Dolar : Alış : 18.8092 / Satış : 18.8430
Euro : Alış : 20.2662 / Satış : 20.3028

HAVA DURUMU
hava durumu

konya

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 47 Kategoride 1398 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

1 MAYIS’ta ANKARA SIHHİYE MEYDANINDAYDIK

02 Mayıs 2012 - 482 kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»1 MAYIS’ta ANKARA SIHHİYE MEYDANINDAYDIK
1 MAYIS’ta ANKARA SIHHİYE MEYDANINDAYDIK

KONFEDERASYONUMUZ BİRLEŞİK KAMU İŞ VE SENDİKAMIZ EĞİTİM İŞ GENEL MERKEZİNİN ÇAĞRISI İLE 1 MAYIS İŞÇİNİN EMEKÇİNİN BAYRAMINDA 3 ARAÇLA KONYA’DAN ANKARA’YA GİTTİK.

1 MAYIS COŞKUMUZ ENGELLENEMEZ

İşçi sınıfının birliğini ifade eden 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü bu yıl, AKP’ nin işçi sınıfını bölme projesi çerçevesinde ayrı alanlarda kutlanmıştır. Ne yazık ki, emek mücadelesi verdiği iddiasında bulunan sendikalar da AKP’nin bu projesine destek vermişlerdir.

Birleşik Kamu-İş bütün konfederasyonların ortaklaştığı bir kutlama istemiştir. Bu olmayınca bir tertip komitesi oluşturarak Ankara Valiliği’ne Sıhhiye Meydanı için başvurmuştur. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na göre, önceden belirlenmiş miting meydanları başvuru önceliğine göre tahsis edilmek zorundadır. Ankara Valiliği bu başvurumuzu 1 Mayıs’a bir kaç gün kala reddetmiş ve bu alanı KESK, DİSK, TTB gibi örgütlerden oluşan gruba tahsis etmiştir. Hukuka aykırı bu karara rağmen Birleşik Kamu-İş olarak Valilik tarafından alan tahsisi yapılan tertip komitesine bizim de aynı alanda kutlamalara katılmak istediğimiz bildirilmiştir.

Konfederasyonumuz bütün bu gelişmeler karşısında sıhhiye alanındaki emek dostlarımızla bir olmak amacıyla 1 mayıs günü Ankara Gar’ı alanında toplanarak Sıhhiye alanına doğru yürüyüşe geçti. Fakat KESK –AKP işbirliği ile polis konfederasyonumuz önüne barikat kurarak üyelerimizin alana girişini engellemek istemiştir. Konfederasyonumuzun kararlılığı karşısında polis biber gazı ve copla üyelerimize saldırarak bizim alana girişimizi engellemiştir. Bu durum emek mücadelesi tarihine kara bir leke olarak düşmüştür.

Şu unutulmamalıdır ki; Kapitalizmin en çok korktuğu şey, ezilenlerin ve sömürülenlerin kendisine karşı birlik ve dayanışma içerisine girmesidir. Bu nedenle sömürülerini devam ettirebilmek ve ezilenlerin bir araya gelmelerini önlemek için çeşitli politikalar geliştirmişlerdir. Bugün emperyalizm, dünyanın dört bir yanında cirit atıyorsa, ezilen ulusları birbirine boğazlatarak akan kan üzerine sermaye oluşturuyorsa, sınıf dayanışmasını paramparça ediyorsa, emekçilerin 1 Mayıs 1886 tarihindeki sınıf dayanışmasından alacakları çok ders var demektir.

Birleşik Kamu-İş’e bağlı sendikalar 1 Mayıs 2012 günü ayrıca tüm ülke genelinde alanlarda olmuş, böylece sermayeye ve emperyalizme karşı işçi sınıfının birlik ve mücadelesini on binlerce üyesiyle birlikte savunmuştur. İstanbul Taksim Meydanı, İzmir Gündoğdu Meydanı başta olmak üzere, şube ve temsilciliklerimizin bulunduğu her şehir Birleşik Kamu-İş, Eğitim-İş, Birleşik Büro-İş, Ulaşım-İş, Kültür Sanat-İş, Yerel-iş, Tarım Orman-İş ve çok yakında Konfederasyonumuza katılacak olan Genel Sağlık-İş üyelerinin slogan ve halayları ile coşmuş, sendikalarımızın bayrak ve flamalarıyla dalgalanmıştır.
Eğitim-İş Genel Merkezi olarak ; tüm şube ve temsilciliklerimizi 1 Mayıs Birlik,Mücadele ve Dayanışma Bayramı’nda gösterdikleri yiğitçe direnişten dolayı kutluyoruz. Bu bayramı başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere ülkemiz genelinde, sendikamızın kararlı mücadele anlayışına ,sendikal duruşuna yakışır bir biçimde kutlayan yöneticilerimize, üyelerimize ve bizlere destek veren, coşkumuzu paylaşan dostlarımıza teşekkür ediyoruz.

Merkez Yönetim Kurulu

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :