesini acilen talep ediyoruz. Bu kıyımın durdurulması  halinde demokratik ve meşru mücadelemizi sürdüreceğiz.

Eğitim-İş Konya şubesi olarak yapılan ve yapılacak bu  tür haksız ve hukuksuz atamaların iptal edilmesi ve bir daha yapılmamasını yetkililerden acilen talep ediyoruz.

                                                        Şükrü BALUN

                                                         Eğitim –İş Konya Şubesi Başkanı

 

 

Dava Dilekçesi İçin Tıklayınız

 

Basında Açıklamamız

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar